Współczynnik konwersji może brzmieć egzotycznie, jednak w rzeczywistości jest to jeden z najlepszych sposobów mierzenia skuteczności kampanii reklamowych.

W przeciwieństwie do współczynnika klikalności lub kosztu kliknięcia, współczynnik konwersji opisuje, jak dobry jest marketing w zachęcaniu ludzi do robienia tego, czego od nich oczekujemy (w świecie marketingu nazywa się to „konwersją”).

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy współczynnik konwersji, tym lepszy jest marketing firmy. 

Co to jest współczynnik konwersji?

Współczynnik konwersji to odsetek odwiedzających witrynę firmy lub stronę docelową, którzy dokonują konwersji (czyli robią to, co chcemy aby w danym miejscu robili). W zależności od celów biznesowych „konwersją” może być prawie wszystko.

wspolczynnik konwersji - co to jest

Oto kilka podstawowych typów konwersji:

  • dokonywanie zakupu,
  • przesyłanie formularza (np. lead),
  • wykonanie telefonu do firmy,
  • zaangażowanie w czat online,
  • subskrypcja lub zapis do newslettera,
  • wchodzenie w interakcję z witryną (czas spędzony na stronie internetowej, powtarzające się wizyty, liczba odwiedzonych podstron).

Istnieje wiele innych działań, które użytkownicy mogą wykonać w witrynie, i które mogą zostać nazwane konwersją. Powyższa lista powinna dać nam poczucie, czym w praktyce jest konwersja.

Ile powinien wynosić?

Współczynniki konwersji różnią się znacznie w zależności od jakości ruchu, branży, firmy, tego co sprzedajemy, a nawet określonego działania, które śledzimy.

W rezultacie – chociaż możemy znaleźć szerokie statystyki współczynnika konwersji – to, co kwalifikuje się jako dobry współczynnik konwersji, ostatecznie będzie specyficzne dla konkretnej firmy i kampanii marketingowej.

Ponadto należy pamiętać, że konwersja nie zawsze oznacza zakup. Chociaż współczynnik konwersji jest przydatnym wskaźnikiem, celem większości działań marketingowych nie jest zwiększenie konwersji, lecz sprzedaży.

Co negatywnie na niego wpływa?

Opracowanie i utrzymanie dobrego współczynnika konwersji jest ważną częścią prowadzenia udanej witryny e-commerce. Jeśli obecny współczynnik konwersji jest trochę niski, należy znaleźć przyczynę i to co negatywnie na niego wpływa.

Oto kilka czynników mogących mieć negatywny wpływ na liczbę konwersji:

  • niepoprawny układ witryny/strony internetowej,
  • skomplikowanie procesu zakupowego,
  • wydłużony czas dotarcia do momentu płatności,
  • konieczność logowania/rejestracji,
  • mała liczba opcji płatności,
  • brak kompatybilności witryny na urządzeniach mobilnych,
  • utrudniony kontakt z obsługą klienta,
  • brak możliwości edycji koszyka,
  • różnego rodzaju błędy.

Jakie są jego rodzaje?

Jedną z największych zalet współczynnika konwersji jest to, że może on być tak szczegółowy lub szeroki, jak tylko chcemy.

Oto kilka różnych typów współczynników konwersji, których możemy użyć, oraz sposoby wykorzystania tych danych do zbadania skuteczności:

  • ogólny współczynnik konwersji (jak dobrze konwertuje konkretna witryna?) 
  • współczynnik konwersji kanału marketingowego (czy ruch z Google Ads lub Facebook Ads jest bardziej skłonny do konwersji?)
  • współczynnik konwersji na poziomie strony (która z podstron lepiej konwertuje ruch?) 

Oczywiście ta lista po prostu zarysowuje wyobrażenie. Współczynnik konwersji to doskonały wskaźnik do oceny skuteczności prawie każdego aspektu marketingu online.

Jak obliczyć współczynnik konwersji?

Obliczanie konwersji jest w rzeczywistości dość łatwe.

jak obliczyc wspolczynnik konwersji

Wystarczy, że podzielimy liczbę konwersji uzyskanych w danym przedziale czasu przez całkowitą liczbę osób, które odwiedziły witrynę lub stronę docelową i pomnożymy to przez 100%:

współczynnik konwersji = (konwersje : łączna liczba odwiedzających) * 100% 

Przykładowo, jeśli witryna sklepu miała 23 478 użytkowników i 6215 konwersji w zeszłym miesiącu, współczynnik konwersji wyniesie 26,47%. 

Warto zaznaczyć, że w rzeczywistości nie musimy samodzielnie obliczać omawianego współczynnika. Jeśli prawidłowo skonfigurujemy śledzenie, większość reklam internetowych (np. Google Ads, Facebook Ads) i platform analitycznych (np. Google Analytics) może wyświetlać współczynnik konwersji bezpośrednio w swoim interfejsie.

