System WordPress opanował Internet i nie zamierza się wycofać. Ten najpopularniejszy obecnie CMS zyskuje sobie coraz szersze grono użytkowników, zwolenników i wielbicieli. Chwalą go sobie zarówno amatorzy, dla których język techniczny to czarna magia, jak i profesjonaliści, którzy równie dobrze mogliby „postawić” swoją własną witrynę od podstaw. Dowiedz się czym jest WordPress i jakie daje możliwości.

Co to jest WordPress? Definicja dla laików

WordPress to najpopularniejszy obecnie system zarządzania treścią (CMS), czyli po prostu witryna z wbudowanym panelem administracyjnym. To aplikacja, dzięki której możesz w prosty i intuicyjny sposób edytować swoją stronę internetową. Dzięki niemu właściwie każdy może zarządzać swoją witryną www, a nawet stworzyć ją od podstaw – nie jest niezbędna znajomość kodu, umiejętność poruszania się w gąszczu technicznych zawiłości, talent graficzny ani tym bardziej jakieś konkretne wykształcenie.

co to jest wordpress

Definicja dla bardziej zaawansowanych użytkowników mogłaby brzmieć tak: WordPress to CMS napisany w języku PHP, wykorzystujący bazę MySQL. Czy jednak ta definicja cokolwiek tłumaczy zwykłemu użytkownikowi sieci? Raczej niewiele.

Dla ścisłości trzeba nadmienić, że WordPress posiada dwie podstawowe odmiany. Pierwszą z nich jest wordpress.com, czyli, na dobrą sprawę, platforma do tworzenia blogów. Każdy z adresów funkcjonujący w ramach tego WordPressa posiada końcówkę „.wordpress.com”. Aby z niej skorzystać nie potrzebujesz posiadać własnej domeny czy serwera, wystarczy się zarejestrować i wybrać szablon swojej witryny.

Drugą opcją jest skorzystanie z wordpress.org, czyli aplikacji do tworzenia i edytowania zawartości strony www. Po konfiguracji wykupionej domeny i serwera wystarczy ściągnąć darmowy plik z WordPressem, zainstalować go – i już.

WordPress w praktyce

Do czego może się przydać WordPress? Aktualnie jego funkcje są niemal nieograniczone, przynajmniej jeśli chcesz stworzyć serwis o przeciętnej wielkości. Nie jest to wprawdzie rozwiązanie skrojone na miarę, tak jak oprogramowanie na specjalne zamówienie, jednak jego elastyczność i wielka liczba dostępnych opcji sprawiają, że z WordPressa korzystają tak liczni.

Jak już wspomnieliśmy, początkowo WordPress miał być przede wszystkim platformą do blogowania. Prosty skrypt do prowadzenia blogów, wydany w 2003 roku, spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony użytkowników. Od tamtego czasu WordPress prężnie się rozwija. Na oficjalnej stronie internetowej  tego CMS’a znajdziesz tysiące rozszerzeń, które pozwolą Ci stworzyć serwis dokładnie taki, jakiego potrzebujesz – i to za darmo, bez znajomości nawet podstaw jakiegokolwiek języka programowania.

strony wordpress w praktyce

Co można stworzyć na WordPressie?

Oto kilka przykładów stron, które można stworzyć na CMS WordPress:

  • Blog: Można oczywiście skorzystać z funkcjonalności wordpress.com, jednak chyba każdy przyzna, że działanie pod własną domeną robi lepsze wrażenie. Gdy posiadasz już domenę i dostęp do serwera, wystarczy skonfigurować oprogramowanie, wybrać szablon, ewentualne wtyczki i dopasować szatę graficzną pod swój gust. Ładny, funkcjonalny blog gotowy w co najwyżej kilka godzin.
  • Sklep internetowy: Dzięki wtyczkom odpowiedzialnym za funkcjonalności e-commerce, takim jak WooCommerce czy Jigoshop, właściciele e-sklepów coraz częściej decydują się na tworzenie swoich serwisów na podstawie WordPressa. Nic dziwnego – sklepy takie są w pełni funkcjonalne i wygodne, a ich stworzenie i administrowanie – tanie. Odpada w końcu koszt budowy oprogramowania od podstaw oraz modyfikacji jego funkcji i wyglądu przez programistów. Każdy jest w stanie samodzielnie nauczyć się budować e-sklep w WordPress.
  • Portal społecznościowy: Oczywiście nie takiej skali, jak chociażby Facebook. Dzięki dodatkom takim jak BuddyPress możesz jednak stworzyć niewielki, funkcjonalny i bezpieczny serwis społecznościowy na potrzeby grupy znajomych, mieszkańców danego okręgu czy hobbystów.
  • Forum dyskusyjne: dodanie tej funkcjonalności umożliwia wtyczka bbPress.
  • Serwis ogłoszeniowy: na bazie ClassiPress czy WP Job Manager.
  • Galeria zdjęć/portfolio: Ilość i różnorodność motywów i dodatków, które pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalną galerię – czy to hobbystyczną, czy będącą wizytówką firmy – jest po prostu ogromna.
  • Serwis z kursami: WordPress wypuścił między innymi wtyczkę LifterLMS, będącą wszechstronnym narzędziem do tworzenia i sprzedaży własnych kursów.
  • Wizytówka: Wykorzystać na przykład wtyczkę OnePress, aby zwięźle i elegancko przedstawić profil i ofertę swojej firmy. Witrynę w WordPressie możesz też potraktować jako swoje CV czy portfolio.

Dostępne funkcjonalności można by wymieniać niemal w nieskończoność. Dzięki tysiącom możliwych rozwiązań każdy może stworzyć dokładnie taki serwis internetowy, jaki sobie wymarzył. WordPress rozwija się prężnie i błyskawicznie, natychmiast odpowiadając na nowe potrzeby użytkowników sieci.

Czy duże firmy korzystają z WordPressa?

WordPress jest obecnie najpopularniejszym narzędziem do tworzenia i edytowania stron internetowych, zarówno na świecie, jak i w Polsce – na tym CMSie opiera się aż około 30% witryn! Są to nie tylko strony małych i średnich firm, blogi i niewielkie sklepy internetowe. WordPress obsługuje także większe serwisy tworzone przez prawdziwych gigantów.

Oto kilka przykładów:

Media:

Jednostki państwowe i organizacje:

Światowej sławy marki:

Autor