Dobre pozycjonowanie to klucz do sukcesu wielu witryn internetowych. Niestety, usługa ta sporo kosztuje, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z oferty firm zajmujących się tym profesjonalnie. Na szczęście nic straconego. Każdy z nas może zadbać o pozycję swojego WordPress bloga w wyszukiwarkach, instalując kilka pluginów SEO. Jak działają i do czego się przydają?

Dlaczego warto zainstalować plugin SEO?

Projektowanie i obsługa strony internetowej to wymagające zadanie. Trzeba wszystko ładnie rozplanować i liczyć na to, że opracowany przez nas design oraz zamieszczane treści spodobają się internautom. Niestety nawet najlepsze artykuły nie zapewnia nam odbiorców, jeśli nie da się ich znaleźć. Z tego też powodu już od samego początku należy zadbać o SEO i sprawić, by wyszukiwarki były jednym z naszych głównych źródeł ruchu.

Pluginy SEO do WordPressa pomogą nam tak zoptymalizować naszą stronę, by stała się ona jak najbardziej przyjazna dla robotów wyszukiwarek, nie tracąc jednocześnie atrakcyjności dla zwykłych użytkowników. Większość tego typu narzędzi jest całkowicie darmowe, dlaczego więc nie spróbować ich wykorzystać? Szczególnie, że instalacja pluginów WordPress jest banalnie prosta!

Wtyczki SEO WordPress – 5 najlepszych pluginów

Oto lista 5 najlepszych pluginów WordPress stworzonych z myślą o SEO:

Yoast SEO

wtyczka wordpress yoast seo

Yoast SEO to najbardziej popularny plugin SEO do WordPress. Nic dziwnego. Jego obsługa jest niezwykle prosta, a funkcjonalnością pobija niejedno płatne narzędzie (mowa o wersji darmowej, płatna posiada jeszcze więcej funkcji). Yoast SEO to idealne narzędzie dla początkujących. Dzięki regularnym aktualizacjom, przyjaznemu interfejsowi oraz licznym poradnikom i samouczkom, z jego obsługą poradzą sobie nawet osoby stawiające pierwsze kroki w Internecie. 

Za pomocą Yoast SEO możemy stworzyć mapę strony, ustawić tytuły i metadane, przeanalizować występowanie słów kluczowych, zoptymalizować frazy i wiele, wiele innych. Jeśli podstawowe funkcje przestaną nam wystarczać, zawsze istnieje możliwość zakupu wersji Premium, która niestety nie należy do najtańszych.

All-In-One SEO Pack

plugin all-in-one seo pack

All-in-one SEO Pack to jeden z największych konkurentów dla Yoasta. Jeśli wspomniane narzędzie nie do końca nam odpowiada, a zależy nam na dobrym, darmowym pluginie, warto zastanowić się właśnie nad All-In-One SEO. Jest to bardzo proste w użyciu narzędzie, które nadaje się dla użytkowników na dowolnym poziomie zaawansowanie.

Za pomocą All-In-One SEO stworzymy mapę strony, wygenerujemy meta tagi, zoptymalizujemy tytuły dla Google i innych wyszukiwarek, wyszukamy zdublowane dane i zadbamy o wydajność strony. Co więcej, narzędzie to można połączyć z Google Analytics, dzięki czemu uzyskamy kompleksowy zbiór danych o tym, na jakie słowa warto pozycjonować naszego bloga. Ciekawą funkcją jest także możliwość zablokowania złośliwych robotów. Wtyczka jest darmowa, ale istnieje możliwość zakupu wersji Premium, która posiada m.in. szerokie wsparcie dla sklepów internetowych.

The SEO Framework

wtyczka the seo framework

The SEO Framework to nieco bardziej skomplikowany plugin, który polecany jest zaawansowanym osobom. Nie znajdziemy tu niektórych funkcjonalności znanych z wymienionych wyżej wtyczek, ale za to otrzymamy kompleksowe informacje dotyczące tego, w jaki sposób poprawić pozycje witryny w wyszukiwarce i przyspieszyć jej działanie.

SEO Framework pozwala na wyświetlenie przejrzystych i czytelnych statystyk dotyczących poszczególnych potów i stron, a także dostarcza porad, jakie słowa kluczowe powinny być użyte, by wyszukiwarki dobrze zaindeksowały dany artykuł. Wszystkie informacje przedstawione są zwięźle, ale dzięki temu nie musimy zajmować sobie głowy setkami mało ważnych poprawek, a skupić się na tym, co najważniejsze. 

Ze względu na dostarczane informacje oraz sposób ich wyświetlania, SEO Framework wymaga od użytkowników konkretnej wiedzy dotyczącej pozycjonowania. Plugin dostępny jest za darmo, ale możemy dokupić do niego kilka płatnych rozszerzeń. Nie jest to jednak obligatoryjne, gdyż bez problemu znajdziemy również ich darmowe odpowiedniki.

SEO Image Optimizer

wtyczka seo image optimizer

SEO Image Optimizer pomaga nam ustawić tytuł i tekst alternatywny dla obrazków. Oczywiście dane te poleca się ustawiać ręcznie dla każdego obiektu, ale jeśli na stronie mamy już kilka tysięcy obrazków, a o optymalizację zaczęliśmy dbać od niedawna, nie ma realnych szans na to, że damy radę naprawić to ręcznie. 

Na podobnej zasadzie działa wtyczka Media FIle Renamer. Pomoże nam ona hurtowo zmienić nazwy plików wrzuconych na naszego bloga. 

Oba narzędzia dostępne są za darmo i nadają się dla osób początkujących. 

Rank Math

plugin seo rank math

Rank Math to bardzo prosta w obsłudze wtyczka, która pozwala nam na skorzystanie z intuicyjnego konfiguratora, który zajmie się dokładną optymalizacją SEO naszej strony. Ustawienia domyślne pasują do większości witryn, dzięki czemu już w kilka minut nasza strona zacznie być dużo lepiej postrzegana przez Google. Na wyróżnienie zasługuje także funkcja, która pozwala optymalizować każdą podstronę naszego bloga na 5 słów kluczowych, a także narzędzie umożliwiające śledzenie rankingu fraz w Google. 

Autor