5 porad, jak poprawić współczynnik konwersji

Wiedza o tym, czym jest współczynnik konwersji i jak go śledzić, to jedno, ale co właściwie zrobić z danymi dotyczącymi współczynnika konwersji? Co ważniejsze, jak poprawić współczynnik konwersji?

Zanim przejdziemy dalej, powinniśmy wyjaśnić, że optymalizacja współczynnika konwersji to proces optymalizacji strony docelowej lub witryny internetowej, aby generować więcej konwersji z ruchu. 

Wspaniałą rzeczą w optymalizacji jest to, że pomaga to maksymalnie wykorzystać ruch, który już mamy na stronie. Na przykład, nawet bez zwiększania ruchu w witrynie, poprawa współczynnika konwersji z 1% do 2% podwoi liczbę konwersji.

Jeśli nie poprawiamy współczynnika konwersji, marnujemy pieniądze. Jak więc uzyskać te wszystkie utracone konwersje? To nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Oto 5 sposobów, aby poprawić współczynnik konwersji:

1. Utworzenie dedykowanej strony docelowej 

Jeśli wspieramy się płatnymi reklamami (Google Ads, Bing Ads itp.), powinniśmy zdecydowanie utworzyć dedykowaną stronę docelową. Jest wiele dobrych powodów, aby to zrobić, ale najważniejszym z nich jest fakt, że jeśli zamierzamy płacić za ruch w swojej witrynie, powinniśmy po prostu skierować go na stronę, która jest przeznaczona do sprzedaży.

jak poprawic wspolczynnik konwersji - strona docelowa

Strony docelowe są również najłatwiejszym typem stron do optymalizacji współczynnika. Jeśli więc nadal kierujemy ruch na swoją stronę główną, to jest pierwsze miejsce, od którego należy zacząć. 

2. Testy A/B

Najłatwiejszym sposobem rozpoczęcia poprawy wyników jest wdrożenie testu A/B. Jeśli mamy odpowiednio wysoki ruch, możemy przeprowadzić naprawdę złożone testy, które w większości przypadków będą prowadziły do zwiększenia liczby konwersji.

jak poprawic wspolczynnik konwersji - testy a/b

Aby przeprowadzić test A/B, wystarczy skonfigurować dwa różne warianty strony i podzielić ruch między nie. Połowa ruchu trafia do wariantu A, a połowa do wariantu B.

Istnieje kilka rodzajów oprogramowania, które mogą pomóc w przeprowadzeniu testów. Każda z dostępnych platform testowych pozwoli przetestować różne wersje witryny lub strony i sprawdzić, która z nich ma lepszy współczynnik konwersji. 

3. Testowanie ruchu 

Oprócz testowania witryny innym świetnym sposobem na poprawę współczynnika konwersji jest przetestowanie ruchu.

jak poprawic wspolczynnik konwersji - testowanie ruchu

Oczywiście, jeśli większość ruchu pochodzi z jednego źródła, np. z bezpłatnych wyników wyszukiwania w Google, niewiele możemy zrobić. Jeśli jednak dodatkowo prowadzimy jakąkolwiek inną kampanię reklamową, możemy sprawdzić, które źródło ruchu jest dla nas bardziej opłacalne.

Jest to ważne, ponieważ niektóre rodzaje ruchu są skłonne do konwersji bardziej niż inne, a niektóre w ogóle nie doprowadzą do konwersji… nawet na idealnej stronie.

Podsumowując, bardziej rozsądne zainwestowanie czasu i pieniędzy w odpowiednie źródło ruchu ostatecznie doprowadzi do zwiększonego współczynnika konwersji.

4. Dopasowanie nagłówka 

Nagłówek strony/witryny/oferty musi sprzedawać, czyli być po prostu bardzo przekonywujący. 80% odbiorców nie przekroczy części z nagłówkiem, więc – nawet jeśli nie testujemy i sprawdzamy niczego innego – powinniśmy przynajmniej przetestować swój nagłówek i w razie wątpliwości go poprawić. 

jak poprawic wspolczynnik konwersji - naglowek

5. Oferta i call-to-action 

Odbiorcami naszej witryny nie jesteśmy my sami, co oznacza, że użytkownicy nie zawsze zareagują tak, jak tego oczekujemy. Warto wypróbować różne opisy i układy, aby zobaczyć co najlepiej pasuje do potencjalnych klientów.

jak poprawic wspolczynnik konwersji - call to action

Podobnie jak w przypadku nagłówka, znalezienie odpowiedniego wezwania do działania (call to action) może wymagać kilku prób. Należy sprawdzić bardziej opisowe wezwania do działania, a także różne rozmiary przycisków. 

Autor