Pozycja strony w Google jest jednym z najważniejszych aspektów prowadzeniu witryny internetowej na użytek własny lub klienta. Wysoka pozycja strony wiąże się z wieloma zaletami, które bezpośrednio wpływają na ilość jej odwiedzin. Z kolei wysoka ilość odwiedzin może się przekładać na rentowność biznesu. Jak sprawdzić pozycję w Google?

Dlaczego pozycja strony w Google jest ważna?

W dzisiejszych czasach wysoka pozycja strony internetowej w Google to priorytet każdej firmy. Osiągana jest przez tzw. pozycjonowanie, czyli szereg działań związanych z treścią na stronie jak i jej kodem, które sprawiają, że algorytmy wyszukiwarki Google umieszczają ją wyżej od konkurencyjnych witryn.

Wśród zalet wysokiej pozycji strony internetowej w Google można wymienić:

  • Długotrwałe rezultaty – przeprowadzenie pozycjonowania zgodnie ze sztuką przynosi długotrwałe rezultaty. Osiągnięta pozycja może utrzymywać się wiele miesięcy bez potrzeby ingerencji w kod lub treść strony.
  • Większa ilość odwiedzin – jest to niewątpliwie największa zaleta. Wysoka ilość odwiedzin przekłada się na wyższe dochody z reklam, lub też w przypadku sklepów internetowych – większą ilość sprzedawanych produktów.
  • Zaufanie do marki – witryna na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania cieszy się również większym zaufaniem klientów. Taki serwis oraz marka są postrzegane za  bardziej profesjonalne oraz godne zaufania.

3 sposoby, jak sprawdzić pozycję strony w Google

Istnieje wiele sposobów na skuteczne sprawdzenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Oto 3 najpopularniejsze metody, by sprawdzić pozycję w Google:

1. Sprawdzenie pozycji strony w Google Search Console

Google Search Console jest narzędziem, które pozwala na uzyskaniu informacji o średniej pozycji strony w wynikach wyszukiwania w danym okresie czasu.

sprawdzanie pozycji w google search console

Aby móc uzyskać statystyki odnośnie pozycji należy najpierw skonfigurować to narzędzie w ten sposób:

  • przypisać domenę do konta Google i udowodnić swoje prawa do tej domeny,
  • odczekać kilka dni, podczas których serwis przeprowadzi konfiguracje,
  • po tym procesie można przeprowadzić analizę pozycji witryny pod kątem podanej frazy kluczowej oraz w danym okresie. Jej wynikiem jest uśredniona pozycja, którą osiąga strona po wpisaniu konkretnej frazy w wyszukiwarkę Google.

2. Sprawdzenie pozycji strony manualnie

Sprawdzanie pozycji strony manualnie jest mniej dokładne i mało efektywne, jednak w niektórych wypadkach zupełnie wystarczające. Najpierw należy ograniczyć czynniki, które będą wypływały na wyniki wyszukiwania.

sprawdzanie pozycji strony manualnie

W tym celu najlepiej uruchomić tryb incognito w przeglądarce. Następnie należy wybrać kilka fraz kluczowych, które najbardziej pasują do analizowanej strony. Następnie należy wpisywać te frazy po kolei do wyszukiwarki i monitorować pozycję strony, którą osiąga przy wyszukiwaniu po danej frazie.

3. Sprawdzenie pozycji strony w zewnętrznym narzędziu

Przez lata rozwoju technologii internetowych powstało wiele rozbudowanych narzędzi, które pozwalają na zawansowaną analizę wyników wyszukiwania.

sprawdzanie pozycji strony manualnie

Narzędzia SEO różnią się funkcjonalnością, jednak większość z nich oferuje jednoczesne sprawdzenie pozycji dla bardzo wielu słów kluczowych oraz historię pozycji, na których obecne była strona.

Wśród najpopularniejszych narzędzi do analizy pozycji strony znajdują się:

  • Ahrefs – jest to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi z zakresu analizy pozycji strony internetowej. Pozwala na uzyskanie informacji na temat swoich linków, jak i konkurencji. Można w łatwy sposób monitorować pozycję słów kluczowych lub też sortować domeny, takie jak .pl, .gov, .com itp..
  • Senuto – jest narzędziem dedykowanym do badania widoczności strony oraz wysokości pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Pozwala na monitorowanie rankingów pozycji top5, top10 itp. swoich serwisów oraz serwisów konkurencji. Co więcej, istnieje możliwość analizy widoczności konkretnych branż na terenie kraju, a dzięki temu można określić, czy algorytmy Google nie zostały zmodyfikowane. System Senuto oferuje również rekomendacje słów kluczowych oraz fraz z długim ogonem.
  • Brand24 – pozwala na monitoring wzmianek o danej firmie lub marce w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można błyskawicznie reagować na wszelkie pozytywne oraz negatywne informacje, które pojawiają się o firmie. Dodatkowo można je wykorzystać do analizy fraz kluczowych na jakie pozycjonuje się konkurencja i wykorzystać tą wiedzę do poprawy pozycji własnego serwisu.
  • Answer The Public – jest to dość proste narzędzie, które posiada jedną istotną zaletę. Jest w pełni darmowe. Wystarczy wpisać frazę kluczową na którą pozycjonujemy stronę, a serwis zwraca listę pytań ułożonych alfabetycznie, które można wykorzystać w tworzeniu treści, które zostaną umieszczone w serwisie. Przydatne narzędzie, jeżeli szuka się wskazówek co do publikowanych treści bez wydawania pieniędzy.
  • gspot.intensys – jest to darmowy serwis, który pozwala na sprawdzenie pozycji strony dla danych fraz kluczowych. Aplikacja nawiązuje połączenie z wyszukiwarką Google w taki sam sposób jak robi to przeglądarka. Pozwala na jednoczesne sprawdzenie do 5 fraz kluczowych. Z jednego adresu IP można wykonać maksymalnie jedno wyszukiwanie na minutę. Kolejnym ograniczeniem jest możliwość sprawdzenia jednej konkretnej strony na 10 minut.
Autor