Jak to jest, że tekst na stronach aż tak się różni? Wynika to z faktu korzystania z Google Fonts i innych zbiorów czcionek.

Na stronach internetowych dostrzegamy albo zwykłe komputerowe literki, albo piękne stylistyczne teksty, które wyglądają, jakby były napisane ręcznie. Czasem są one widoczne jako proste, maszynowe znaki alfabetu, a czasem jako wybrzuszone litery.

Jednak w przypadku polskich stron internetowych, wygląd czcionki jest tylko jedną z cech, na którą powinieneś patrzeć. Inną ważną kwestią jest to, czy dana czcionka posiada polskie znaki.

W dzisiejszym artykule odpowiemy, czym jest Google Fonts i jakie ma zalety, a następnie przedstawimy kilka najpopularniejszych czcionek z polskimi znakami.

Co to Google Fonts?

Google Fonts to darmowy zbiór czcionek, udostępniony na licencji open source. Pomimo że głównym przeznaczeniem są strony internetowe, jest wykorzystywany również w innych aplikacjach, reklamach i książkach.

google fonts - definicja

Najważniejszą zaletą omawianego zbioru jest ogromna liczba dostępnych czcionek umożliwiająca nieograniczony wybór wedle własnych upodobań. Jest to o tyle ważne, że np. w przeciwieństwie do studiów, gdzie panuje zwyczaj pisania w „Times New Roman”, na stronach internetowych z reguły nie używa się jednej i tej samej czcionki.

Gdyby nie tak obszerna gama możliwych fontów, internet stałby się nudnym i monotonnym miejscem.

Czy czcionka ma znaczenie? Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z pakietu Microsoft Word, powinien wiedzieć, jak ważny jest dobór czcionki. Dotyczy to jednak nie tylko tekstu na stronie czy dokumencie, ale każdego elementu, na którym znajduje się tekst.

Dlaczego warto korzystać z Google fonts?

Teraz, gdy wiesz już, czym jest Google Fonts, warto abyś poznał najważniejsze zalety i powody, dlaczego warto zacząć z niego korzystać.

zalety czcionek google

Oto najważniejsze zalety Google Fonts:

  • Kompatybilność – W przypadku korzystania z innego rodzaju czcionek niż Google Fonts, przeglądarki mogą je błędnie interpretować, co spowoduje błąd, przez który strona może być nieczytelna.
  • Koszt– Każdy może używać czcionek Google bez dodatkowych opłat. Wystarczy je wprowadzić do kodu HTML strony internetowej lub wykorzystać gotowe narzędzia, jak np. wtyczki WordPress.
  • Open source – czcionki w bibliotece objęte są otwartymi licencjami, co daje nieograniczone możliwości ich wykorzystania bez konieczności posiadania dodatkowych licencji. Dotyczy to również użytku komercyjnego.
  • Wybór – Google fonts ma w swoim zanadrzu ponad 1000 różnych czcionek – od najbardziej zakręconych po najprostsze.

Przedstawiając zalety, warto zahaczyć o popularność niektórych czcionek Google. Tak się składa, że większość sklepów i stron internetowych używa tych najpopularniejszych. Dzieje się tak za sprawą nie tylko ich wyglądu, ale też ze względu na chęć zwiększenia sprzedaży.

Dlaczego? Wbrew pozorom, w przypadku dużych sklepów internetowych, takich jak np. Amazon, każda milisekunda w czasie ładowania się strony ma znaczenie i wpływa na tzw. współczynnik konwersji.

Im bardziej popularna jest dana czcionka, tym większa szansa, że została ona wcześniej zapisana w pamięci podręcznej przeglądarki lub systemu. Dzięki temu, strona załaduje się szybciej, co z kolei przekłada się na więcej konwersji.

Google Fonts: 5 najpopularniejszych czcionek z polskimi znakami

Google Fonts, mimo wielu zalet, ma też jedną kluczową wadę, gdy mowa o polskich użytkownikach – nie wszystkie z nich obsługują bowiem polskie znaki.

Jak więc dobrać czcionkę? Jest na to jednak prosta rada. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać zdanie „Zażółć gęślą jaźń”. Jeśli, w którejś czcionce nie wyświetli się dana litera, oznacza to, że nie obsługuje ona polskich znaków.

Aby zaoszczędzić czasu, poniżej przedstawimy kilka najbardziej popularnych fontów, które są wykorzystywane na polskich stronach internetowych.

Oto 5 najpopularniejszych czcionek z polskimi znakami:

1. Roboto

czcionka roboto

Roboto to najpopularniejsza czcionka Google, która ma aż 12 różnych rodzajów. Początkowo powstała ona z myślą o telefonach z systemem Android, jednak jej popularność stale wzrastała, aż do momentu, w którym samo Google zaczęło wykorzystywać ją w swoich projektach.

Jest to typ bezszeryfowy (bez ogonków na końcu liter), co oznacza, że wyświetla się typowo maszynowo.

2. Open Sans

czcionka open sans

Open Sans jest przez niektórych stawiane na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o czcionki z polskimi znakami. Zaleca się jej wykorzystanie przy tworzeniu podstawowych stron internetowych oraz w artykułach na portalach informacyjnych.

Omawiany font – podobnie jak Roboto – zalicza się do typu bezszeryfowego oraz posiada 10 różnych stylów.

3. Lato

czcionka lato

Lato to jedna z najpopularniejszych czcionek Google z polskimi znakami, której autorem jest… Polak – Łukasz dziedzic. Mimo tego, iż powstała w 2010 roku, jej popularność sugeruje, że wciąż warto z niej korzystać. Liczba pobrań ponad biliona razy mówi sama za siebie!

Tak samo jak jej poprzednicy, zalicza się do grupy bezszeryfowej i jest dostępna w 10 różnych stylach.

4. Montserrat

czcionka montserrat

Montserrat to kolejna czcionka bezszeryfowa w naszym zestawieniu Google Fonts. Ma ona aż 18 stylów, co czyni ją całkiem elastyczną w doborze. Jej popularność wynika z faktu, iż jest najczęściej wybierana w kombinacji z czcionką Roboto.

Warto zaznaczyć, że bardzo często wykorzystuje się ją w książkach i e-bookach.

5. Poppins

czcionka poppins

Poppins – tak jak poprzednicy – to bezszeryfowa czcionka Google z polskimi znakami. Znajduje się na piątym miejscu z racji jej kompatybilności i najczęstszym dobieraniem z opcją numer dwa – Open sans. Również posiada 18 różnych stylów, dzięki czemu dobrze dostosowuje się do pozostałego tekstu.

Te pięć najpopularniejszych czcionek z polskimi znakami, które oferuje Google fonts, jest wystarczające, aby zacząć działać na swojej stronie internetowej.

Ich popularność w najbliższych latach nie zmaleje, a wątpliwe jest, aby znalazły się nowe czcionki, które zyskają aż taką rozpoznawalność, jak powyższe.

Autor