Hosting www jako jedna z kluczowych usług dla posiadaczy stron internetowych czy ich twórców oferowana jest przez wiele firm w konkurencyjnych cenach. Niektóre udostępniają także opcję darmowego hostingu, który posiada mocno ograniczone funkcjonalności. Jest to sposób na zdobycie klienta, który po przeniesieniu mechanizmu i danych strony może na przykład podczas jej modernizacji skorzystać z dodatkowych, płatnych już funkcjonalności. Czym jest hosting, ile tak naprawdę kosztuje i jak kształtują się jego ceny?

Co to jest hosting?

Hosting z definicji jest udostępnianiem przestrzeni dyskowej, określonej przepustowości oraz innych usług na komputerze mającym stałe połączenie z Internetem, czyli na serwerze. Słowo pochodzi od angielskiego czasownika to host czyli ‚być gospodarzem’, gościć, choć jego znaczenie na stałe przyjęło się w nomenklaturze informatycznej jako komputer, usługa wykorzystywana przez inne komputery lub użytkowników w sieci.

Hosting służy zwykle przechowywaniu danych stron internetowych, a w połączeniu z wykupioną domeną internetową pozwala na działanie witryn. Jest wtedy określany web hostingiem.

hosting - definicja

Na parametry usług hostingowych składać się mogą:

  • uptime, czyli czas działania serwera podawany w procentach w stosunku do całości czasu, również tego, w którym nie jest on dostępny. Ten parametr kiedyś był bardzo istotny, dziś jest najczęściej pomijany, gdyż standardem jest, że serwer ma działać bez przerw — uptime = 100%, 
  • wielkość udostępnianej przestrzeni dyskowej, podawana zwykle w GB; może być ona również w niektórych ofertach nieograniczona,
  • prędkość dostępu do danych dyskowych, czyli szybkość dysku — dobre hostingi utrzymywane są na dyskach SSD, a najlepsze – na NVMe SSD – co pozwala na szybki dostęp do stron,
  • transfer oznaczający ilość danych na przykład w rozliczeniu miesięcznym, jaka może być przesłana do użytkowników uzyskujących dostęp do strony. Dobre oferty nie posiadają limitów danych, by nie doszło do sytuacji w której strona przy wzmożonym ruchu przestaje działać,
  • dostępna pamięć operacyjna RAM na pojedynczy proces obsługujący zapytania, jak i całkowita dostępna dla witryny, która decyduje o wydajności i dostępności strony.
  • obsługa certyfikatów SSL gwarantujących bezpieczeństwo strony. Mogą być one bezpłatne,
  • dostępność technologii i mechanizmów stron internetowych, na przykład obsługa języków skryptowych czy baz danych,
  • poziom i responsywność pomocy technicznej.

W związku z licznymi możliwymi wartościami parametrów pozornie podobnych ofert hostingu, ich cena zwykle jest zróżnicowana. Od czego może zależeć?

Od czego zależy cena hostingu?

Obecne ceny usług hostingowych bywają bardzo różne i na przestrzeni kilku ostatnich lat dynamicznie się zmieniają. Wiąże się to z szybkim rozwojem technologii, a co za tym idzie ciągłym podwyższaniem standardów usług.

od czego zalezy cena hostingu

Cena hostingu zależy obecnie głównie od jego wydajności, możliwości obsługi technologii użytych do tworzenia stron, a także poziomu pomocy technicznej, czyli wspomnianych wcześniej parametrów, jakie cechują hosting. Często również spory wpływ na nią mają usługi dodane przez hostingodawców.

Jeszcze kilka lat wcześniej bardziej istotne były dostępne przestrzenie dyskowe czy wysokości limitów transferu na stronie, a także wysoki uptime. Konkurencja na rynku firm oferujących hosting wymogła maksymalne poprawienie tych parametrów oraz uznanie za dobrą praktykę nienakładanie limitów. Konkurowanie odbywa się w zakresie lepszych parametrów dysku, a przede wszystkim ilości udostępnianego RAM-u w ramach przystępnych cen. Na całkowitą cenę hostingu może się również składać koszt obsługiwanego certyfikatu SSL, gdyż nie wszyscy usługodawcy pozwalają na instalację darmowych wersji.

Ile kosztuje hosting w Polsce i za granicą?

Jak każda z usług, również usługa hostingu może mieć zróżnicowane ceny. Dla standardowych odbiorców wahać się ona może od około 100 do 1000 złotych rocznie za dobrej jakości hosting. Ceny najczęściej podawane są w kwotach netto. Wszystko zależy od dostawcy usługi, a także wybranego pakietu. Dla stron generujących większy ruch ceny te najczęściej wzrastają.

Sporo również zależy od dostawcy usługi. Zagraniczne hostingi cechuje wysoka jakość usług, konkurencyjne ceny, a przede wszystkim szybka i fachowa pomoc techniczna, która nie zawsze dostępna jest w polskich firmach. Nie jest to jednak regułą, wszystko może zależeć od wybranego pakietu i firmy go oferującej.

ile kosztuje hosting

Bezpłatne hostingi bądź darmowe okresy próbne to sposób usługodawców na przyciągnięcie klienta. Podobnie wielu dostawców oferuje usługi hostingowe w promocjach czy obniżkach cen. Warto, zanim skusi się na potencjalnie atrakcyjną ofertę sprawdzić szczegółowe warunki zarówno samej promocji, jak i oferowanej w niej usługi. Może się okazać, że będzie ona miała nałożone niskie limity transferu danych, po wykorzystaniu których naliczane zostaną dodatkowe opłaty, bądź strona nie będzie dostępna.

Zdarza się także, że prędkość łącza zostanie ograniczona i strona będzie bardzo wolno odpowiadać. Nie do końca uczciwe praktyki sprzedawców potrafią również wykorzystać fakt, że nie każdy zainteresowany ofertą poznaje wszystkie jej szczegóły, przez co na hostingu z niską ceną hostingobiorca będzie musiał wykupić drogi certyfikat SSL czy płacić za możliwość skorzystania z na przykład baz danych. Zanim wybierze się ofertę, warto poczytać opinię o usługodawcy, sprawdzić ranking hostingów czy podsumować korzyści i koszty.

Autor