Co, gdyby przeniesienie się do odległych krain lub na inne planety nie różniło się trudnością od oglądania telewizji? Brzmi ekscytująco prawda? Właśnie w tym celu rozwijana jest technologia VR. Jeszcze niedawno pozostawała ona w sferze science fiction. Gatunek ten niezwykle spopularyzował ideę urządzenia, za pomocą którego można przenosić się do dowolnie wykreowanej rzeczywistości. Każdy mógłby, przeżywać przygody takie jak chce, jednocześnie nie narażając się na uszczerbek na zdrowiu. Być może ktoś chciałby pilotować samolot, a ktoś inny chciałby zostać kapitanem statku.

Technologia VR zapewnić może jednak o wiele więcej, być może w przyszłości właśnie w oparciu o virtual reality powstaną gry, w których będziemy mogli przeżywać niesamowite przygody, jednocześnie będąc w swoim domu. Walczyć ze smokami czy też brać udział w historycznych momentach, a może zwiedzić odległe planety, to właśnie dlatego technologia vr rozwija się cały czas.

technologia vr

Nadal jest ona w początkowej fazie i nie ma może takich osiągnięć jak ta przedstawiona w literaturze czy filmie, jednak już teraz widać znaczący postęp. Potencjał zobaczyła w niej branża gier. Już teraz powstają tytuły, w które zagramy przy użyciu gogli vr, zamiast tradycyjnego pada. Z każdą nową grą rynek posuwa, się do przodu oferując coraz lepszej jakości produkty. Być może niedługo nastąpi przełom, dzięki któremu będziemy możliwe doznanie pełnej imersji wirtualnych światów.

Virtual reality może przydać się też w innych dziedzinach niż rozrywka. Jej zastosowanie możliwe jest choćby w nauce np. w przypadku medycyny. Może mieć to duży wpływ na naukę przyszłych lekarzy. Możliwe staje się przyswojenie wiedzy, która wcześniej była niemożliwa jak np. wirtualne operacje, które mogą być świetnym rodzajem nauki do przyszłego zawodu. Technologia ta wykorzystywana może być też w przypadku treningu pilotów samolotowych. Jej wpływ może być też sporym krokiem w rozwoju edukacji. Dzięki zastosowaniu vr lekcje i wykłady mogą stać się bardziej interesujące i angażujące. Zamiast opowiadać o wydarzeniu z dalekiej przeszłości, możliwe staje się pokazanie go, tak aby uczestnicy mieli poczucie współuczestnictwa w nim.

Co to jest VR?

VR jest to takie przedstawienie świata wirtualnego, aby widziane w nim obrazy, obiekty były postrzegane jako prawdziwe. Za pomocą gogli wirtualnej rzeczywistości oraz słuchawek blokowane są zmysły wzroku, oraz słuchu tak, abyśmy odczuwali tylko bodźce płynące z gry.

Kiedy pozostajemy w świecie wirtualnym bez kontaktu ze światem realnym doznajemy imersji, czyli zanurzenia w świecie virtual reality. Możemy tam poznawać wiele różnych światów nawet takich, które nie istnieją w rzeczywistości lub są trudno dostępne.

co to jest VR

Najważniejsze są tutaj aplikacje czy gry służące do VR, to od nich zależy, co będziemy oglądać oraz jakie będzie sprawiało to wrażenie. Na rynku pojawiają się nie tylko coraz nowsze wersje gogli VR, ale też gadżety, zwiększające poczucie bycia w rzeczywistości wirtualnej. Mogą to być specjalne kontrolery czy też rękawiczki, umożliwiające doznanie uczucia dotyku w grze.

Jakie są różnice pomiędzy VR, AR, MR?

  • VR jest zdecydowanie najpopularniejszym pojęciem odnoszącym się do technologii ukazującej nieprawdziwy świat. Ważne jest, zaangażowanie wszystkich możliwych zmysłów tak, aby doznanie było pełniejsze. Za pomocą specjalnych gogli, użytkownik może, doświadczyć wirtualnej rzeczywistości zbliżonej do tego, co widziane jest w prawdziwym świecie. Możliwe staje się pokazanie światów fantasy czy też innych planet. Najpopularniejsze zastosowanie tej technologii jest w branży gier video.
  • AR, czyli rzeczywistość rozszerzona to rodzaj technologii, która nakłada świat wirtualny na świat rzeczywisty. Nadal jest to rzeczywistość, ale poszerzona o elementy, naprawdę tu niewystępujące. W tym przypadku nie jest dostępne pełne doznanie, a jedynie nakładka na świat realny. Jest to technologia, która swoje zastosowanie również znajduje w grach video, ale nie tylko. Możliwe jest zastosowanie jej w dekorowaniu domów i mieszkań. Jeżeli chcemy wcześniej wiedzieć, czy dany mebel będzie pasował, do aranżacji to przydatne może być właśnie AR.
  • MR, to rzeczywistość mieszana. Najmniej znane pojęcie z branży wirtualnej, głównie z powodu trudnej definicji. Jest to technologia, która znajduje się pomiędzy VR a AR. Jest ona bardziej angażująca od rzeczywistości rozszerzonej jednak nie tak bardzo, jak rzeczywistość wirtualna. Zastosowanie podobnie jak poprzednie technologie znajdzie w branży gier video, ale także w edukacji.

Jak działa VR?

Do korzystają, z wirtualnej rzeczywistości potrzebne są specjalne gogle, za pomocą których odbierać będziemy obraz. Aby poczucie uczestnictwa było, większe potrzebne jest też wygłuszenie świata zewnętrznego. Obraz wyświetlany może być w trybie 2D oraz 3D. Aby, wyświetlać obraz 3D potrzebna jest odpowiednia technologia, jedną z popularniejszych są okulary polaryzacyjne.

Aby sprzęt działał, płynnie potrzebna jest odpowiednia moc obliczeniowa. To właśnie od tego zależy, jak dany obraz będzie wyglądał. Aby VR było płynne a co za tym idzie, oddawało, realność potrzebne jest zastosowanie technologii, które umożliwiają śledzenie, oczu, głowy oraz ruchu użytkownika.

Urządzenie śledzi ruch gałek ocznych, aby poprawić uczucie przebywania w vr. Dzięki temu możliwa jest, płynność a świat wydaje się bardziej podobny do rzeczywistości. Technologia śledzenia głowy ważna jest z punktu obracania nią podczas rozgrywki. Jeżeli urządzenie nie wykryje zmiany położenia głowy, nie wyświetli, obrazu a co za tym idzie, imersja zostanie zerwana. Lepsze wykrywania zmiany położenia oczu, głowy oraz wykrywanie ruchu tym lepsza głębia obrazu, oraz doświadczenie płynące z korzystania z vr.

Autor