W dzisiejszych czasach stawia się na nowoczesne rozwiązania, które znacznie ułatwiają życie i pomagają w codziennym funkcjonowaniu.
Dobrym przykładem jest smart home czyli tzw. inteligentny dom.
Warto wiedzieć czym charakteryzuje się to rozwiązanie, o czym należy pamiętać i jakie są jego największe zalety.
Co to jest smart home?
Smart home to nic innego jak specjalny system, który pozwala na połączenie wszystkich instalacji w jedną całość. Ciężko jednoznacznie określić, czym jest inteligentny dom. Może on dotyczyć systemów oświetlania, alarmów, ogrzewania, a także dbania o bezpieczeństwo.
To, co dokładnie będzie się znajdywało w zestawie smart home, jest w pełni zależne od potrzeb domowników.
Warto zaznaczyć, że na inteligentny dom składają elementy funkcjonalne jak np. wszelkie czujniki, oświetlenia, ogrzewania, a także sterujące, czyli wszelkie panele, piloty i przyciski.
Inteligentny dom może być sterowany przez domowników, nawet kiedy nie ma ich w domu. Wszystko dzięki możliwości połączenia z Internetem.
Zalety i wady smart home – czy warto?
Smart home wiąże się z wieloma zaletami i wadami, o których należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnych rozwiązań.
Oto najważniejsze zalety inteligentnego domu:
- Podwyższony komfort życia – dzięki smart home, można z łatwością sprawdzić co się dzieje w domu w trakcie nieobecności. Można włączyć ogrzewanie lub klimatyzację, tak aby po powrocie warunki były jak najlepsze. Smart home pozwala także na włączenie podlewania ogrodu, oświetlenia, czy różnych multimediów.
- Energooszczędność – dobrze dobrany i skonfigurowany system smart home pozwala na dobranie właściwej temperatury do otoczenia. System może wyczuć, czy gdzieś przypadkiem nie jest otwarte okno i w razie czego tak zmieni ustawienia, aby rachunki ostatecznie były jak najniższe. To samo dotyczy oświetlenia. Kiedy zostanie włączone, system sam może je wyłączyć.
- Bezpieczeństwo – jedną z najważniejszych zalet smart home, na którą najczęściej zwraca się uwagę jest bezpieczeństwo. System jest połączony z alarmem i wszelkimi czujnikami jak np. czujnik gazu, czadu, dymu, ruchu itd. Kiedy tylko wyczuje on jakieś niebezpieczeństwo, od razu włączy alarm i wyśle informacje we właściwe miejsce (np. bo biura ochrony czy na straż pożarną). Jest to bardzo ważne i pomocne.
- Kontrola – jak już wspomniano wcześniej, system smart home pozwala na utrzymanie całkowitej kontroli nad rachunkami. Można dokładnie śledzić zużycie wody, prądu czy gazu, a także można szybko wyłapać wszelkie nieprawidłowości i od razu zareagować.
- Komfort – system inteligentnego domu zapewnia także wielki komfort domownikom, kiedy jest dobrze skonfigurowany dobiera idealne natężenie światła, a także jego barwę i temperaturę, tak aby każdy czuł się jak najbardziej zrelaksowany.
Warto jednak zaznaczyć, że mimo wielu ważnych zalet, system smart home nie jest wolny od wad.
Oto najważniejsze wady inteligentnego domu:
- Cena – warto zaznaczyć, że system smart home nie należy do najtańszych. Aby był dobrze wykonany, należy zsynchronizować ze sobą wiele elementów. Z pewnością nie obejdzie się bez zakupu pewnych sprzętów i konsultacji z fachowcami z różnych dziedzin.
- Bezpieczeństwo – z jednej strony jest to wielka zaleta systemu inteligentnego domu, z drugiej strony można to także przypisać do wad. System nieustannie jest podłączony do różnych czujników i komputera, zbiera dane, co może się okazać bardzo niebezpieczne w przypadku ataku cyberprzestępców. Mogą oni łatwo ustalić, kiedy dom będzie pusty i w jaki sposób można wyłączyć alarm.
- Standardy – warto zaznaczyć, że system smart home najlepiej działa, kiedy wszelkie jego elementy pochodzą od jednego producenta. Kiedy jednak używa się np. telefonu Xaomi, telewizora LG, pralki Beco, lodówki Samsung itd. może to zakłócić działanie systemu, a także podwyższyć koszty użytkowania.
Co można kupić dla inteligentnego domu?
Inteligentny dom składa się z wielu urządzeń, które mają za zadanie poprawę komfortu, bezpieczeństwa, a także oszczędności.
Oto najpopularniejsze rozwiązania ‚smart home’:
- Inteligentne gniazdka, które m.in. pokażą czy dane urządzenia są podłączone, a także mogą uwzględnić indywidualny harmonogram godzinowy;
- Czujniki dymu, czujniki czasu gazu itp., w razie wystąpienia niebezpieczeństwa natychmiast mogą powiadomić o zagrożeniu;
- Czujnik ruchu gwarantuje bezpieczeństwo i przesyła do systemu informacje, kiedy tylko wykryje ruch;
- Inteligentne żarówki pozwalają na sterowanie światłem, można nimi zarządzać dzięki aplikacji;
- Kamery zapewniają wysoką jakość i możliwość nagrywania filmów i robienia zdjęć, a czasem także wykrycia ruchu.
Warto także wspomnieć o kompleksowych systemach smart home. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Zamiast osobnego zarządzania poszczególnymi elementami smart home, można zdecydować się na jeden system, który pozwoli na kontrolę nad wszystkim. Na rynku dostępne jest wiele propozycji takich kompleksowych rozwiązań. Dzięki zaawansowanym panelom sterującym, można o wiele łatwiej i sprawniej zarządzać całą siecią. Warto także wspomnieć o możliwości wykorzystania asystentów głosowych w poszczególnych elementach systemów smart home.
Możliwości jest naprawdę wiele, tak jak wspomniano wcześniej, system smart home jest najbardziej efektywny, kiedy zostanie indywidualnie dobrany do potrzeb domowników. Warto więc dokładnie przemyśleć swoją decyzję.