Obecnie miliony ludzi korzystają z dobrodziejstw sieci jaką jest Internet. Jednak czy wiemy jak dokładnie działa? Następuje przesyłanie milionów danych, które są gromadzone, aby w szybki i wydajny sposób móc uzyskać rzetelne informacje. Jednym ze sposobów na jeszcze szybsze przesyłanie tych danych jest skorzystanie z bazy danych Redis.

W tym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty związane z omawianą bazą danych. Odpowiemy na pytanie, co to jest Redis i jakie ma zalety.

Co to jest Redis?

Redis określany jest mianem jednej z najlepszych i najbardziej wydajnych baz danych. Jest to przełomowy system, który łączy wydajność z niestandardowymi modułami i wielkimi pokładami wszechstronnych struktur danych.

Na czym polega przełomowość tego systemu? Baza Redis jest niezwykle funkcjonalna jak i prosta w obsłudze, co przyczynia się do szerokich możliwości. Redis łączy ze sobą dużą funkcjonalność, wielozadaniowość oraz niepohamowaną rozszerzalność, co sprawia, że ma możliwości do przechowywania wielkiej ilości żądań. 

baza danych redis

System ułatwia wyszukiwanie danych, ponieważ jest przełomowy pod względem szybkości przesyłania danych. Dane są aplikowane sprawniejszą drogą, mianowicie czas informacji liczy się w mikrosekundach, co stanowi główną cechę dominującą nad innymi systemami. Ponad to umożliwia odpowiedź na miliony żądań w tym samym czasie. Te czynniki czynią omawianą bazę danych unikatowym rozwiązaniem w świecie programowania i korzystania codziennego przez laików.

Główne zalety bazy danych Redis

Zalet bazy danej jaką jest Redis, jest naprawdę wiele. Wspomniana wcześniej szybkość jest numerem jeden, wśród cech docenianych przez użytkowników. To ten element góruje w porównaniu z innymi bazami.

Kolejną korzyścią jest funkcjonalność oraz prostota, co usprawnia pracę, mamy tu na myśli system, który umożliwia skrócenie kodu potrzebnego do przechowywania, czytania i obsługiwania danych .

Umiejętność wykonywania setki tysięcy zadań w tym samym czasie jest z pewnością główną funkcją, która w przebija się w zestawieniu z innymi bazami, ponieważ ten aspekt sprawia, że mimo nieograniczonej ilości zadań nie stanowi problemu wykonywanie ich z zadowalającą szybkością i efektywnością, co jest doceniane przez specjalistów.

Elastyczność i szeroka gama struktur spełnia wymagania najbardziej wymagających aplikacji.

Baza danych Redis obejmuje typy danych jakimi są:

  • dane binarne oraz tekst, czyli ciągi,
  • nieuporządkowane zestawy ciągów, czyli sets- zestawy,
  • uporządkowane zestawy według wartości,
  • zbiory ciągów, które są uporządkowane,
  • struktury pól i wartości, czyli hashe,
  • bitmapy, czyli operacje na wartościach bitowych,
  • metody do obliczania unikalnych elementów, czyli hyperlogi.
wydajnosc redis

Cechą szczególną bazy Redis z pewnością jest obsługiwanie wielu języków programowania, do których należą: Java, Go, Ruby, Python, Perl, PHP, Node.js i wiele innych, co umożliwia pracę na bazie wielu osób, które niekoniecznie muszą znać każdy z języków programowania, dodatkowo wiele urządzeń obsługujących różne języki programowania mogą się odnaleźć w kompatybilności z bazą.  Uproszczając, wiele urządzeń może łączyć się z powodzeniem z tą bazą bo jej cechą główną uniwersalność, co ogranicza problemy związane z niedostosowaniem.

Występowanie wielu modułów, składających się na bazę Redis jest niekwestionowaną korzyścią tej technologii. Dzięki nim możemy mówić kolejny raz o unikatowym działaniu, ponieważ baza otrzymując różne żądania nie ma problemu z przetwarzaniem ich. Jest skonstruowana w taki sposób, by działać na wielu poziomach, z których możemy wymienić: analizowanie w czasie rzeczywistym, praca w wysokiej szybkości, zmniejszanie zawartości, powiadamianie, zbieranie danych, maszynowe nauczanie oraz strumieniowanie danych.

Trwałość to ewidentna zaleta tego systemu, mianowicie dane zapisywane są co 2 sekundy, dlatego w przypadku awarii systemu tylko niewielka ilość danych może ulec utracie. Cecha jaką jest klastrowanie w systemie powoduje uproszczenie wieku kluczy do jednego, co kolejnym razem usprawnia działanie systemu.

Wydajność Redis na hostingu

Wydajność baz danych ustala się dzięki benchmark, który porównuje sprawność podobnych systemów, sprawdza ich szybkość i możliwości. W tym przypadku test sprawności bada jak dużą ilość danych system jakim jest Redis może przesłać i w jakim tempie. Statystyka zebrana przez firmę Avalon Colsunting LLC wyjaśnia, w jakim stopniu baza Redis różni się od innych, podobnie działających zbiorów.

redis na hostingu

Test został wykonany dzięki aplikacji, która należy do bardzo wymagającej, ponieważ musi wykonywać ogromne ilości żądań. Test został przeprowadzony w oparciu o bazę Redis oraz Couchbase, Datastax, Cassandra oraz AeroSpike. Wykazał on, że Redis pokonał inne bazy z wielką przewagą, mianowicie zmniejsza opóźnienie pięciokrotnie w porównaniu do innych baz, przy czym przekazywanie danych wykazuje ilości większe o kilkadziesiąt tysięcy żądań.

Podsumowując, baza Redis jest przełomowym systemem na rynku innych baz, z których możemy korzystać. Szybkość przekazywania danych i jakoś zapewniająca trwałość w ich przechowywaniu jest dominującą zaletą, wyróżniającą się na tle innych programów dostępnych na rynku.

Autor