Joomla, to system, który służy do tworzenia treści w łatwy oraz intuicyjny sposób. Program zapewnia także dynamiczną obsługę treści, dostępnych na stronach internetowych.

Korzystając z oprogramowania mamy możliwość tworzenia standardowych witryn WWW i tworzenia na nich odrębnych treści, przechowywanych na serwerze. Dzięki temu raz stworzona strona internetowa w Joomla przetrwa w niezmienionej formie i będziemy mogli po nią sięgnąć, chcąc wprowadzić zmiany na dotychczasowej stronie czy tworząc nowe, niezależne miejsce w sieci- statyczna treść każdej ze stron zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z programu. 

Co to jest Joomla? 

Joomla jest systemem zarządzania, który wielokrotnie nagradzano za jego uniwersalność oraz szeroki zakres działalności. Wiele firm na świecie powierzyło specjalistom stworzenie swoich firm właśnie za pomocą Joomla. Dzięki szerokiej ofercie programu możemy na nim tworzyć duże projekty w postaci stron internetowych dla marek, wiodących na rynku a także niewielkie wizytówki dla lokalnych firm. Tak skonstruowana i zróżnicowana oferta nadaje firmie szczególnego uniwersalizmu – jest dla każdego i każdy może korzystać z jej zasobów zgodnie ze swoimi potrzebami. 

cms joomla

Ważne jest to, że system pracy Joomla i jego możliwości jest bardzo rozbudowany, w świecie IT właściwie nieograniczony – daje możliwość tworzenia portali tematycznych, sklepów internetowych, rozbudowanych stron, należących do szkół oraz uniwersytetów. Co ważne, za pomocą Joomla możemy także prowadzić kursy oraz szkolenia na odległość – program, to odpowiedź rynku na rozwijające się potrzeby użytkowników. 

Tworząc swoją stronę internetową w Joomla możemy wyposażyć ją we własne katalogi produktów, zakładki, służące do zostawiania opinii, rekomendacji. Nie zabraknie także miejsca na stworzenie systemu komunikacji między obsługą strony a jej użytkownikami. Joomla, to miejsce, gdzie możemy kompleksowo rozwiązać kwestie, które należy rozważyć przy prowadzeniu biznesu online czy strony internetowej. 

Najważniejsze zalety Joomla

Oto najważniejsze korzyści, jakie niesie za sobą CMS Joomla: 

  • dostarczenie użytkownikom niezbędnych treści, służących do zarządzania stroną internetową, 
  • szeroki wybór witryn, jakie możemy zastosować w sklepie, 
  • baza klientów, jaką udało się zbudować, świadcząca o wysokiej jakości usług – wśród nich znajdziemy tak światowe marki, jak BMW, Uniwersytet Harvardzki czy Ministerstwo Edukacji Narodowej, 
  • łatwość instalacji – wystarczy pobrać wtyczkę, by program rozpoczął działanie na serwerze, 
  • wsparcie dla użytkowników zarówno ze strony narzędzi programistycznych, jak i od pozostałych użytkowników i specjalistów z dziedziny korzystania z Joomla,
  • generowanie wysokiego pozycjonowania za pomocą adresów URL o prostej treści, 
  • wiele funkcji administracyjnych, dostępnych w panelu. 

Opinie o Joomla 

Wśród opinii użytkowników znajdziemy najczęściej pozytywny odbiór programu – system CMS, czyli zarządzania treścią, ułatwia prowadzenie stron internetowych czy sklepów online. Dzięki temu użytkownicy mogą z powodzeniem skupić się na innych aspektach prowadzenia własnej działalności, niekoniecznie tych opartych na IT. Proste i intuicyjne przenoszenia wprowadzonych informacji do bazy danych sprawia, że możliwe jest samodzielne prowadzenie strony internetowej bez konieczności zatrudniania i wprowadzania do firmy nowej osoby, zajmującej się stroną internetową. 

opinie joomla

Użytkownicy doceniają w programie także to, że jest darmowy i cenią sobie to, że społeczność Joomla jest tak rozbudowana i zaangażowana – w razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów technicznych wystarczy poszukać w sieci i najprawdopodobniej okaże się, że szybko znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas kwestie. To zaleta tak rozbudowanego systemu, która wpływa na komfort użytkowania. 

Jakie witryny można stworzyć na Joomla? 

Zakres witryn, jakie można stworzyć za pomocą Joomla jest bardzo szeroki.

Do najczęściej tworzonych witryn należą: 

  • strony internetowe pojedynczych firm – często używane, jako ośrodki komunikacji na linii oferent-klient, 
  • strony internetowe ośrodków edukacyjnych – szkół publicznych, uczelni wyższych, szkół prywatnych, 
  • treści, mające wydania tylko w sieci lub także w sieci – gazety, książki, e-booki, 
  • strony miejsc, związanych z kulturą oraz sztuką – muzea, galerie, biblioteki publiczne, 
  • witryny, związane z działalnością rządową oraz samorządową a także strony organizacji o charakterze poza rządowym takie, jak Kościoły, stowarzyszenia, 
  • sklepy internetowe mniejszych bądź większych firm, również firm o zasięgu korporacyjnym. 

Jak zacząć z Joomla? 

Do rozpoczęcia pracy za pomocą programu Joomla nie są wymagane specjalne umiejętności – wystarczy podstawowa znajomość narzędzi, jakimi są komputer oraz dostęp do Internetu. Na początek warto poczytać o tym, jak system funkcjonuje, aby wiedzieć, czego możemy się spodziewać.

panel sterowania joomla

Rozpoczynamy od wyboru hostingu, z autoinstalatorem aplikacji. Następnie instalujemy system Joomla i zaczynamy uczenie się go.

Po wykupieniu domeny sprawdzamy, jak postępować krok po kroku, aby móc sprawnie zarządzać treścią na swojej witrynie – w sieci dostępnych jest wiele poradników instruktażowych, ukazujących, jak wprowadzać poszczególne zmiany. 

Autor