Własny blog jest miejscem, gdzie każdy może podzielić się swoimi opiniami ze światem. Dzielenie się swoimi doświadczeniami lub pomaganiem w rozwiązywaniu problemów internautów, może być świetnym sposobem na promowanie firmy, jak również na budowanie własnej marki.

To wszystko wymaga jednak wysiłku, dlatego wiele osób rezygnuje z początkowo entuzjastycznie przyjętego pomysłu na blogowanie, ponieważ nie widzi możliwości osiągnięcia dzięki temu realnych korzyści. Nie możemy się z tym zgodzić i wierzymy, że jest to spowodowanie jedynie niewiedzą, dlatego przedstawiamy powody, dlaczego warto zakładać bloga.

Czy blog się opłaca?

Powody, dla których rozmyślamy o blogowaniu są różne i często każda osoba posiada swoją osobistą motywację. Zazwyczaj jednak są nimi chęć dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, możliwość znalezienia miejsca do swobodnych wypowiedzi, chęć zarobku lub sposób na promocję firmy. Blogowanie rzeczywiście może pomóc w osiągnięciu każdego z tych celów. To jednak nie wszystkie korzyści.

czy blog sie oplaca

Prowadzenie własnego bloga sprawi, że nauczysz się wielu nowych rzeczy. Przede wszystkim (o ile nie skorzystasz z pomocy specjalistów) nauczysz się podstawowej obsługi stron internetowych.

Spokojnie, nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy i znajomości kodów źródłowych, ponieważ zawsze można skorzystać z platform, które są znacznie prostsze w obsłudze, jak np. WordPress.

Przygotowując artykuły, zgłębisz również wiedzę z różnych tematów. W dłuższej perspektywie blogowanie może być też źródłem naprawdę pokaźnych dochodów oraz szansą na nawiązanie współpracy z ciekawymi markami.

Najważniejsze jest jednak to, że będąc blogerem, możesz dotrzeć i zjednoczyć wokół siebie grupę osób podzielających podobne opinie. Przyjrzyjmy się jeszcze nieco mniej oczywistym korzyściom z prowadzenia własnego bloga.

Dlaczego warto zakładać bloga – 4 powody

po co zakladac blog

Poniżej znajdziesz listę najważniejszych powodów, dlaczego warto założyć bloga:

1. Poprawisz swoja komunikację i logiczne myślenie

U podstaw pisania leży komunikacja. Chodzi o rejestrowanie myśli na papierze i przekonywania innych do zgodzenia się z nimi. A pisanie (tak jak każda inna forma komunikacji, jaka kiedykolwiek istniała) poprawia się wraz z praktyką. Aby zacząć blogować, nie musisz być świetnym pisarzem – stanie się to z czasem jako efekt uboczny. A bycie lepszym pisarzem przynosi korzyści przez resztę życia – niezależnie od tego, czy piszesz książkę, tworzysz prezentację do pracy, życiorys lub kartę rocznicową dla małżonka.

Proces pisania obejmuje rejestrowanie myśli na papierze, dlatego blogowanie zachęca do zatrzymania się i głębszego zastanowienia nad myślami w swojej głowie. Zagłębisz się w sprawy swojego życia i światopogląd, który je kształtuje. Niestety wiele osób nigdy nie zdecyduje się na blogowanie (lub pisanie w ogóle) w oparciu o błędne rozumowanie, że „nie mają nic do powiedzenia”. Każdy jednak doświadcza w swoim życiu pewnych doświadczeń, które mogą dotyczyć również zainteresowanych czytelników.

2. Bardziej wgłębisz się w swoje życie

Kiedy zaczniesz pisać o swoim życiu i myślach, które je kształtują, zaczniesz bardziej celowo myśleć o tym, kim jesteś, kim się stajesz i czy podoba Ci się to, co widzisz, czy nie. I to może być wystarczający powód, aby zacząć. Nauczysz się także lepiej interpretować wszystkie zachodzące wydarzenia w Twoim życiu.

Nie można pisać o każdym wydarzeniu, każdej myśli. Zamiast tego blogowanie jest niekończącym się procesem polegającym na wyrażeniu najważniejszych zdarzeń i przemyśleń. Ten proces wyboru pomaga rozwinąć oko do znaczących rzeczy. Jeżeli podejmiesz decyzję o rozpoczęciu blogowania, szybko nauczysz się lepiej strukturyzować swoje życie i skupiać większą uwagę na rzeczach, które wcześniej wydawały się bez znaczenia.

3. Zbudujesz dobre nawyki

Blogowanie wymaga czasu, poświęcenia, zaangażowania i dyscypliny. I dla jasności, są to same dobre cechy, które warto nabyć – pomogą Ci w najlepszy sposób wykorzystać swoje dni i życie. Czas stanie się w Twoim życiu jeszcze ważniejszy niż wcześniej, ponieważ konieczne będzie nauczenie się lepszego planowania swojego dnia. Będziesz musiał znaleźć czas na pisanie, przygotowywanie materiałów oraz czasem na dodatkową naukę z materiału z określonej tematyki.

Zaczniesz bardziej szanować czas. Na początku poświęcenie kilku godzin w tygodniu na blogowanie może wydawać się ciężkie, ale po pewnym okresie okaże się, że nie tylko znajdujesz czas na tworzenie postów, ale również masz go więcej na pozostałe czynności.

4. Staniesz się inspiracją dla innych

Blogowanie nie tylko zmienia Twoje życie, ale może także zmienić życie czytelnika. A ponieważ blogi są bezpłatne i otwarte dla odbiorców, pisanie wartościowych artykułów jest swego rodzaju darem dla czytelników. Jest to bezinteresowna służba polegająca na zainwestowaniu czasu, energii i światopoglądu w pisanie, a następnie zaoferowanie go każdemu, kto chce go przeczytać.

Jeżeli szerzysz wartości, w które bardzo mocno wierzysz, masz również możliwość zwiększania świadomości o pewnych problemach i angażować nowych ludzi do podzielania podobnych poglądów.

Jak widać blogowanie to nie tylko sposób na dodatkowy zarobek lub promocję firmy. To również sposób na poprawę swojego życia i możliwość wpłynięcia na czytelników.

Autor