Większość działających współcześnie stron internetowych opiera się o system zarządzania treścią (CMS) WordPress. Dotyczy to tak blogów i witryn prywatnych, jak i stron komercyjnych (zwłaszcza sklepów działających w oparciu o szablony i wtyczki WooCommerce i Shopper), a nawet niektórych dużych serwisów (np. informacyjnych). Strona postawiona na WordPressie ma jednak specyficzne wymagania techniczne, dotyczące zwłaszcza prędkości i wydajności. Wiąże się to ze stosunkowo dużą ilością zapytań do bazy danych generowanych przez system. 

Coraz częściej wybieramy więc hosting zoptymalizowany dla stron opartych na WordPressie – postaramy się odpowiedzieć tu, czym jest hosting WordPress, co różni go od innych rodzajów hostingu oraz jakich kształtują się jego ceny u polskich usługodawców. Warto dodać, że hosting zoptymalizowany dla WordPressa równie dobrze sprawdzi się w przypadku innych popularnych CMS-ów, takich jak Drupal czy Joomla!.

Co to jest hosting WordPress?

Hosting WordPress to hosting, w którym tak elementy techniczne serwera (hardware), jak i jego oprogramowanie (software) zostały zoptymalizowane pod kątem stron opartych na systemie CMS WordPress. Zazwyczaj ma się tu na myśli tzw. hosting współdzielony – nie istnieją na rynku polskim oferty serwerów VPS i serwerów dedykowanych wstępnie zoptymalizowanych dla WordPressa. Optymalizacja ma na celu przede wszystkim przyspieszenie szybkości strony.

hosting wordpress - opis

Hosting WordPress (wordpress.org) odróżnić należy od darmowych hostingów przeznaczonych głównie dla blogów, np. na platformie wordpress.com. Darmowe systemy blogowe, w tym wordpress.com, nie dają stronom internetowym – zwłaszcza komercyjnym – właściwych możliwości konfiguracji. Nie są przystosowane do obsługi dużego ruchu, a ich szybkość nie jest optymalna. Także prywatne strony internetowe coraz rzadziej wybierają dziś darmowe hostingi: wiąże się to nie tylko z ograniczeniami technicznymi, ale także z trudnościami we wdrażaniu na darmowych platformach blogowych systemów reklamowych takich jak AdSense czy programy afiliacyjne.

Wolno ładująca się strona internetowa zniechęca odwiedzających, powolne wczytywanie się prowadzi często do jej porzucenia. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych – wolne ładowanie się strony zniechęca do zakupów. Tempo ładowania się strony jest także ważnym czynnikiem rankingowym dla algorytmów wyszukiwarki Google, ma więc duże znaczenie dla pozycji zajmowanej przez stronę w wynikach wyszukiwania.

strona na wordpress

Wiele firm hostingowych oferuje także akcesoria i usługi dodatkowe dla stron opartych na WordPressie, które zawarte są w pakiecie hostingowym WordPress. Należą do nich np. preinstalacja i konfiguracja WordPressa, pomoc w migracji strony z poprzedniego hostingu oraz pomoc we wdrożeniu certyfikatów SSL. Instalacja systemu WordPress zajmuje wprawdzie tylko kilka minut, mniej doświadczonym użytkownikom zdarzają się jednak błędy w instalacji SSL i migracji, prowadzące do błędnego funkcjonowania strony, tworzenia duplikatów treści i spadków pozycji w Google po migracji. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy hostingowej. Dobrze przygotowany pakiet hostingowy WordPress powinien obejmować także obsługę protokołu HTTP/2 oraz wdrażanego przez Google protokołu Quick: ma to znaczenie dla szybkości wczytywania się i bezpieczeństwa strony.

Co wyróżnia hosting WordPress?

W przypadku hostingu stron opartych na WordPressie największe znaczenie ma szybkość. Koniecznością jest więc dzisiaj przechowywanie danych na serwerach z dyskami SSD lub NVMe SSD. Mniejsze znaczenie ma natomiast sama pojemność dysku.

