Czas ładowania strony internetowej to parametr, na który powinien zwrócić uwagę każdy posiadacz własnej witryny. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 53% internautów opuszcza stronę, jeśli ładuje się ona powyżej 3 sekund. Niestety cierpliwość użytkowników Internetu kończy się szybko i jeśli nie zadbamy o szybkość ładowania strony www, może to znacząco odbić się na rozmiarach naszego sukcesu. Nie da się ukryć, że przyspieszenie witryny opłaca się zarówno właścicielowi, jak i wszystkim osobom korzystającym z Internetu. Narzędzia do mierzenia czasu ładowania mogą nam w tym pomóc!

Dlaczego szybkość strony ma znaczenie?

Prowadząc własny biznes, bierzemy udział w pewnego rodzaju wyścigu. Szukamy narzędzi i metod, aby skutecznie wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć klientów, którzy chętnie będą korzystać z naszej oferty. Jednym z głównych sposobów zaistnienia na rynku jest obecność w świecie wirtualnym poprzez prowadzenie witryny internetowej.

Również nasza strona internetowa bierze udział w wyścigu, której metą jest zawsze pozyskanie klienta i sukces sprzedażowy. Aby w wyścigu należeć do czołówki, należy zatroszczyć się szybkość strony.

Dlaczego ma to znaczenie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ze statystyk wynika, że przeciętna szybkość ładowania strony wynosi około 8 sekund. Profesjonalna strona internetowa powinna ładować się około 3 sekundy.

Ale dlaczego? Ponad połowa użytkowników Internetu zmienia zdanie i rezygnuje z odwiedzin na stronie, jeżeli jest zmuszona zbyt długo oczekiwać na jej załadowanie. Innymi słowy, jeśli zbagatelizujemy ten parametr, możemy narazić się na utratę połowy potencjalnych klientów.

czas ladowania strony jest wazny

Co więcej, szybkość ładowania naszej strony to jeden z podstawowych czynników optymalizacji pod kątem wyszukiwarki typu Google. Jeśli strona internetowa konkurenci będzie ładować się przykładowo w 7 sekund, a nasza jedynie w 3 sekundy, to możemy liczyć na to, że nasza firma otrzyma wyższą pozycje w wynikach wyszukiwania.

Nawet najpiękniejsza, najlepiej opracowana strona internetowa nie spełni swoje funkcji, jeśli jej wczytywanie będzie zbyt wolne. Klient nie zdąży nawet zobaczyć witryny i skorzystać z jej funkcji, jeśli zrezygnuje zanim jeszcze ukaże się ona w pełni jego oczom. W 2016 roku Google opublikowało statystyki, z których wynika, że strona ładująca się ponad 5 sekund traci około 40% konwersji w zestawieniu z taką, która ładujące się 1 sekundę. Ponadto, współczynnik odrzuceń witryny rośnie o ponad 100%, co z kolei przekłada się na popularność strony i mniejszą liczbę odsłon.

Darmowe narzędzia do mierzenia czasu ładowania strony

Działania naprawcze i ulepszające możemy podjąć tylko wówczas, kiedy posiadamy precyzyjną diagnozę. W przypadku, gdy chodzi o oszacowanie czasu ładowania naszej strony internetowej możemy skorzystać z dostępnych narzędzi. Istnieją darmowe, użyteczne narzędzia do sprawdzenia czasu ładowania witryny. Poniżej znajduje się lista tych, które efektywnie badają wydajność i szybkość strony, a z których możemy wybrać coś dla siebie.

Oto lista darmowych narzędzi do mierzenia szybkości witryny www:

Google PageSpeed Insights

narzedzia szybkosc strony - google pagespeed insights

Na „pierwszy ogień” przydatne narzędzie od Google, czyli PageSpeed Insights. Rozpoczynamy od wpisania w pasku adresu internetowego swojej strony. Kiedy analiza zostanie ukończona otrzymamy ocenę w skali od 0 do 100 oraz wskazówki podzielone na 3 kategorie reguł, odnośnie tego, co wymaga poprawy, a co działa sprawnie. Te kategorie zatytułowane są jako „należy poprawić”, „warto poprawić” oraz „przestrzegane reguły”. Jak nietrudno się domyślić, najbardziej „palący problem” zawiera się w pierwszej kategorii.

GTmetrix

narzedzia szybkosc strony - gtmetrix

Za jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi uważa się GTmetrix. Przemawia za nim fakt, iż używają go profesjonaliści w tej dziedzinie. Jego zaletą jest z pewnością fakt, iż po wprowadzeniu adresu URL wystawia dwie oceny za prędkość. Jedną wyznaczaną na podstawie wytycznych Google oraz druga na podstawie wytycznych Yahoo! (YSlow Score). Ponadto, dzięki specjalnemu wykresowi w zakładce „Waterfall”, możemy zdiagnozować, które zasoby najmocniej oddziałują na czas ładowania. Zdarza się, że na analizę GTmetrix trzeba nieco dłużej poczekać, jeśli utworzyła się kolejka chętnych.

Pingdom Tools

narzedzia szybkosc strony - pingdom tools

Użytecznym narzędziem jest także Pingdom. Po wprowadzeniu adresu naszej strony, sprawdzana jest prędkości jej ładowania, ale także lista problemów i błędów, które są powodem powolnego działania strony. Dodatkowo mamy tutaj możliwość wyboru lokalizacji serwera. Pingdom podaje także ogólny czasu ładowania dla poszczególnych plików i umożliwia wykrycie niepotrzebnych plików.

WebPageTest

narzedzia szybkosc strony - webpagetest

Najbardziej rozbudowanym narzędziem jest WebPageTest. Narzędzie to umożliwia sprawdzenie wydajności strony w sześciostopniowej skali. Po podaniu adresu URL przeprowadzana jest wnikliwa analiza. WebPageTest wymaga więcej czasu, ale sprawdza stronę trzykrotnie, a na końcu podaje uśredniony wynik. Uzyskane oceny są szczegółowe i dotyczą różnych elementów. Otrzymujemy m.in. rozkład wczytywania poszczególnych elementów w formie wykresu czy też listę proponowanych zmian dla poprawy szybkości działania strony.

Think with Google – Mobile Speed Test

narzedzia szybkosc strony - think with google mobile

Na koniec coś dla tych, którzy chcą także zdiagnozować mobilną wersję swojej strony internetowej. Pomoże w tym Google Mobile Speed Test – Think with Google. Jest to bardzo proste narzędzie, skupiające się wyłącznie na mobilnych witrynach. Wynika badania podawany jest jednak bez bardziej szczegółowych danych. Uzyskujemy ocenę, która mówi nam czy strona jest odpowiednio zoptymalizowana czy też nie. W tym drugim przypadku otrzymujemy także listę błędów, które należy naprawić.

Autor