Powstanie protokołu NVMe było odpowiedzią na zwiększenie zapotrzebowania na wydajność wymiany informacji. Jego wydajność przewyższa bowiem możliwości standardowych dysków twardych ponad kilkukrotnie.

W tym artykule opiszemy dyski NVMe SSD po stronie serwera oraz przedstawimy najważniejsze wady i zalety dotyczące hostingu korzystającego z protokołu NVMe.

SSD NVMe – co to jest?

NVMe to skrót od słów non-volatille memory express, co oznacza nieulotną pamięć ekspresową. NVMe to zatem alternatywa dla tradycyjnych dysków twardych, rozwiązanie zoptymalizowane pod kątem wymagań współczesnego rynku.

dyski nvme ssd - co to

Podobnie rzecz ma się w branży hostingowej: coraz więcej firm hostingowych decyduje się na przejście na SSD. Standard SSD NVMe zapewnia największą szybkość hostingu, ponieważ umożliwia przetwarzanie większej ilości danych w krótszym czasie (a to bezpośrednio wpływa na szybkość działania strony internetowej). Wysoka wydajność spowodowana jest zastosowaniem pośrednictwa magistrali PCI Express, za pomocą której możliwy jest dostęp do pamięci trwałej.

SSD NVMe to interfejs kontrolera hosta oraz protokół pamięci masowych. Ma on na celu przyspieszenie transmisji danych pomiędzy systemami (np. systemem korporacyjnym) a dyskami SSD.

NVMe SSD opierają się na komórkach pamięci typu flash, a magistrala PCI Express umożliwia pełne wykorzystanie potencjału tej pamięci i redukuje ograniczenia typowe np. dla SATA.

Analiza wydajności NVMe

Zalety

hosting nvme ssd - zalety

Interfejs NVMe SSD umożliwia redukcję opóźnień. Co więcej, to technologia zapewniająca wysoką przepustowość I/O (jest w stanie wykonać o wiele więcej operacji wejścia i wyjścia), np. w porównaniu do standardowego dysku SSD jest w stanie wykonać o 11x więcej operacji I/O. Największą zaletą dla właściciela strony internetowej jest zdecydowanie częstotliwość odczytu MB/s (w przypadku NVMe jest to ok. 6,3 GB/s).

NVMe SSD to rozwiązanie dedykowane dla serwerów, gdyż gwarantuje ono oczekiwaną wydajność oraz stabilność. Kolejną zaletą NVMe SSD jest pojemność (w serwerach OVH możliwe są rozmiary od 450 GB do nawet 1,6 TB). NVMe są nawet o 250% szybsze od tradycyjnych dysków SSD! Podniesienie wydajności sprawia, że wykonywanie większej liczby zadań możliwe jest przy jednoczesnym instalowaniu mniejszej liczby urządzeń na serwerze. Wykorzystywanie tego rozwiązania wiąże się zatem z łącznymi niższymi kosztami utrzymywania centrów danych.

Serwery wykorzystujące technologię NVMe są przeznaczone do pracy w aplikacjach biznesowych. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla baz danych, stron www, projektów Big Data, a także dla prywatnych chmur.

Wśród zalet wymienić również należy wsparcie programowego RAID.

Karta NVMe cechuje się także wytrzymałością i mniejszą awaryjnością. Zaleta ta wynika z faktu, że karty NVMe są mniejsze (np. od tradycyjnych dysków talerzowych) i wytwarzają znacznie mniej ciepła, co bezpośrednio wpływa na wydłużenie żywotności całego serwera. Dyski SSD są trwałe i mniej podatne na uszkodzenia fizyczne. Technologia SSD NVMe jest rozwiązaniem na długie lata. Dyski SSD NVMe są niezwykle trwałe, ponieważ wzrost wydajności bezpośrednio przyczynia się do wydłużenia żywotności zestawu.

Wady

hosting nvme ssd - wady

Wydawać by się mogło, że NVMe to rozwiązanie idealne. W zasadzie jedyną ich wadą jest porównywalnie wysoka cena. Nośnik ten jednak pozwala na uzyskanie zdecydowanie wyższej wydajności, a to zdaje się redukować ewentualną wadę wynikającą z ceny tego rozwiązania.

Podsumowanie

Analiza wydajności ujawnia bezsprzeczną przewagę technologii NVMe. W porównaniu do starszych rozwiązań (choć często także wystarczająco dobrych) interfejsy SSD NVMe oferują zdecydowanie wyższą wydajność oraz krótszy czas reakcji. Zapewniają wyższą przepustowość I/O i wyższą częstotliwość odczytu. Niewątpliwie NWMe SSD to rozwiązanie, które zrewolucjonizowało rynek i wyznaczyło nowe standardy dla przestrzeni dyskowej. Upraszcza architekturę systemu, a co więcej optymalizuje transfer danych.

Karty NVMe niewątpliwie usprawniają działanie serwerów i w efekcie przyspieszają działanie stron internetowych. Pod tym względem są zdecydowanie bezkonkurencyjne. Choć cena jest nieco wyższa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, jej stosunek do wydajności nie pozostawia żadnych złudzeń – warto zdecydować się na taką inwestycję. 

Autor