WordPress został stworzony w 2003. przez spółkę Automattic. Wykorzystuje się go głównie do obsługiwania blogów, a co najważniejsze – jest on bezpłatny. Dla zainteresowanych powiemy jeszcze, iż napisano go w języku PHP oraz że program wykorzystuje bazę danych MySQL.

Dlaczego warto wybrać WordPress?

Istnieje wiele zalet systemu WordPress, które sprawiły, że jest używany przez prawię połowę wszystkich stron internetowych. W naszym wpisie wymienimy te, które mogą być uznane za najważniejsze.

zalety wordpress - dlaczego warto wybrac

Oto 4 powody, dlaczego warto wybrać WordPress:

  • Łatwość w obsłudze: używanie go nie wymaga znajomości skryptowych języków programowania, dzięki czemu „przeciętny” człowiek poradzi sobie z jego użyciem. Aplikacja posiada możliwość instalowania wtyczek, a także szablonów/motywów. Wystarczy coś wybrać i po prostu kliknąć. Na dodatek z łatwością można dodawać zdjęcia, filmiki, treści, itp. Możemy zatem powiedzieć, iż panel administracyjny jest zaprojektowany dla osób zielonych.
  • Duży wybór: wspomniany powyżej wybór szablonów/motywów jest bardzo duży – program oferuje prawie 8 tysięcy rodzajów! Co prawda nie wszystkie z nich są darmowe, lecz nie oznacza to, że powinniśmy z tego powodu rezygnować z WordPress. Niektóre płatne szablony/motywy posiadają dokumentacje z dokładnymi instrukcjami na temat używania poszczególnych funkcji itp. Na dodatek powinniśmy również zauważyć fakt, iż wspomniane szablony/motywy, za które musimy zapłacić, nie są tak bardzo powszechne, więc jeśli zdecydujemy się na ich kupno, możemy mieć oryginalną stronę internetową. 
  • Popularność: WordPress jest znany na całym świecie. Używa go tysiące [jeśli nie miliony] freelancerów, webdeveloperów czy firm. Jeżeli program nie spełniałby oczekiwań, nie używałoby go tak wiele osób, w związku z czym nie byłby tak bardzo popularny.
  • Kontrola mobilna: możesz zarządzać zaprojektowaną przez siebie stroną za pomocą telefonu lub tabletu, nie potrzeba komputera [chociaż nie wyklucza się tej możliwości].

Dlaczego nie warto wybierać WordPress?

Oprócz wielu zalet i korzyści płynących z użycia WordPress, istnieje też kilka wad, o których powinieneś wiedzieć.

wady wordpress - dlaczego nie warto

Oto 4 powody, dlaczego nie warto wybierać WordPress:

  • Wirusy: wirusy często „obierają sobie za cel” ten program, jeżeli korzysta się z wtyczek lub przestarzałej wersji, w związku z czym powinno się go aktualizować, gdy tylko to możliwe. Dobrze byłoby także tworzyć kopię zapasową [tzw. z angielskiego „backup”], aby nie utracić wszystkiego, co zaprojektowaliśmy. Należy jednak o tym pamiętać – jeżeli zapomnisz, będziesz mieć problem, ponieważ stracisz swoją pracę. Jeżeli nie chcesz tego robić, możesz wykupić pakiet administracyjny, a firma zrobi to za ciebie. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami.
  • Problem z modyfikacją: jeżeli ktoś będzie chciał edytować tabelkę lub grafikę, będzie musiał się trochę natrudzić, ponieważ nie jest to tak łatwe do zrobienia, jak w przypadku innych programów. Możemy zatem powiedzieć, iż formatowanie w WordPress jest utrudnione. Na dodatek, jeżeli twórca strony internetowej będzie chciał usunąć m.in. pole związane z datą, będzie zmuszony do nauczenia się podstaw języka PHP, chociaż program normalnie tego nie wymaga. Innymi słowy: trzeba się natrudzić przy modyfikowaniu. 
  • Powolne ładowanie: jeśli stworzona przez ciebie strona internetowa ładuje się zbyt długo, nie musi to oznaczać, iż masz problemy z Internetem. Powodem może być używanie zbyt dużej liczby wtyczek, ponieważ spowalniają one działanie bloga. Należałoby pamiętać, iż taki problem jest niewygodny nie tylko dla twórców, lecz także [i przede wszystkim] dla użytkowników, którzy powinni się zainteresować daną stroną Internetową [dla odbiorców]. Jeżeli często będą oczekiwać zbyt długo na jej załadowanie się, prawdopodobnie zrezygnują z wchodzenia na nią i jej użytkowania, a co za tym idzie – stracimy dużą grupę odbiorców. 
  • Duża możliwość zhakowania strony: hakerzy często wybierają na swój cel strony internetowe stworzone za pomocą WordPress, ponieważ ich kod źródłowy jest ogólnie dostępny, w związku z czym łatwiej im się na nie włamać. Można wykupić sobie płatny CMS [Content Management System – System zarządzania treścią], aby czuć się bezpieczniejszym, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Płatne szablony/motywy posiadają lepsze zabezpieczenia przed atakami hakerskimi, lecz ich użycie również związane jest z większym wydatkiem – zważywszy, że ktoś może korzystać z WordPress, ponieważ program jest darmowy. Jeżeli nie uaktualnia się aplikacji [o czym więcej powyżej], także jest się bardziej narażonym na zhakowanie strony internetowej. 

Co wybrać zamiast WordPress?

Jeżeli ktoś nie jest zainteresowany podanym programem, ponieważ uważa, iż WordPress nie spełni jego oczekiwań, warto zapoznać się ze statystyczną stroną HTML, Drupalem oraz Joomlą. 

co wybrac zamiast wordpress

Oto 3 alternatywne rozwiązania:

  1. Prawdopodobnie każdy słyszał o tzw. „HTML’u„. Taką stronę internetową można napisać w notatniku, jednak wymaga to znajomości kodowania. Na dodatek tworzenie bloga takim sposobem będzie monotonne, a także będzie wymagać od nas poświęcenia bardzo dużej ilości czasu.
  2. Drupal co prawda jest bezpieczniejszy niż WordPress [pod względem ataków hakerskich], jednak jego używanie wymaga wiedzy programistycznej, w związku z czym „zieloni się tu nie odnajdą”.
  3. Joomla nie jest co prawda tak znana, jak WordPress, lecz nie oznacza to, iż z tego powodu musi być gorsza. Użycie jej do stworzenia strony internetowej wymaga znajomości PHP. Na dodatek wiele oferowanych nam wtyczek jest płatnych.

Biorąc pod uwagę powyższe opisy można stwierdzić, iż używanie WordPress jest najlepszą metodą na stworzenie strony internetowej, jeśli nie zna się zasad programowania, kodowania itp. W innym przypadku można spróbować z „HTML’em”, Drubalem lub Joomlą.

Autor