Protokół SMTP to nowa wersja przestarzałego SMTPS. Posiada wiele portów o określonych numerach, które stanowią identyfikator poszczególnych serwerów, między którymi przesyłane są dane. Czym charakteryzują się poszczególne porty oraz z których warto korzystać, aby możliwe było swobodne przesyłanie danych między serwerami?

Co to jest port SMTP?

Port SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) to protokół komunikacyjny zawierający regulacje oraz zbiór zasad, które musi spełniać system używany do wysyłania oraz odbierania wiadomości za pomocą poczty elektronicznej. Takie rozwiązanie umożliwia użytkownikowi dostęp do zawartości skrzynki pocztowej, której dane zostają zapisane oraz są okresowo pobierane z serwera.

Przechowywanie wiadomości jest możliwe dzięki dedykowanej bazie danych pod dane konto pocztowe.

port smtp - poczta email

To najprostszy protokół umożliwiający użytkownikom kontakt mailowy po zalogowaniu się na swoje konto. Wysłana wiadomość zostaje odebrana przez tzw. serwer wychodzący, dzięki któremu odbiorca i nadawca mogą rozpocząć komunikację.

SMPT można porównać do języka komunikacji, którego używają serwery. Dzięki protokołowi serwery identyfikują się wzajemnie. Protokół nakłada również limity wysyłki liczby wiadomości w określonym czasie w celu zapobiegania wysyłaniu SPAMU.

Jakie są rodzaje i do czego służą porty SMTP?

Do najpopularniejszych portów SMTP możemy zaliczyć: 25, 587, 465 i 2525.

Każdy protokół posiada odpowiednio podporządkowany port w celu identyfikacji. Każdy port pełni określoną funkcję oraz wpływa na bezpieczeństwo użytkowników internetu. 

Do czego służy port 25?

smtp port 25

Port 25 najczęściej obsługiwany jest przez następujące oprogramowania: SendSMTP ,Outlook, Mail PassView, SniffPass oraz jest wykorzystywany jako podstawowy port do przesyłania wiadomości e-mail między serwerami. W większości kont pocztowych używany jest jako domyślny. Port 25 służy do wysyłania wiadomości e-mailowych i często wykorzystywany był przez spamerów do rozsyłania niechcianych wiadomości. Z tego względu niektórzy operatorzy blokują ten port, aby ograniczyć ilość SPAMU. Jeżeli mamy możliwość konfiguracji poczty elektronicznej, to nie powinniśmy korzystać z niego korzystać, aby nasze wiadomości nie zostały potraktowane przez serwer odbiorcy.

Do czego służy port 587?

smtp port 587

Port 587 służy do komunikacji między serwerami, które obsługują pocztę elektroniczną. Umożliwia swobodne wysyłanie wiadomości za pomocą poczty elektronicznej. W przypadku problemów z wysyłką wiadomości poczty elektronicznej  korzystającej z portu 25, należy go zmienić na 587. Dlatego powinniśmy ustawić ten numer portu jako domyślny, ponieważ jest obsługiwany prawie przez wszystkie serwery. Ten port w połączeniu z szyfrowaniem TLS zapewnia bezpieczny przepływ danych między serwerami.

Do czego służy port 465?

smtp port 465

Port 465 na początku był używany jako ,,opakowanie” do uwierzytelniania danych SMPT. Powstał z myślą o bezpiecznym wysyłaniu wiadomości e-mal za pomocą szyfrowania Secure Sockets Layer (SSL). Ten typ protokołu był często stosowany do szyfrowania danych przesyłanych przez internet. Pomimo że port został oficjalnie przypisany do usługi SMPT, to wielu dostawców wciąż oferuje starą wersję protokołu, czyli SMPTS na porcie 465, ponieważ nowe aplikacje nie obsługują nowej wersji. Z tego względu nie powinniśmy już używać tego portu z uwagi na fakt, że nie jest już standardem SMTP. 

Do czego służy port 2525?

smtp port 2525

Port 2525 najczęściej jest wykorzystywany jako alternatywa dla portu 587 SMTP. Możemy go użyć w przypadku, gdy pozostałe porty zostaną zablokowane. Na przykład: załóżmy, że mamy problem z wysyłką maili z portu o numerze 587. W takim przypadku możemy skonfigurować konto pocztowe i zamienić port na 2525. Port jest obsługiwany przez dostawców usług internetowych dla indywidualnych klientów. Ten rodzaj portu obsługuje też szyfrowanie TLS Transport Layer Security), które stanowi rozwinięcie szyfrowania SSL (ang. Secure Socket Layer). 

Porty SMTP pozwalają komunikować się między serwerami, obsługującymi przesyłanie wiadomości mailowych. Większość kont posiada standardowo ustawiony port 25, ale warto go zmienić, aby wysyłane wiadomości nie były traktowane jako SPAM. Dobrym wyborem jest zmiana numeru portu na 587, który jest obsługiwany przez wszystkie serwery. Natomiast w razie problemów z przesyłaniem danych, możemy spróbować zamienić go na port 2525.

Autor