W życiu każdego twórcy stron internetowych prędzej czy później przychodzi moment, w którym okazuje się, że najtańszy hosting współdzielony okazuje się niewystarczający. Prowadzona strona bądź serwis rozrasta się i wymaga większej przepustowości łącza i pojemności dyskowej. Niezbędne jest przejście na bardziej profesjonalne rozwiązania. I właśnie wtedy najczęściej pojawia się pytanie – serwer dedykowany czy VPS? Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie. 

Co to jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to komputer, będący oddzieloną jednostką fizyczną, dostępny wyłącznie do naszej dyspozycji. Jedynym jego użytkownikiem jesteśmy my sami, nie ma więc obaw, że serwer dedykowany będzie wykorzystywany przez innych użytkowników.

serwer dedykowany - definicja

Osoba wynajmująca serwer (a więc użytkownik) ma pełną kontrolę nad nim, wliczając zainstalowany system operacyjny, można więc pokusić się o zainstalowanie np. super bezpiecznego OpenBSD, a także konfigurację sprzętową i przydzielanie zasobów konkretnym projektom. W swoich działaniach użytkownik nie musi przejmować się żadnymi limitami, a jedynymi go obowiązującymi limitami są te, wynikłe z mocy obliczeniowej maszyny. 

Co to jest serwer VPS?

Serwer VPS (Virtual Private Server) to serwer wirtualny. Decydując się na niego, nie mamy do dyspozycji całych zasobów maszyny, lecz jedynie pewien ograniczony softwarowo jej fragment. Jest to swojego rodzaju punkt pośredni między serwerem współdzielonym a pełnym serwerem dedykowanym. Zwyczajowo na jednym komputerze działa kilka serwerów VPS, które jednak dzięki wydzieleniu przez oprogramowanie określonej przestrzeni dla każdego z nich, są całkowicie od siebie niezależne i odizolowane.

vps - definicja

Dla użytkownika końcowego w praktyce ich działanie jest niemal nie do odróżnienia od działania serwera dedykowanego. Można uzyskać pełny dostęp do zarządzania nim, dzięki czemu nie tylko uda nam się wgrać na niego pliki, ale również ingerować w pracę emulowanego serwera, restartować go, wyłączać, czy edytować jego parametry. W odróżnieniu od serwera współdzielonego mamy „na sztywno” przydzielone pewne zasoby jednostki – pamięci RAM, mocy obliczeniowej procesora czy pojemności dyskowej. 

Wady i zalety serwera dedykowanego oraz VPS

  • Serwer dedykowany: Niewątpliwą zaletą serwera dedykowanego, którą nie sposób uzyskać bazując na VPS jest pełna kontrola nad maszyną, na której wykonuje się pracę. Jak już wspomniano powyżej, to my decydujemy o tym, jaki system operacyjny będzie zainstalowany, jakie będą w nim ustawienia dotyczące bezpieczeństwa prywatności czy firewalla. Mamy również gwarancję, że do naszego fizycznego serwera nie mają dostępu inne osoby i nie znajdują się na nim żadne inne treści, poza tymi przesłanymi przez nas.
  • Serwer VPS: Decydując się na serwer VPS nie możemy liczyć na takie zalety. Z drugiej jednak strony to właśnie VPS zapewnia znacznie łatwiejszą obsługę, a znajomość systemów operacyjnych, czy ich manualnego zabezpieczania przed atakami i innymi zagrożeniami czyhającymi z zewnątrz nie jest niezbędna. Przy serwerze dedykowanym wszystko zależy od nas, a więc również kwestie bezpieczeństwa, w zamian mamy większą możliwość personalizacji, a więc finalnie możemy uzyskać bardziej dopasowane rozwiązanie. 

Obie usługi warto również porównać pod względem cen. Analizując oferty rynkowe nietrudno zauważyć, że ceny serwerów dedykowanych zaczynają się tam, gdzie kończą się oferty na VPS.

Widać zatem wyraźną przewagę cenową VPS, w dużej mierze podyktowaną właśnie faktem, że dzięki rozłożeniu kosztów utrzymania serwera na kilku użytkowników można uzyskać znacznie niższą cenę końcową. Nie ma co się dziwić wyższym cenom serwera dedykowanego, wszak wszystkie koszta rozkładają się wyłącznie na jednego użytkownika. 

Serwer dedykowany czy VPS – co wybrać?

Dzięki temu, że występują pomiędzy nimi różnice, mamy możliwość idealnego dostosowania usługi do swoich potrzeb. Tańszy VPS daje możliwość szybkiej konfiguracji, jest wydajniejszy niż serwer współdzielony, a przy tym wciąż prosty w obsłudze. Jest wydajny i elastyczny, dlatego szczególnie często wybierają go osoby administrujące sklepy internetowe – zarówno te duże, jak i średnie, a także administratorzy średniej wielkości portali internetowych. W ich wypadku największą bolączką może być przekroczenie limitu transferu danych, skutkujące zniknięciem witryny. 

wybrac serwer vps czy dedykowany

Przy każdych zadaniach wymagających specjalistycznego środowiska, a także większych mocy (RAM, procesora, dysku czy łącza) lepiej sprawdzi się serwer dedykowany. To na nim uda się uzyskać pełną kontrolę nad zawartością i bezpieczeństwem, i to on lepiej sprawdzi się przy wielkich serwisach internetowych. Wyizolowane łącze szczególnie sprawdzi się przy wszystkich zadaniach wymagających dużej wymiany danych. Na pewno docenią go posiadacze największych sklepów internetowych, firmy hostingowe, czy agencje marketingowe. 

Jak zatem widać, wybór serwera nie powinien być pozostawiony przypadkowi – istotne jest ocenienie własnych potrzeb i dopasowanie najbardziej odpowiadającej im usługi. Na pytanie – co lepsze – „VPS czy serwer dedykowany?” nie sposób postawić jednoznaczną odpowiedź. 

Autor