Świat idzie do przodu, technologia się rozwija. Kilka lat temu pierwsze urządzenia zaczęły oferować ładowanie indukcyjne. Początkowo ludzie podchodzili do tego z nieufnością, teraz jednak ładowanie bezprzewodowe zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością.

Zarezerwowane dotychczas dla najdroższych smartfonów rozwiązanie pojawia się powoli w telefonach ze średniej półki, trafia też do smartwatchy i innych urządzeń.

Wszystko wskazuje na to, że rozwoju już nie zatrzymamy i ładowanie indukcyjne stanie się w końcu standardem w branży.

Jak działa ładowanie indukcyjne?

Ładowanie indukcyjne, inaczej bezprzewodowe ładowanie, wykorzystuje zjawisko indukcji. W celu doładowania akumulatora w telefonie należy położyć go na płaskiej podstawce, podłączonej do prądu.

jak dziala ladowanie indukcyjne

Wbudowane w stację bazową cewki wytwarzają pole elektromagnetyczne, którym przesyła prąd do urządzenia. W telefon wbudowana jest inna cewka, która odbiera energię z pola, po czym zamienia ją w prąd, którym ładowana jest bateria.

Oczywiście jest to bardzo uproszczony opis tego zjawiska, jednak na potrzeby zorientowania się w temacie w zupełności wystarczy.

Wady i zalety bezprzewodowego ładowania

Jak wszystko na tym świecie, ładowanie indukcyjne ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

Do plusów można zaliczyć:

  • Wygoda użytkowania – Ładowarki indukcyjne są niewielkie, tak więc bez problemu można zabrać je ze sobą w trasę. Zmieszczą się także nawet na małym biurku i nie będą przeszkadzać podczas ładowania telefonu. Nie trzeba też pamiętać o tym, by regularnie podłączać urządzenie do prądu. Wystarczy po prostu w trakcie pracy, sprzątania czy innych zajęć odłożyć go na podstawce, a będzie przez cały czas gotowy do użycia.
  • Estetyka urządzenia – Ładowarka indukcyjna to niewielki przedmiot, występujący najczęściej w kształcie koła lub prostokąta. W przeciwieństwie do standardowych ładowarek złożonych z kostki i kabla można się tu pokusić o wprowadzenie estetycznego designu, pasującego do wystroju reszty pomieszczenia.
  • Łatwość czyszczenia – Ładowarki indukcyjne są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy przetrzeć je suchą szmatką i wyglądają jak nowe. Wszystko dzięki temu, że producenci świadomie rezygnują z wypustek i wgłębień, w których lubi zbierać się kurz. 
  • Kompatybilność ładowarek – Większość ładowarek tego typu korzysta ze standardu Qi, co oznacza, że można nimi ładować inne urządzenia, które również wspierają ten standard.

Minusy prezentują się następująco:

  • Zwiększony czas ładowania – Do naładowania telefonu za pomocą indukcji trzeba zdecydowanie więcej czasu. Większość producentów podaje, że pełne ładowanie będzie trwało co najmniej 3 godziny. Może to być problem w momencie, gdy bardzo się spieszymy, dlatego też warto zawsze mieć pod ręką także i standardową ładowarkę.
  • Brak możliwości korzystania z urządzenia podczas ładowania – Pole elektromagnetyczne ma niewielki zasięg, dlatego też telefon musi leżeć na podstawce. Nawet podniesienie go na kilka centymetrów sprawi, że proces ładowania zostanie przerwany. 
  • Precyzja wymagana – Smartfon musi być bardzo dokładnie ułożony na podstawce. Wszystko za sprawą wspomnianego wcześniej niewielkiego zasięgu działania indukcji. Wystarczy raptem przesunąć go o parę centymetrów, a prędkość ładowania znacząco spada. Początkowo może to być dość męczące, ale z czasem przestaje to być problemem.

Czy ładowanie indukcyjne niszczy baterię?

Czytając opinie o ładowaniu indukcyjnym, często można spotkać się z głosami, jakoby to technologia ta skracała żywotność baterii. Nie jest to prawdą, a nawet wręcz przeciwnie.

czy ladowanie indukcyjne niszczy baterie

Ładowanie indukcyjne pozwala wydłużyć czas życia akumulatora. Wszystko za sprawą tego, że smartfon poprzez indukcję ładowany jest mniejszym prądem, dzięki czemu same ogniwa mniej cierpią w porównaniu z przypadkiem ładowania przy pomocy kabla. 

Ładowanie indukcyjne – bezpieczeństwo

Mając na uwadze część o niszczeniu baterii, warto wspomnieć o tym, że w sieci znaleźć można sporo wypowiedzi osób obawiających się o bezpieczeństwo korzystania z technologii ładowania indukcyjnego. Większość wypowiedzi dotyczy wpływu wytwarzanej fali elektromagnetycznej na człowieka oraz inne urządzenia domowe. 

Warto więc zaznaczyć, że wszystkie dostępne w oficjalnej sprzedaży ładowarki indukcyjne są dokładnie przetestowane. Urządzenia muszą przejść testy certyfikacyjne, dopuszczające je do użycia na danym rynku.

Oczywiście tyczy się tylko i wyłącznie ładowarek renomowanych i znanych firm. Niestety w Internecie bardzo łatwo natknąć się na różnego rodzaju podróbki, dlatego też należy bardzo uważać. Dla bezpieczeństwa powinno się korzystać tylko i wyłącznie z ofert sklepów o dobrej opinii, unikając produktów niewiadomego pochodzenia sprzedawanych kilkukrotnie taniej od oryginałów.

W praktyce emitowane przez ładowarki pole elektromagnetyczne nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Jego zasięg to raptem kilka centymetrów, o ile więc nie będziemy bezpośrednio na ładowarce kładli głowy – bądź innych części ciała – wszystko będzie w porządku.

Tak samo wygląda sytuacja z innymi urządzeniami. Wystarczy zachować kilka centymetrów odstępu, by być w 100% pewny tego, że pole elektromagnetyczne nie będzie miało na nic wpływu.

Podsumowując: tak, ładowarki indukcyjne są bezpieczne, o ile używa się ich zgodnie z przeznaczeniem.

Autor