Korzystanie z mapy witryny WordPress może mieć pozytywny wpływ na Twoją witrynę. Utworzenie takiej strony ułatwia robotom wyszukiwarek jej indeksowanie.

W ten sposób poprawi to widoczność Twojej strony internetowej w wyszukiwarkach, takich jak Google czy Bing.

Jak stworzyć mapę witryny WordPress? W tym artykule pokażemy 3 metody jak to zrobić. Zanim to jednak zrobimy, odpowiemy na pytanie, czym jest mapa witryny i jakie są jej rodzaje.

Czym jest mapa witryny?

Mapa witryny to lista, która kieruje zarówno odwiedzających, jak i wyszukiwarki do każdej dostępnej podstrony w witrynie. Jest to więc nic innego jak zbiór wszystkich podstron.

mapa witryny (sitemap.xml)

W tym miejscu warto zaznaczyć, że mapa witryn (ang. sitemap) jest dziś mniej ważna, lecz wciąż kluczowa z punktu widzenia SEO (Search Engine Optimization).

Oto kilka powodów, dlaczego powinieneś stworzyć mapę witryny:

  • Mapy witryn informują wyszukiwarki o zmianach w strukturze Twojej witryny;
  • Sitemap pomaga robotom w szybszym pobieraniu i indeksowaniu;
  • Mapa witryny pomaga wyszukiwarkom indeksować duże witryny internetowe zawierające wiele stron, które nie mają odpowiedniej struktury lub nie są ze sobą powiązane.

Różnice między mapą witryny w formacie XML i HTML

Mapy witryn można podzielić na dwa typy:

  • XML (sitemap.xml) – zawiera metadane wraz z adresami URL witryny i wszystkimi informacjami, w tym datą ostatniej aktualizacji danego adresu URL.
  • HTML – zapewnia prostszą nawigację dla odwiedzających witrynę. Określa, gdzie znajdują się takie strony, jak np. Kontakt lub Koszyk. To sprawia, że Twoja witryna jest bardziej przyjazna dla użytkownika, pomagając jednocześnie w jej indeksowaniu w wyszukiwarce.

Główna różnica między nimi polega na tym, że XML koncentruje się na wyszukiwarkach, podczas gdy mapa witryny HTML jest napisana dla odwiedzających witrynę.

W przypadku rozbudowanych portali, zalecane jest posiadanie obu map witryn WordPress. Zapewnia, że nie brakuje żadnych istotnych elementów związanych z SEO, gwarantując optymalne wrażenia odwiedzających.

W przypadku nowych blogów z mniejszą liczbą linków wstecznych mapa witryny będzie miała co prawda mniejsze znaczenie, lecz wciąż pomoże w szybkim indeksowaniu strony internetowej.

Gdy teorię mamy za sobą, zobaczmy, jak dodać obie mapy witryn do WordPress!

3 metody, jak stworzyć mapę witryny WordPress

Istnieje przynajmniej kilka sposobów, by utworzyć sitemap’ę. Jednym z najłatwiejszych jest wygenerowanie mapy witryny XML przy pomocy wtyczki. To jednak nie wszystko!

Oto 3 najprostsze metody, by stworzyć mapę witryny WordPress:

1. Yoast SEO

Yoast SEO to jedna z najpopularniejszych wtyczek do ulepszania SEO witryny WordPress. Ta wtyczka dba o wszystkie techniczne aspekty związane z treścią i pomaga śledzić gęstość i czytelność słów kluczowych. Może również pomóc w tworzeniu map witryn XML.

jak dodac sitemap wordpress - yoast seo

Aby utworzyć sitemap, zainstaluj Yoast SEO z katalogu wtyczek WordPress. Po aktywowaniu wtyczki, na pulpicie nawigacyjnym WordPress przejdź do SEO -> Ogólne, a następnie otwórz kartę Funkcje.

Kliknij przycisk Włącz w sekcji map witryn XML. Następnie kliknij łącze Zobacz link mapy witryny XML, aby wygenerować mapy witryny XML w formacie XML.

Gdy to zrobisz, nastąpi przekierowanie do strony zawierającej listę adresów URL, czyli właśnie do mapy Twojej witryny. 

2. Mapa witryny XML

XML Sitemaps to wtyczka zapewniająca łatwy sposób generowania mapy witryny WordPress dla szerokiej gamy wyszukiwarek – nie tylko Google. Automatycznie powiadamia bowiem wszystkie główne wyszukiwarki o umieszczeniu lub opublikowaniu nowej treści.

jak stworzyc mape witryny xml wordpress - xml sitemaps

Co ciekawe, umożliwia również tworzenie mapy witryn nie tylko dla podstawowych stron WordPress, ale również niestandardowych adresów URL.

Po zainstalowaniu wtyczki konfiguracja nie jest wymagana. Przechodząc jednak do Ustawienia -> Mapa witryny XML, możesz dopasować ustawienia oraz znaleźć adres URL mapy witryny WordPress.

3. Strona mapy witryny HTML

WP Sitemap Page to plugin, z którego powinieneś skorzystać, jeśli chcesz utworzyć stronę mapy witryny HTML w swojej witrynie WordPress.

jak stworzyc mape witryny html wordpress - wp sitemap page

Aby to zrobić, zainstaluj i aktywuj wtyczkę. Następnie Skonfiguruj nową stronę, klikając Strony -> Dodaj nową i dodaj następujący krótki kod w miejscu, w którym chcesz, aby mapa witryny HTML była widoczna:

[wp_sitemap_page]

Gdy skończysz, kliknij Opublikuj i odwiedź adres URL nowej podstrony, aby wyświetlić podgląd mapy witryny HTML.

Jak przesyłać mapy witryn WordPress XML do wyszukiwarek?

Po wygenerowaniu adresów URL, mapy witryny XML możesz przesłać do różnych wyszukiwarek, takich jak Google czy Bing.

Oto, jak poinformować wyszukiwarkę o mapie witryny:

Prześlij mapę witryny XML do Google

W celu ułatwienia indeksowania, powinieneś manualnie przesłać swoją mapę witryny do Google, weryfikując właściciela witryny za pośrednictwem Google Search Console.

przesylanie mapy witryny w google search console

Gdy ukończysz weryfikację, przejdź do Indeks -> Mapy witryn, a następnie wprowadź adres URL sitemapy i kliknij Prześlij.

Teraz poczekaj kilka dni, aż Google przetworzy Twoje zgłoszenie i zindeksuje Twoje strony. Jeśli Twoja witryna zawiera dużo obrazów lub filmów, zdecydowanie zalecamy utworzenie mapy witryny również dla nich.

Prześlij mapę witryny XML do usługi Bing

Możesz użyć Bing Webmaster Tools, aby przesłać mapę witryny do Bing. Podobnie jak w przypadku Google Search Console, najpierw musisz zweryfikować własność swojej witryny.

przesylanie mapy witryny w bing webmaster tools

Podczas procesu weryfikacji wprowadź adres URL mapy witryny WordPress XML i naciśnij Zapisz.

Wniosek

Mapy witryn są korzystne dla każdej witryny internetowej, ponieważ ich głównym celem jest ułatwienie szybszego indeksowania witryny oraz – w przypadku mapy witryny HTML – ulepszenie wrażeń użytkownika. Tym samym, mogą pomóc w zapewnieniu wyższych pozycji na stronach wyników wyszukiwania.

Autor