Wbrew pozorom domeny, jakie zarejestrowaliśmy nie stają się automatycznie naszą własnością. Można przyrównać to w pewnym sensie do dzierżawy określonego przedmiotu – przez pewien okres jesteśmy jego posiadaczami, lecz po zakończeniu okresu przewidzianego w umowie, jeśli nie opłaciliśmy kolejnego, tracimy możliwość jego użytkowania.

Dokładnie z taką samą sytuacją mamy do czynienia tutaj – domeny, których nie odnowiliśmy wracają do tzw. bazy domen wolnych, a kluczowe znaczenie ma tu cykl życia domen. Zacznijmy jednak od początku. 

Czym jest cykl życia domen?

Cykl życia domen to, mówiąc prostym językiem, okres abonamentu, na który zostajemy właścicielami danej domeny. To, jak długi jest to okres zależy przede wszystkim od rodzaju domeny – jest on inny w przypadku domen krajowych (.pl), europejskich (.eu), oraz globalnych (.com, .biz., .net etc).

cykl zycia domeny - co to

Najkrótszym cyklem życia charakteryzuje się domena lokalna, z kolei najdłuższym – globalna, ale o tym za chwilę.

Niezależnie jednak od rodzaju domeny, cykl jej życia oparty jest na tym samym schemacie. Domena rozpoczyna swój cykl życia w chwili rejestracji, następnie staje się aktywna w momencie zaksięgowania płatności za nią, a jeśli jej ważność nie zostanie przedłużona, kończy swój cykl życia wracając do bazy domen wolnych. Tam z kolei zarejestrować ją może kolejny właściciel – i tak dalej, i tak dalej.

Cykl życia domeny .pl

Na początek przyjrzyjmy się cyklowi życia naszej krajowej domeny .pl, którą zarejestrować można na okres od jednego roku do dziesięciu lat.

cykl zycia domeny .pl

Oto jak wygląda cykl życia domeny .pl:

  • Aktywacja –  Po zarezerwowaniu domeny.pl powinniśmy czym prędzej przejść do płatności, a tym samym jej aktywacji. Pamiętajmy, że dopóki tego nie zrobimy, nie staje się ona “nasza” – zarejestrować może ją ktoś inny, a jeśli również on pierwszy uiści opłatę aktywacyjną, domena zostanie przyznana jemu – nawet, jeśli jako pierwsi ją zarezerwowaliśmy.  Okres aktywności domeny, jak już wcześniej zostało wspomniane, może trwać od 1 do 10 lat.
  • Kwarantanna –  Jeśli okres aktywacji dobiegł końca, a nadal nie przedłużymy subskrypcji, nasza domena trafia na kwarantannę. Jest to 30-dniowy okres, podczas którego nie możemy z niej korzystać, ale nie jest ona dostępna do rejestracji
  • Powrót do bazy domen wolnych – Jeżeli po 30 dniach domena dalej będzie nieopłacona, wróci ona do bazy domen wolnych. W takiej sytuacji kolejny użytkownik będzie mógł zarejestrować ją i aktywować, resetując poniekąd tym samym cykl życia domeny.

Tak więc wygląda cykl życia domeny .pl. Nie jest zbyt skomplikowany, lecz pamiętajmy, że domena .pl jest najbardziej podstawową z trzech omawianych w niniejszym artykule.

Cykl życia domeny .eu

Domena .eu jest domeną europejską. Jej cykl życia jest dość podobny do cyklu domeny polskiej, choć różni się nieco okresem kwarantanny.

cykl zycia domeny .eu

Oto jak wygląda cykl życia domeny .eu:

  • Aktywacja –  Podobnie jak w przypadku domeny .pl, zarządzać domeną .eu będziemy mogli dopiero po uiszczeniu stosownej opłaty. W przeciwieństwie jednak do wcześniej omawianej domeny, europejską zarejestrować możemy tylko i wyłącznie na okres jednego roku. Po tym czasie konieczna będzie jej ponowna aktywacja.
  • Kwarantanna – Jak już wspominaliśmy, domena .eu nieznacznie różni się od domeny .pl okresem kwarantanny. W omawianym przypadku wynosi on bowiem nie 30, ale 40 dni. Cała reszta pozostaje jednak bez zmian; w tym czasie domena nie będzie aktywna dla nikogo, co oznacza, że nikt nie będzie mógł z niej korzystać. Dokonać opłaty aktywacyjnej przez ten czas możemy tylko i wyłącznie my.
  • Powrót do bazy domen wolnych – Jeśli przez 40 dni nie przedłużymy subskrypcji naszej domeny, kolejnego dnia wraca ona do puli domen wolnych i staje się dostępna do zarejestrowania przez kogokolwiek. 

Jak więc widać, cykl życia domeny .eu nie różni się zasadniczo od cyklu naszej krajowej domeny. 

Cykl życia domeny globalnej (.com, .org, .net, .biz, .info, …)

Ostatnim rodzajem domeny, jaki omówimy w tym artykule jest domena globalna. Tutaj różnic w porównaniu do polskiej i europejskiej jest już całkiem sporo – przede wszystkim, okres kwarantanny dzieli się na trzy pomniejsze części.

cykl zycia domeny .com

Oto jak wygląda cykl życia domeny .com (globalnej):

  • Aktywacja – Podobnie jak dla domeny .pl, globalną możemy aktywować na okres od 1 do 10 lat. Tak jak w przypadku wcześniej omawianych domen aktywacja następuje po dokonaniu i zatwierdzeniu płatności – wcześniej nie mamy możliwości administracji domeną.
  • Kwarantanna – W przeciwieństwie do wcześniej omawianych rodzajów domen, kwarantanna trwa 80 dni i składa się z trzech części.
    • Grace Period – Oto najdłuższa część kwarantanny, która składa się z 45 dni. W tym okresie możemy przedłużyć domenę bez dodatkowych opłat.
    • Redemption Period – Ten okres kwarantanny trwa 30 dni. Nadal mamy możliwość przedłużenia subskrypcji danej domeny, jednak musimy liczyć się z dodatkową opłatą
    • Pending Delete – Jest to ostatni, 5-dniowy okres kwarantanny. Domena została już zasadniczo przeznaczona do usunięcia (powrotu do bazy domen wolnych) ale za odpowiednio wysoką stawkę możemy jeszcze odzyskać do niej dostęp
  • Powrót do bazy domen wolnych –  Jeśli po upływie wszystkich okresów kwarantanny nadal nie przedłużyliśmy ważności domeny, wraca ona do bazy domen wolnych

Pozostały cykl życia każdej domeny sprawdzić możemy za pomocą wyszukiwarki WHOIS. Oprócz informacji o właścicielu danej domeny udostępnia ona również dane dotyczące stanu domeny, w tym renewal date czyli ostatniego dnia, w którym możliwa jest reaktywacja domeny.

Autor