WordPress i Joomla! są najbardziej znanymi w Polsce systemami CMS. Łączy je kilka rzeczy – są bardzo intuicyjne i przy tym niesamowicie elastyczne. Zarówno w jednym, jak i drugim możemy stworzyć na przykład stronę sklepu internetowego, bloga czy portal firmowy, łączący obie te funkcje.

Przy wyborze odpowiedniego oprogramowania do swojej strony, bardzo wielu zainteresowanych całkowicie pomija Typo3 – mniej znany, również darmowy i stwarzający potężne możliwości system CMS.

Czym jest Typo3?

Typo3 jest całkowicie darmowym, niesamowicie rozbudowanym i elastycznym oprogramowaniem służącym do zarządzania treścią stron internetowych, opartym na licencji Open Source (każdy może go pobrać i modyfikować wedle własnych założeń).

typo3 cms

Ze względu na wspomnianą złożoność, jest on ciężki do przyswojenia dla osób z podstawową znajomością obsługi komputera, mających się zająć administracją strony. Tak więc, jeśli zarządca witryny jest niedoświadczonym informatykiem, zaleca się wybór prostszego oprogramowania.

System Typo3 został napisany w języku PHP oraz opiera się na bazach danych MySQL. Działa na wszystkich systemach operacyjnych, zarówno w przypadku komputerów, jak i telefonów czy tabletów.

Jest on stosunkowo mało znany w Polsce, ale na świecie ma ugruntowaną pozycję, obok, dobrze znanych w naszym kraju systemów takich jak WordPress czy Drupal. W niektórych krajach, na przykład w Niemczech, jest to najpopularniejsze oprogramowanie, wyprzedzające dość mocno konkurencję.

Jakie strony można stworzyć na Typo3?

Typo3 jest używany do tworzenia i zarządzania witrynami internetowymi o różnych typach i rozmiarach, od małych witryn dla osób prywatnych lub organizacji non-profit, po wielojęzyczne i wielopoziomowe rozwiązania dla dużych korporacji. Ponieważ posiada on wiele certyfikatów, które spełniają wysokie standardy firm o globalnym zasięgu, jest wysoko stawiany w wielu rankingach systemów CMS.

strony internetowe korzystajace z typo3

Wśród firm, które wykorzystują to oprogramowanie możemy znaleźć między innymi KFC Corporation, Pizza Hut, Telewizję n, InPost, PKP, New York Times, 3M, czy Sony.

Dzięki wysokiej elastyczności, użytkownik może zbudować na systemie blog, wielojęzyczny portal informacyjny, sklep internetowy czy serwisy obsługujące duże rzesze użytkowników, takie jak Uniwersytet Wiedeński.

Wady i Zalety Typo3

Jak każdy, tak i system Typo3 ma zarówno wady jak i zalety.

wady i zalety typo3

Oto główne zalety Typo3:

  • Darmowy dostęp – chyba najważniejsza kwestia, która przemawia za wyborem tego systemu operacyjnego. Jest on pisany w trybie OpenSource, przez co każdy może go pobrać i modyfikować wedle swojej woli,
  • Bardzo dobrze rozwinięta społeczność – istnieje masa modyfikacji, które pozwolą użytkownikom na personalizację serwisu internetowego, w taki sposób, w jaki przewidziano. Na wielu stronach możemy znaleźć wszelkiego rodzaju motywy wyglądu czy różnego rodzaju wtyczki, takie jak fora dyskusyjne, akcesoria pomocne w sprzedaży internetowej, skrypty wspomagające pozycjonowanie czy galerie zdjęć.
  • Ogromna elastyczność – bardzo dużą zaletą jest szeroki wachlarz zastosowań tego systemu CMS. Można zbudować na nim zarówno portal informacyjny na wzór New York Timesa, system wyszukiwania transportu, jak w przypadku PKP czy stronę korporacyjną lokalów gastronomicznych, czego wzorem jest KFC.
  • Możliwości edycji – język TypoScript, który pozwala na tworzenie wielu elementów strony, pozwala na spore pole do popisu, jeśli chodzi o modyfikacje i realizację projektu, a dzięki braku podziałów na standardowe bloki, jak np. w systemie WordPress, zmiana struktury strony daje dużą swobodę.

Oto główne wady Typo3:

  • Duży próg wejścia na poziom administratora – o ile korzystanie z Typo3 jako użytkownik jest łatwe i intuicyjne, tak w przypadku administratora strony internetowej nie jest już to takie łatwe. System wymaga dość zaawansowanej wiedzy z zakresu programowania, aby szybko eliminować i naprawiać błędy w kodzie. Przyjmuje się, że aby poznać ten system, należy pracować w nim nawet kilku miesięcy,
  • Instalacja i modyfikowanie – problemów z pozycji administratora ciąg dalszy – sama instalacja i wstępne ustawienie systemu może sprawić duże trudności. Warto wspomóc się forami internetowymi, bądź oficjalnymi poradnikami, o ile znamy dobrze język angielski.
  • Brak polskiej wersji językowej oraz polskiego wsparcia – ze względu na niską popularność tego systemu w Polsce, nie doczekaliśmy się niestety oficjalnej łatki spolszczającej system Typo3. Nie istnieje także polski support – w przypadku problemów, musimy kontaktować się z anglojęzycznymi działami wsparcia.
  • Duże wymagania sprzętowe – w przypadku realizacji dużych projektów stron internetowych, użytkownik musi dysponować odpowiednio mocnym komputerem, służącym jako serwis. Typo3 jest dość wymagającym sprzętowo systemem operacyjnym.
  • Tłumaczenie – oprogramowanie jest dostępne w ponad pięćdziesięciu językach, jednak brak w nim języka polskiego, a jeśli ktoś jest zmuszony szukać pomocy, musi sięgać na fora internetowe lub szukać informacji na specjalistycznych stronach.
Autor