Internet nie jest bezpiecznym miejscem. W sieci znaleźć można wiele materiałów, które nie nadają się do oglądania przez dzieci. Nikt jednak nie jest w stanie nadzorować wszystkiego, co przegląda maluch, dlatego też warto sięgnąć po opcję blokady wybranych witryn.

Rozwiązanie to może przydać się nie tylko rodzicom, ale i osobom pracującym zdalnie. Blokada strony w Google Chrome może znacznie podnieść produktywność i jakość wykonywanej pracy. Przejdźmy więc do konkretów i przyjrzyjmy się temu, jak zablokować stronę w przeglądarce.

Kiedy warto zablokować stronę?

Wspomniane we wstępie scenariusze to jedynie jedne z kilku przykładów. Blokowanie stron internetowych w przeglądarce może przydać się w wielu innych sytuacjach.

kiedy warto zablokowac strone internetowa

Oto 3 przykłady, kiedy warto zablokować stronę:

1. Ochrona dziecka w sieci

Dziecko w sieci narażone jest na wiele zagrożeń. Bez zbytniego starania się może ono natrafić na treści erotyczne, bądź z dużą dawką przemocy, które mogą źle wpłynąć na jego psychikę. By temu zapobiec, warto zablokować znane strony, które zawierają tego typu materiały. Choć nie uda się wygrać z wszystkimi, odebranie dostępu do tych najbardziej popularnych może dużo pomóc.

2. Walka z uzależnieniami

Uzależnić od czegoś jest się bardzo łatwo, a prosty dostęp do pożądanych materiałów w sieci sprawia, że ciężko wyjść z nałogu. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest zablokowanie stron internetowych, oferujących materiały, które są naszą słabością. Jeśli mamy żyłkę do hazardu, warto odciąć sobie dostęp do stron bukmacherskich, pokerowych i innych, które utrudniają zmniejszenie wpływu nałogu na nasze życie.

3. Poprawa wydajności pracy

Jak tu pracować, kiedy jest tyle filmików o śmiesznych kotach do pooglądania… No po prostu się nie da. I właśnie w takiej sytuacji z pomocą również może przyjść blokada stron internetowych w Google Chrome. Na czas pracy wystarczy odciąć dostęp do rozpraszających nas stron internetowych, by móc  w pełni skupić się na pracy. 

5 rozszerzeń, by zablokować stronę w Google Chrome

Osoby korzystające z Google Chrome mogą w prosty sposób zablokować stronę w przeglądarce. Nie trzeba do tego żadnych specjalnych magicznych sztuczek, gdyż wszystko zrobić można przy pomocy rozszerzeń i dodatków. 

Oto 5 najpopularniejszych dodatków Google Chrome:

1. BlockSite

rozszerzenie blocksite

Block Site to jeden z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych dodatków do przeglądarki Google Chrome. Rozszerzenie to oferuje nie tylko prostą możliwość blokowania stron internetowych, ale też pozwala wprowadzić automatyczną blokadę na strony zawierające w adresie podane słowo kluczowe, ograniczenie dostępu do niektórych witryn poprzez założenie na nie hasła, a także tworzenia białych list. Umożliwiają one czasowe udostępnienie zbanowanych stron, bez usuwania ich z czarnej listy. Bardzo ciekawą opcją jest również możliwość czasowego zablokowania danej witryny. Pracujący uzyskują natomiast dostęp do trybu Work Mode, pozwalającego nadzorować czas pracy i przerw. Oczywiście, w czasie przeznaczonym na wykonywanie ważnych zadań, niepożądane strony będą zablokowane.

Ze względu na to, że jest to najbardziej dopracowane i kompletne narzędzie, przybliżymy sobie nieco jego obsługę. BlockSite dostępny jest w bazie rozszerzeń Google Chrome, gdzie należy wejść i kliknąć „Dodaj do Chrome”. Instalacja potrwa kilkanaście sekund, a po jej zakończeniu wyświetli się strona powitalna, w której należy zgodzić się na warunki usługi. Po tym można przejść do konfiguracji. Podczas pierwszego uruchomienia od razu wyświetli się lista zablokowanych stron. By dodać nową witrynę, należy w pole tekstowe wpisać jej adres oraz wcisnąć znak +. Warto zastanowić się też nad skonfigurowaniem funkcji Redirect. Pozwala ona na ustawienie strony, na którą przejdzie użytkownik, próbujący dostać się na zablokowaną witrynę. 

Wszystkie wprowadzone ustawienia należy zabezpieczyć hasłem, by nikt niepowołany nie dostał się do ustawień i listy stron.

2. Adult Website Blocker

rozszerzenie adult website blocker

Adult Website Blocker – jak sama nazwa wskazuje – odfiltrowuje strony dla dorosłych. Narzędzie uznawane jest za jedno z najbardziej skutecznych blokerów stron zawierających materiały erotyczne. Dostęp do bazy witryn chroniony jest hasłem, co oznacza, że nikt niepowołany jej nie zmodyfikuje. 

3. UnDistracted

rozszerzenie undistracted

UnDistracted to świetny dodatek dla wszystkich, którzy nie mogą skupić się na pracy, gdyż ciągle rozpraszani są przez komunikatory, Youtube i inne tego typu rzeczy. Dodatek ten pozwala śledzić ilość czasu poświęcanego każdego dnia na takie serwisy, jak np.: Facebook, YouTube, Twitter, Reddit, LinkedIn czy Netflix. Jeśli to nie będzie wystarczające, nic nie stoi na przeszkodzie, by częściowo wyłączyć usługi na danej stronie, a nawet całkowicie ją zablokować. 

4. Site Blocker

rozszerzenie site blocker

Site Blocker jest świetnym narzędziem blokującym strony czasowo bądź na stałe. W bardzo prosty sposób można ograniczyć dostęp do witryny i wszystkich ich subdomen. Wszystkie strony można zablokować permanentnie, lub tylko w określonych godzinach. 

5. Dayboard: New Tab & Site Blocker

rozszerzenie dayboard

Dayboard to ciekawe narzędzie pozwalające nie tylko zablokować dostęp do wybranych witryn (zarówno permamentnie jak i czasowo), ale też oferuje prostą to-do list, ułatwiającą skupienie się na danych zadaniach bez konieczności przenoszenia się pomiędzy różnymi programami. 

Autor