Hosting WordPress różni się zazwyczaj od zwykłego hostingu współdzielonego nie tylko prawidłową optymalizacją serwera i oprogramowania, ale także podstawowymi parametrami. Szybkość działania strony jest zazwyczaj znacznie większa, jest to jednak okupione mniejszymi pojemnościami dysku i nieco mniejszym limitem transferu. Nie wierzmy przy tym firmom hostingowym, które oferują „nielimitowany transfer” – to sztuczka marketingowa. Przekroczenie limitów transferu wiąże się z nadmiernym obciążeniem serwera, które będzie skutkowało wyłączeniem strony.

zalety hostingu wordpress

Hosting dla stron opartych o WordPress wyróżnia się także zaawansowanym systemem cache’owania. Wiąże się to z faktem, że znaczna część zawartości witryny opartej na WordPressie generowana jest dynamicznie. Szybkie cache’owanie pozwala także na przyspieszenie działania wtyczek i na ustrzeżenie się wielu błędów w ich funkcjonowaniu, w tym także niektórych konfliktów pomiędzy wtyczkami.

Niezbędnym elementem hostingu WordPress jest oczywiście autoinstalator WordPressa, a także wdrożenie PHP. Warto przy tym, by było to PHP w najnowszej wersji. W związku z faktem, że w stronach opartych na WordPressie dość często występują luki bezpieczeństwa i inne problemy techniczne (np. konflikty pomiędzy wtyczkami i nowymi wersjami WordPressa), większą rolę niż w zwykłym hostingu współdzielonym odgrywają zabezpieczenia przeciwspamowe i antywirusowe oraz możliwość wygodnego tworzenia częstych backupów.

Ile kosztuje hosting dla WordPress?

W większości firm hostingowych ceny hostingu dla WordPressa nie są wyższe, niż ceny zwyczajnego hostingu współdzielonego. Różnicą jest nie tyle jakość i cena hostingu, co specyfikacja techniczna serwerów i oprogramowania. W związku z faktem, że dedykowany hosting WordPress to usługa stosunkowo nowa, wiele firm hostingowych oferuje korzystne rabaty – ceny mogą więc być nawet niższe, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego hostingu wirtualnego. Jak w przypadku każdego hostingu, wiele firm oferuje atrakcyjne promocje cenowe, które jednak działają tylko w pierwszym roku działalności. Zwróćmy uwagę także na fakt, że usługodawcy podają często ceny netto, do których doliczyć musimy podatek VAT.

koszt hostingu wordpress

Przeciętna cena dobrego pakietu hostingowego zoptymalizowanego pod WordPressa to około 200 złotych rocznie. Hosting taki zapewnia prawidłową obsługę średniej wielkości sklepu lub popularnego bloga. Niektóre firmy hostingowe oferują tzw. pakiety mikro za bardzo niskie ceny – od 50 złotych rocznie. Powierzchnia dyskowa w takich ofertach jest jednak bardzo mała, niekiedy wynosi tylko 1 GB. Wystarczy to tylko na prowadzenie niewielkiego bloga prywatnego opartego na WordPressie. Tanie pakiety, w których oferowana powierzchnia dyskowa to około 5 GB, znajdziemy już za 50 złotych rocznie: wciąż jest to jednak oferta skierowana dla małych i nie obciążonych znaczną ilością grafik stron. Możemy więc założyć, że w przypadku strony prywatnej o ilości użytkowników większej, niż 1000 dziennie minimalna cena hostingu WordPress to 100 złotych rocznie. Potrzeby stron komercyjnych są oczywiście większe.

Uważać należy na oferty największych graczy na polskim rynku. Niektórzy z nich oferują nawet bezpłatny hosting WordPress w pierwszym roku działania strony. W kolejnych latach cena jest jednak znacznie wyższa, niż u innych usługodawców – często przekracza 1000 złotych rocznie. Najwięksi usługodawcy nie oferują też dobrej jakości obsługi klienta. Warto wybrać więc raczej sprawdzonych usługodawców średniej wielkości.

Autor