Każdy kto marzy o funkcjonalnej i ciekawej stronie internetowej, musi myśleć nie tylko o jej treści, estetyce i ogólnej zawartości. Najważniejszy jest serwer – to stamtąd pochodzą często problemy z długim ładowaniem strony, brakiem zabezpieczeń przed hakerami albo szybkim zużyciem transfera danych. Z tym ostatnim mierzą się szczególnie właściciele dużych i popularnych platform internetowych. Większość stron zakładana jest na serwerze Apache, choć praktyka ta stopniowo się zmienia. Popularność zyskuje komercyjne oprogramowanie LiteSpeed. Dlaczego? Perspektywiczne myślenie i nowe możliwości stawiają na szybkość, efektywność, wydajność i bezpieczeństwo. Takimi właśnie cechami charakteryzuje się LiteSpeed.

Co to jest LiteSpeed?

Litespeed to serwer, który – jak sama nazwa wskazuje – charakteryzuje się wysoką szybkością i dużą oszczędnością jednocześnie. Zużycie transferu danych jest niskie. Litespeed jest więc na tyle wydajny, że likwiduje większość problemów związanych z tradycyjnym hostingiem. Składa się z funkcjonalnego panelu kontrolnego, który jest dostępny dla np. WordPressa, Pretashop i innych platform zarządzania treścią (CMS), a także systemów e-commerce. Ma również rozszerzenie anty-DDOS, dzięki czemu działa np. z funkcją mod_security serwera Apache.

co to litespeed

LiteSpeed jest znany z ograniczeń, które chronią i zabezpieczają przed np. przeciążeniami i atakami hakerskimi. Odpowiadają za to wdrożone, inteligentne funkcje ograniczające przepustowość i limit połączeń IP. W konsekwencji następuje blokada adresów IP, które wywołały zbyt wiele żądań. Każdy kto ma bardzo rozbudowaną stronę opartą na np. wspomnianym WordPressie korzysta z niego tworząc wtyczki, obrazy i inne dodatki. Powodują one jednak rosnące obciążenie strony i gorszą wydajność.

Czy LiteSpeed to dobry wybór dla każdej strony?

Można wnioskować, że LiteSpeed nie jest szczególnie ważny przy prostych stronach, nieodwiedzanych zbyt często. I rzeczywiście tak jest – jeśli strona jest np. statyczną wizytówką, na którą i tak prawie nikt nie zagląda, można zostać przy klasycznych serwerach.

Warto jednak zwrócić uwagę na współczesną rolę strony internetowej. Jej pozycja w wyszukiwarce, zawartość i ilość odwiedzin wpływają na ogólny wizerunek i rzeczywistość – realne zyski, współprace, nowi klienci i odbiorcy biorą się m.in. z funkcjonowania strony internetowej.

litespeed - strona internetowa

Jako użytkownicy sami możemy stwierdzić wpływ danej platformy na decyzje podejmowane w życiu – wybór lekarza, sklepu czy partnera do współpracy jest determinowany wcześniejszymi wyszukiwaniami w Internecie. Dlatego niezależnie od branży, jeśli decydujemy się na stronę, trzeba zadbać o jej aktywność, zawartość i odbiorców – decydując się od razu na wydajny serwer LiteSpeed.

Jakie zalety ma serwer LiteSpeed?

Główne korzyści serwera LiteSpeed to:

  • oszczędne zużycie danych.
  • poprawienie wydajności – doskonale widać to na przykładzie dużego pliku .htaccess. Na standardowym serwerze Apache za każdym razem jest wczytywany i przetwarzany, obniżając wydajność. W LiteSpeed używa się .htaccess caching plik, który jest rozwiązaniem nie obciążającym.
  • poprawienie skalowania stron internetowych.
  • szybkość przepływu danych.
  • posiadanie silnika pamięci podręcznej ESI.
  • funkcjonalność w działaniach użytkownika – panel, widgety, rozmieszczenie itp.
  • zmniejszenie obciążenia sprzętu i tym samym oszczędność pieniędzy (wydawanych na transfery).
  • wysokie bezpieczeństwo wynikające m.in. z limitu połączeń dla IP.
  • kompatybilność z platformami zarządzania treścią takimi jak np. WordPress, Joomla, Drupal.
  • kompatybilność z systemami e-commerce takimi jak np. Magento, ShopGold, PrestaShop.
  • kompatybilność z innymi systemami takimi jak np. MediaWiki.

Dlaczego warto wybrać hosting LiteSpeed?

Serwer LiteSpeed obsługuje dużą ilość użytkowników odwiedzających stronę w tym samym czasie. Jednocześnie gwarantuje małe wykorzystywanie zasobów serwera – aż o 98% mniej niż np. w przypadku Ngnix. To bardzo praktyczne i nieodstępne przy innych hostingach. Problemy z ładowaniem i dynamiką aplikacji czy stron internetowych są współcześnie absolutnie nie do zaakceptowania – a jednak wciąż się przytrafiają.

wydajnosc hosting litespeed
Wydajność LiteSpeed – źródło: https://www.litespeedtech.com/benchmarks/user

Zdecydowanie szybciej pracuje się na LiteSpeed niż np. na klasycznym Apache albo Ngnix. Różnic pomiędzy prędkością jest aż ośmiokrotna (na korzyść LIteSpeed). Serwer ten obsługuje zarówno statyczne, jak i bardziej dynamiczne strony. Dzięki silnikowi pamięci podręcznej, służy również lepszemu zapisywaniu dokumentów HTML, plików graficznych i wszystkich innych elementów strony (na dysku lokalnym użytkownika). Wdraża nawet najbardziej kompleksowe zadania z tym związane, co cieszy wszystkich profesjonalnych webmasterów – zawsze korzystają z tej możliwości. 

Przykładowe zestawienie ilości żądań na sekundę na przykładzie Apache i LiteSpeed wykorzystujących W3TC i WPRocket znacząco podkreśla przewagę LiteSpeed:

  • Apache – 1300 żądań na sekundę (W3TC) i 700 żądań na sekundę (WPRocket)
  • LiteSpeed – przy tej samej konfiguracji łącznie 4800 żądań na sekundę.

Wynik uzyskano w teście na konfiguracji LiteSpeed Enterprise, użyto wtyczki LiteMage Cache.

Autor