Linkowanie jest jednym z najważniejszych czynników w SEO, dlatego tak ważne jest, by upewnić się, czy nasz serwis wykorzystuje pełny jego potencjał.

Szczególnie ważną kwestią jest linkowanie zewnętrzne, ponieważ – w zależności od jakości linków zewnętrznych – zwiększa się lub zmniejsza ruch w naszym serwisie internetowym.

To, w jakiej kondycji znajdują się linki do strony na naszym portalu można w bardzo szybki sposób sprawdzić za pomocą prostych narzędzi.

Czym są linki przychodzące?

Linki przychodzące to hiperłącza znajdujące się w innych serwisach internetowych, które kierują do stron opartych na naszej domenie. Mówiąc prostszym językiem – jeśli właściciel innego bloga poleci bloga prowadzonego przez nas, podając jego adres w postaci hiperłącza – wówczas to hiperłącze będzie dla nas linkiem przychodzącym.

linki przychodzace do strony - co to

Owe linki kwalifikowane są do grupy linków zewnętrznych, czyli takich działających w obrębie innych domen. Dla przypomnienia – linki wewnętrzne z kolei to takie, którymi “łączymy” treści znajdujące się tylko i wyłącznie na naszej domenie – np. własne wpisy blogowe.

Dlaczego linki przychodzące są takie ważne?

Linki przychodzące mają olbrzymi wpływ na ilość oraz jakość ruchu, jaki wygenerowany zostanie na naszej stronie.

Najbardziej korzystną sytuacją z naszego punktu widzenia jest taka, gdy do naszej strony będzie prowadziło linkowanie z portalu o odpowiedniej renomie i dużej liczbie użytkowników. Dlaczego? Ponieważ to – w teorii – zagwarantuje nam wyższą pozycję w rankingach wyszukiwarek internetowych (takich jak Google czy Yahoo), a co za tym idzie – większy ruch.

dlaczego linki przychodzace sa wazne

W skrócie, im więcej linków przychodzących otrzyma nasza witryna, zwłaszcza z rozpoznawalnych źródeł, tym większy wygeneruje ruch, a tym samym przesuwać się będzie wyżej i wyżej w rankingach wyszukiwania.

Dzieje się tak dlatego, że systemy indeksujące wyszukiwarek uznają liczbę linków przychodzących za jeden z bardziej miarodajnych wskaźników jakości strony.

Linki przychodzące generują więc ruch na dwa różne sposoby:

  • ruch bezpośredni z domen, na których zostały umieszczone;
  • ruch organiczny spowodowany przesunięciem naszego serwisu na coraz wyższe pozycje w rankingach wyszukiwania.

Oczywiście, wraz ze zwiększającym się ruchem na naszej platformie zwiększa się również jej potencjał biznesowy – im wyżej znajduje się ona w rankingach wyszukiwania, tym bardziej poważani partnerzy będą zainteresowani współpracą z nami.

Linki przychodzące są więc absolutną podstawą, jeśli chodzi o rozwój naszej platformy.

5 narzędzi, jak sprawdzić linki do strony

Sprawdzenie linków do strony niekoniecznie wymaga dużego budżetu i zakupu kosztownych, wyspecjalizowanych aplikacji. Wiele produktów umożliwia bowiem sprawdzenie ich jakości (do pewnego momentu) zupełnie za darmo, albo za naprawdę korzystną cenę.

Oto 5 narzędzi, by sprawdzić linki do strony za darmo:

1. Google Search Console

Google Search Console to prawdopodobnie najbardziej podstawowe narzędzie do sprawdzania linków. Sprawdzić tu możemy takie dane różnego rodzaju linków zewnętrznych, w tym linków przychodzących.

sprawdzanie linkow do strony - narzedzie google search console

Dostępne narzędzia to z kolei między innymi analiza anchor tekstu czy raport linków. Google Search Console pozwala na zapisanie danych w formacie arkusza kalkulacyjnego, a następnie wyeksportowanie go na dowolny pendrive czy kartę pamięci.

2. Small SEO Tools Backlink Checker

Small SEO Tools Bakclink Checker o narzędzie o niezbyt skomplikowanej nazwie, które umożliwia analizę kilku bardzo ciekawych kwestii, jeśli chodzi o backlinki (czyli linki przychodzące właśnie).

sprawdzanie linkow do strony - narzedzie small seo tools

Sprawdzić możemy między innymi ilość domen referujących, czy ilość oraz rozkład linków. Korzystając z darmowej wersji produktu, przetestujemy do 55 linków zewnętrznych (każdy może prowadzić do innej domeny).

3. Ubersuggest

Ubersuggest to z kolei dużo bardziej skomplikowane narzędzie, służące nie tylko do oceny jakości linków zewnętrznych, ale również do wielu innych rzeczy. Jeśli jednak chodzi o backlinki – za pomocą usługi Ubersuggest przeanalizować je możemy na podstawie między innymi anchor textu oraz page i domain score (będące swego rodzaju odpowiednikiem wyniku page i domain authority).

sprawdzanie linkow do strony - narzedzie ubersuggest

Drobnym minusem jest natomiast ograniczona lista domen referujących – Ubersuggest w wersji darmowej pozwala na wygenerowanie jedynie 10.

4. Ahrefs Backlink Checker

Ahrefs Backlink Checker jest jednym z najbardziej przydatnych i podstawowych narzędzi przy analizie jakichkolwiek linków, również tych przychodzących. Jest swego rodzaju wersją freemium płatnej wersji Ahrefs, w której sprawdzimy nie tylko podstawowe parametry linków prowadzących do naszego serwisu, ale również jakość pozycjonowania strony w rankingu wyszukiwarki Google, a także wykonamy podstawowy audyt jej działania.

sprawdzanie linkow do strony - narzedzie ahrefs

Program jest dostępny w naszym języku, co dla wielu początkujących użytkowników będzie nie lada ułatwieniem. Jest to nieco droższa opcja, gdyż najtańszy plan kosztuje 99$ miesięcznie, lecz oferowana jest również tygodniowa wersja próbna, która z pewnością wystarczy by ocenić przydatność narzędzia.

5. SEO Review Tools Free Backlinks Checker

SEO Review Tools Free Backlinks Checker to ostatnie narzędzie na naszej liście, które umożliwia zupełnie darmowe sprawdzenie aż 100 domen linkujących.

sprawdzanie linkow do strony - narzedzie seo review tools

Analizując backlinki za pomocą niniejszego programu dowiemy się między innymi, jaki jest procent linków dofollow, sprawdzimy podstawowe atrybuty linków przychodzących oraz to, jakie adresy URL linkowane są najchętniej. Program posiada bardzo przejrzysty interfejs graficzny.

Autor