Big Data to fraza, która jest coraz częściej wypowiadana przez osoby z każdego zakątka świata. Zajmują się nią przede wszystkim analitycy, jednak budzi ona niemałe zainteresowanie także zwykłych ludzi. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to narzędzie pracy jest źródłem wielu przydatnych informacji oraz danych. Z kolei w społeczeństwie powoduje ono wiele obaw oraz niechęci przed nadmierną inwigilacją pojawiającą się ze strony korporacji, które je wykorzystują.

Czym jest Big Data? W jakich sytuacjach jest wykorzystywana? Co warto wiedzieć na jej temat? Przekonajmy się!

Co to Big Data?

Big Data to nic innego jak swoistego rodzaju tendencja do pobierania, gromadzenia oraz przetwarzania danych, jakie są dostępne. To sposób całkowicie zgodnego z prawem zbierania informacji z wielu źródeł, a także ich późniejszego analizowania celem wykorzystania do celów własnych. Skutkiem takich działań może być stworzenie profilu konsumenta, który w późniejszym czasie używany jest na przykład do zwiększania sprzedaży danego sklepu internetowego.

czym jest big data

Najistotniejsze w Big Data jest wbrew pozorom nie samo gromadzenie informacji, a ich przetwarzanie oraz późniejsze wykorzystywanie w praktyce.

Kto wykorzystuje Big Data?

Big Data to coś, co obecnie występuje w wielu dziedzinach życia. Oto podmioty, które ją wykorzystują:

  • Firmy. Udostępniają oni użytkownikom swoje aplikacje, które są przez nich pobierane. W większości wypadków konsument w czasie korzystania z nich automatycznie wyrazi zgodę na dostęp do własnych informacji;
  • Banki. Zbierają dane odnośnie do ruchów, jakie mają miejsce na kontach klientów. Rodzaj kupowanych przedmiotów, ich wielkość, czy dokonywane płatności, wszystko to jest w późniejszym czasie dokładnie analizowane;
  • Portale internetowe. W sporej części wypadków zgoda na wykorzystywanie danych będzie zawarta w regulaminie, który przez szerokie grono osób jest po prostu pomijany.

W jaki sposób pozyskane dane są przetwarzane?

Jak się można domyślić, ilość gromadzonych informacji jest po prostu ogromna i z każdą następną akcją użytkowników staje się jeszcze większa. W związku z tym oczywiste jest to, że spora część z nich jest po prostu bezużyteczna. Właśnie dlatego kolejną częścią prac analityków jest poprawne segregowanie informacji w taki sposób, aby możliwe było ich zupełne wykorzystanie.

przetwarzanie big data

Jak to zrobić? Jednym z popularniejszych sposobów jest oczywiście wybranie najistotniejszych danych oraz wykorzystanie dostępnych narzędzi do analizy. Z racji tego, że wszelkie zapytania muszą być wykonywana niezwykle szybko, konieczne jest przeprowadzanie badań równolegle. Bardzo ważnym algorytmem, jaki używany jest do tego celu, jest tak zwany MapReduce.

Dzięki niemu możliwe jest rozproszenie zbiorów danych, jakie są wprowadzane pomiędzy kilka serwerów odpowiedzialnych za porządkowanie danych oraz wybieranie rekordów, które są zgodny z wprowadzonymi regułami zapytania. Wyniki te mogą zostać w późniejszym czasie przetworzone do postaci wynikowej.

Czym to skutkuje? Oczywiście znacznie mniejszą ilością danych, które bardzo prosto wykorzystać.

Czy warto korzystać z Big Data?

Big Data ma niezwykle duży potencjał do kreowania konkretnych zachowań klientów. Za sprawą zgromadzonych informacji możliwe jest stworzenie oraz bardzo dokładne sprecyzowanie profilu potrzeb konsumentów, a także skuteczne proponowanie im idealnych dla nich rozwiązań.

Dzięki takim długofalowym działaniom możliwe jest stworzenie ogromnej przewagi nad konkurencją, której obecnie z pewnością w wielu branżach nie brakuje.

Jak na Big Data zapatruje się społeczeństwo? Wiele osób obawia się ingerencji analityków w życie prywatne, czy też wprowadzenie w błąd celem osiągnięcia określonych celów sprzedażowych. Jak się można zatem domyślić, granica jest naprawdę delikatna i tylko i wyłącznie od przedsiębiorcy zależy to, jak daleko się posunie. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że nad wszystkim czuwa Unia Europejska, która z roku na rok coraz intensywniej przypatruje się ochroną danych osobowych.

Autor