Określenie headless CMS istnieje od kilku lat i wzbudza coraz większe zainteresowanie w kręgach programistycznych. Jego nazwa wiąże się z oprogramowaniem, którego pozbawiono tak zwanej „głowy” stanowiącej frontend, czyli zewnętrzną warstwę prezentacji. W wyniku tego pozostał wyłącznie backend przeznaczony do przechowywania danych.

Tak więc w ogromnym skrócie, system określany jako bezgłowy CMS to oprogramowanie bez graficznego interfejsu, w przypadku którego komunikacja pomiędzy wnętrzem całego systemu, a jego warstwą wizualną odbywa się za pomocą API. 

Co to jest headless CMS?

Headless CMS jest systemem do zarządzania treścią, który w przeciwieństwie do tradycyjnego CMS różni się tym, że posiada wyłącznie bazę danych służącą do przechowywania treści, API z dostępem do zapytań HTTP oraz panel admina.

headless cms - co to

Tego typu CMS dostarcza administratorom interfejs służący do zarządzania treścią, natomiast programistom – API służące do budowania aplikacji.

Jego zaletą jest możliwość dowolnego dobierania technologii frontowych przez programistę właśnie ze względu na brak interfejsu graficznego. To jednak nie jedyna korzyść płynąca z używania omawianego CMS!

Dlaczego warto korzystać z headless CMS?

Korzystając z bezgłowych systemów zarządzania treścią szybko dostrzeżemy ich atuty.

Posługiwanie się tradycyjnymi CMSami łączy się z ograniczeniami związanymi z technologiami, jakie wykorzystujemy do tworzenia komponentów. Dzięki headless CMS powyższa przeszkoda znika.

Oto 5 najważniejszych zalet headless CMS:

1. Opcja użycia tej samej treści na większej liczbie urządzeń!

Backend bezgłowego CMS w główniej mierze skupiony jest na przechowywaniu danych, co umożliwia zastosowanie wprowadzanej do panelu administracyjnego treści na wielu urządzeniach oraz kanałach jednocześnie.

headless cms - przechowywanie i wyswietlanie tresci

Sprawia to, że konkretny artykuł czy informacje na temat danego produktu lub usługi mogą zostać wykorzystane zarówno na stronie www, stronie poświęconej temu produktowi w sklepie internetowym, blogu czy mobilnej aplikacji, jednocześnie sprawiając, że zarządzanie contentem z poziomu jednego miejsca, jakie stanowi CMS pozwala na szybkie zaktualizowanie go wszędzie tam, gdzie został użyty, jak i dodanie kolejnego urządzenia, na którym treść się pojawi. 

 2. Odgraniczenie zarządzania contentem od wyglądu CMS!

Kolejnym atutem posługiwania się headless CMS jest to, że wprowadzanie zmian do treści nie zmodyfikuje wyglądu strony. Bezstresowa praca związana z przekształcaniem contentu jest niezwykle istotna zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z wdrażaniem zupełnie nowych projektów, gdzie cała treść powstaje od nowa.

headless cms - odgraniczenie wygladu od contentu

Jeśli wstępnie zostanie przygotowany backend i panel administracyjny, dodawaniem contentu można zająć się już na początkowym etapie przygotowywania witryny. Podobnie jest z wprowadzaniem poprawek funkcjonalności. 

3. Elastyczność!

W przypadku „bezgłowych” systemów zarządzania treścią, ograniczenia w wyborze technologii do budowy komponentów nie istnieją.

headless cms - elastycznosc

Te CMSy dają pełną swobodę w tworzeniu warstwy wizualnej, co jest istotne, gdyż niektóre spośród wykorzystywanych w organizacji kanałów oparte zostały o różne technologie, natomiast część funkcjonalności korzysta z nowoczesnych frameworków, a to stanowi gwarancję stworzenia atrakcyjnej od strony wizualnej, zgodnej z najnowszymi trendami witryny internetowej. 

4. Więcej opcji zastosowania API!

Dzięki API technologie komunikują się ze sobą, co pozwala na prezentowanie contentu na rozmaitych kanałach.

headless cms - api

Z pomocą różnych API jesteśmy w stanie zbierać danie z wielu źródeł i przekazywać je systemowi CMS do przeanalizowania, by następnie znów wysłać je licznym kanałom. 

5. Szybszy system i bezpieczniejsze dane!

Headless CMS pozwala użyć pamięć przeglądarki w celu tworzenia skryptów czy realizowania pewnych funkcji. Umożliwia to zmniejszenie liczby zapytań przekazywanych bazie danych i takie opracowanie warstwy wizualnej, by mogła doładować treści.

headless cms - szybkosc i bezpieczenstwo

Natomiast odcięcie frontu pozbywa wpływu twórców aplikacji i wtyczek. Umieszczenie części frontowej na innym serwerze niż backend dodatkowo zwiększa ochronę danych. 

Jaki CMS wybrać? 4 systemy

Istnieje wiele systemów headless CMS. Który z nich wybrać?

Oto 4 systemy używane przez największe społeczności programistów:

  • Netlify – przeznaczony do generatorów stron statycznych. Jest dostępny na licencji open source i umożliwia łatwe tworzenie szybkich, elastycznych stron dających znacznie większe możliwości w przypadku skalowalności;
  • Strapi – projekt tworzony w CMS Strapi jest w pełni kodowany przy pomocy JavaScript. System zapewnia możliwość łatwej konfiguracji na najpopularniejszych frameworkach (React, Angular, Vue);
  • Sanity – ten CMS pozwala zaoszczędzić na kosztach utrzymania aplikacji. Gwarantuje też szybsze ładowanie. Korzystający z niego, którzy odeszli od tradycyjnego WordPressa szybko zauważają znaczne różnice w działaniu aplikacji;
  • Ghost – korzystają z niego biznesy Apple, NASA i biznes wyszukiwarki DuckDuckGo. Można używać go zarówno łącząc z domyślnym panelem administracyjnym oraz front-endem, jak i zamienić na swój JAM Stack. Ogromną różnicę w wydajności aplikacji doceniły już 2 mln użytkowników.
Autor