Każdy słyszał o bazach danych. Jednak mało kto wie, czym właściwie są. To naprawdę przydatna wiedza i warto się z nią zapoznać. Czym jest baza danych? Do czego służy? Jakie są typy baz danych? O tym już za chwilę!

Co to jest baza danych?

Baza danych to nic innego jak uporządkowany zbiór informacji, czyli danych, które w większości przypadków są przechowywane w formie elektronicznej na dyskach komputerów. Za sterowanie bazy danych w większości przypadków odpowiedzialny jest system zarządzania bazami danych, czyli w skrócie DBMS. Ten system, dane oraz wszystkie połączone z nimi aplikacje tworzą razem bazodanowy system, który bardzo często jest nazywany po prostu bazą danych. 

czym jest baza danych

Jak ewoluowały bazy danych?

Bazy danych pojawiły się już w latach 60., jednak od tamtego momentu wszystko znacznie się zmieniło. Hierarchiczna baza danych oraz sieciowa baza danych to pierwsze, które umożliwiały przechowywanie informacje oraz manipulowanie nimi. Były to proste systemy jednak niezbyt elastyczne. W latach 80. swoją popularność uzyskały relacyjne bazy danych, z kolei 10 lat później nadszedł czas obiektowych baz danych. Internet bardzo szybko się rozwijał i każdy oczekiwał szybkiego przesyłu informacji, dlatego powstały bazy danych NoSQL. Aktualnie mamy do czynienia z samoczynnymi oraz chmurowymi bazami danych, charakteryzują się one zupełnie nowym spojrzeniem na wykorzystywanie, przechowywanie czy wykorzystywanie danych. 

Do czego służą bazy danych?

W najbardziej powszechnych typach baz danych dane są umieszczane w kolumnach oraz wierszach, dzięki czemu przetwarzanie informacji oraz tworzenie zapytań z nimi związanych jest znacznie prostsze. Zastosowanie takiego systemu sprawia, że dostęp do danych oraz sterowanie, aktualizowanie, organizowanie czy modyfikowanie jest znacznie prostsze. W większości baz danych wykorzystuje się język SQL. Czym jest język SQL? Jest to język programowania, który wykorzystuje się przez zdecydowaną większość relacyjnych baz danych. Stosuje się go w celu definiowania oraz manipulowania zapytać odnośnie do baz danych. 

zastosowanie bazy danych

Baza danych oraz arkusze kalkulacyjne są przeznaczone do wygodnego przechowywania informacji. Jest jednak kilka różnic, na przykład:

  • Sposób, w jaki przechowuje się informacje oraz działa na nich
  • Użytkownicy, jacy mają dostęp do informacji
  • Wielkość danych

Na samym początku arkusze kalkulacyjne nadawały się dla jednego użytkownika i pod tym kątem były optymalizowane. Dla pojedynczych użytkowników lub małych grup są one wręcz idealne, jednak kiedy wymagana jest większa ilość funkcji, nie mają one wiele do zaoferowania. Baza danych to coś, co jest przeznaczone do ogromnych ilości informacji. Pozwalają one swoim użytkownikom korzystać ze swoich zasobów oraz nimi manipulować w tym samym czasie, a wszystko to, w pełni bezpiecznie.

Dzięki bazom danych firmy oraz ogromne korporacje mają dostęp do ogromu informacji. Największe organizacje mają możliwość analizowanie baz danych pochodzących z wielu systemów. Takie informacje sprawiają, że podejmowanie trafnych decyzji, skalowalność oraz elastyczność jest znacznie prostsza. 

Samoczynne bazy danych to rozwiązanie, które jest niezwykle popularne. Dzięki zastosowaniu takiego systemu wprowadzanie zmian czy danych jest znacznie szybsze, prostsze oraz mniej kosztowne. Nadzór nad tworzeniem baz, jaki mają użytkownicy, sprawia, że całość jest w pełni bezpieczna i funkcjonalna. 

Jak wygląda baza danych – przykłady

przyklad bazy danych

Typów baz danych nie brakuje, jest ich naprawdę dużo. To, jaką wybierzemy, zależy od naszych potrzeb oraz oczekiwań. 

  • Obiektowe bazy danych. Ich system jest zbliżony do oprogramowania obiektowego, ze względu na to, że informacje w przypadku takich baz danych mają formę obiektów. 
  • Relacyjne bazy danych. Swoją największą popularność osiągnęły w latach 80. Informacje w takim typie baz danych są organizowane w formie zbioru tabel, które zawierają wiersze oraz kolumny. Technologia, jaką wykorzystuje się, w relacyjnych bazach danych sprawia, że uzyskanie potrzebnych informacji jest proste i przyjemne. 
  • Hurtownie danych. Są także nazywane centralnym repozytorium danych, przeznaczone do szybkiej analizy oraz wykonywania zapytań.
  • Rozproszone bazy danych. Tego typu baza danych jest złożona z przynajmniej dwóch plików, które znajdują się w oddzielnych lokalizacjach. Sama baza danych może być ulokowana na wielu komputerach, w tej samej fizycznej lokalizacji, lub różnych sieciach rozproszonych po całym świecie. 
  • Bazy danych NoSQL. Jest to nierelacyjna baza danych. W przeciwieństwie do relacyjnej daje nam możliwość przechowywania częściowo uporządkowanych oraz całkowicie nieuporządkowanych danych, a także manipulowanie nimi. Na przestrzeni lat stawały się coraz to popularniejsze, ze względu na wzrost zainteresowaniem aplikacjami internetowymi. 

Bazy danych to naprawdę długi temat. Stają się one coraz to popularniejsze. Dlaczego? Bo największe korporacje potrzebują informacji. Jakich informacji? O nas, czyli konsumentach. Takie informacje są niezwykle istotne i wiele firm jest w stanie za nie słono zapłacić. Dlatego uważajmy na to, co robimy w internecie. 

Autor