Rozwój technologii postępuje na całym świecie. Bardzo sprawne przejścia między technologiami 2G, 3G, a następnie 4G tylko potwierdzały, że na nadejście sieci 5G nie będzie trzeba długo czekać. 

Technologia 5G ma pozwolić na sprawniejsze korzystanie z Internetu na urządzeniach mobilnych, co jest oczywiście ogromnym plusem, bo praktycznie każdy posiada telefon i nie wychodzi bez niego z domu. Sprawniejsze ma stać się również korzystanie z internetu, pobieranie muzyki i zdjęć, a także korzystanie z najnowszych technologii 4K i 8K.

Czym jest 5G?

5G to najnowocześniejsza technologia, która jest następcą technologii 4G. Wszystkie wymagania dotyczące tej generacji zawarte są w białej księdze. Można tam znaleźć między innymi informacje dotyczące przesyłania danych, które wskazują, że prędkość pobierania musi wynosić minimum 125 mb/s, a w najlepszym przypadku – ponad 1 gb/s. W miastach minimalna prędkość internetu będzie wynosiła 100 mb/s. Jest to spowodowane oczywiście zwiększonymi wymaganiami, które wiążą się z wprowadzaniem np. jakości 4K. Większa prędkość internetu ma pozwolić na bezproblemowe korzystanie z innych usług.

co to jest 5G

Historia sieci – 2G, 3G, 4G i 5G

Wracając do początku, wszystko zaczęło się w 1991 roku, kiedy powstała technologia 2G. Już wtedy było to ogromne osiągnięcie, ponieważ pozwalała ona na komunikacje SMS-ową między użytkownikami, sprawniejsze połączenia telefoniczne, a także zdecydowanie lepszy zasięg. 2G jako pierwsza sieć miała również dostęp do internetu, jednak jego prędkość była bardzo słaba i wynosiła do 50 kb/s.

Następnie pojawiła się technologia 3G. Był to ogromny skok dla całej cywilizacji, ponieważ różnica między technologiami w przypadku 2G i 3G jest ogromna. Z telefonu można było korzystać na całym świecie, a internet osiągał prędkość do 28 mb/s.

historia sieci - 2g 3g 4g 5g

Następny krok to pojawienie się 4 generacji, czyli technologii, która pozwoliła na przesyłanie danych z prędkością aż do 300 mb/s. Połączenia i SMS-y zostały również zaktualizowane i aktualnie każdy może się cieszyć bezproblemowym korzystaniem z telefonu, obojętnie gdzie się znajduje.

Tak wyglądała historia generacji, które poprzedzały 5G.

Zalety i wady technologii 5G

Należy pamiętać, że każda technologia wiąże się również z wadami i zaletami. Jednak obecność wad pozwala na konstruowanie coraz to nowocześniejszych generacji, których głównym zadaniem jest minimalizacja minusów ich poprzedników.

Zaletami 5G są:

  • Zwiększona prędkość internetu.
  • Zmniejszone opóźnienia, które mają wynosić tylko 1ms.
  • Możliwość obsługi formatu 4K, a także 8K.
  • Pobieranych danych i granie w gry komputerowe będzie mogło odbywać się bez udziału kabli.
  • Poprawiona zostanie łączność, czyli podczas masowych imprez, a także kataklizmów telefony powinny działać bez zarzutu.

Do wad 5G należy zaliczyć:

  • Wyższa częstotliwość może znacznie ograniczać zasięg.
  • Częstotliwość, która będzie wynosić 60 GHz ma ograniczenia w postaci zasięgu do 250 m. Idąc dalej w dużych miastach do 250 m musiałyby zostać rozstawione urządzenia zasięgowe. Z pewnością nie byłoby to proste zadanie dla logistyka.
  • Sieć 5G będzie również miała problemy z zasięgiem na terenach pagórkowatych, mieszkalnych itp.

Wprowadzanie nowej technologii praktycznie zawsze wiąże się z zaletami i wadami. Zaraz pojawią się osoby, które będą murem stały za wprowadzeniem 5 generacji, a także jej przeciwnicy, którzy uważają, że 4G aktualnie wystarczy. Świat cały czas się rozwija i wraz z rozwojem powstają nowe pomysły, które minimalizują wady.

Czy technologia 5G jest szkodliwa?

Nowe technologie, które nie są upowszechnione mogą być szkodliwe na środowiska i ludzi. Piąta generacja spotkała się z ogromną falą złych opinii, a nawet powstawały protesty przeciwko niej. Jeden z nich miał miejsce w Polsce w Gliwicach. Głównym argumentem są oczywiście nowotwory, które mogą wystąpić w organizmie. 

szkodliwosc technologii 5g

Koncerny informatyczne przeprowadzały sporą liczbę badań dotyczących technologii 5G i nic w nich nie zostało wykryte. Wpływ na ciało jest taki sam jak przy stosowaniu wcześniejszych technologii. Jednak przeciwnicy mówią jednym głosem, że koncerny informatyczne inwestują ogromne kwoty pieniędzy w tę generację i badania mogą być sfałszowane. Takie stanowisko jest zrozumiałe, ponieważ nie raz ludzie mieli do czynienia z zakłamanymi wynikami badań. Najczęściej takie coś ma miejsce gdy w ruch idą ogromne kwoty pieniędzy. 

Badania dotyczące fal telefonii komórkowych zostały przeprowadzone przez ogólnokrajowe badanie kohortowe w Danii. Wzięto pod uwagę 358 tysięcy użytkowników i sprawdzano na podstawie ich billingów czy fale telefoniczne mają wpływ na pojawienie się u tych osób nowotworu. Jak się okazało nie występuje żadna korelacja między falami i zachorowaniem ludzi.

Największe na świecie badanie, które miało za zadanie badać powiązanie między nowotworami i telefonami komórkowymi zostało przeprowadzone przez Interphone. Z badania jednak nic nie wynikło i okazało się, że żadna korelacja nie występuje. Tak samo, jak w poprzednich badaniach.

Są to tylko przykładowe badania, ponieważ było ich oczywiście znacznie więcej. Większość z nich nie wykazała korelacji między chorobami nowotworowymi a telefonami komórkowymi. 

Autor