Drupal to system zarządzania treścią (CMS) stron www. Jest to narzędzie, które swoją budową przypomina WordPressa czy wiekową już Joomlę. Różnica leży w jego architekturze – jest znacznie elastyczniejsza, skalowalna i łatwiejsza pod kątem rozszerzalności.

Premiera 7 wersji Drupala miała miejsce w roku 2011. Z kolei wersja 8 ukazała się w 2015 roku.

W tym poradniku poznasz najciekawsze informacje na temat omawianego systemu, wraz z najważniejszymi różnicami pomiędzy wersją 7, a 8.

Co warto wiedzieć o CMS Drupal?

Drupal to CMS sprawdzający się w przypadku dużych i rozbudowanych stron internetowych. Wykorzystywany jest przez takie marki jak eBay, The Economist, Tesla Motors czy NCAA.

Został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo i zapobiec charakterystycznym dla tego typu systemów atakom. To oznacza, że jest on idealnym wyborem dla organizacji rządowych, firm z branży finansowej, fundacji i korporacji.

cms drupal - ciekawostki

CMS Drupal nie ma problemów z przetwarzaniem dużej ilości danych np. w postaci tysięcy artykułów i komentarzy. Niestraszna mu też spora baza użytkowników.

Oprócz powyższych cech, jest on bardzo przystępny dla programistów oraz samych kreatorów. Posiada wbudowany edytor WYSIWYG z interfejsem pozwalającym edytować i tworzyć treści od podstaw, w którym bezproblemowo dodamy obrazki, sformatujemy tekst czy zoptymalizujemy witrynę pod kątem SEO.

W kontekście programowania działa on na zasadzie frameworka, gdzie wykorzystywane są tzw. „hooki”, które – o ile istnieją – pozwalają modyfikować kod strony przy użyciu samodzielnie napisanych funkcji i klas – bez ingerowania w architekturę samego systemu.

Wraz z instalacją Drupala zyskujemy dostęp do:

  • bogatej biblioteki modułów (wtyczek),
  • platformy przeglądarkowej, którą możemy otworzyć z dowolnego miejsca na świecie,
  • responsywnego designu,
  • rozbudowanej wyszukiwarki o nazwie „Apache Solr”,
  • bezpieczeństwa, którego nie ma w innych CMS,
  • opcji integracji z setkami różnych API np. SalesForce,
  • wbudowanego wizualnego edytora o nazwie CKeditor.

Drupal 7 vs Drupal 8 – najważniejsze różnice

Instalacja Drupala powinna być poprzedzona wyborem odpowiedniej wersji. Choć Drupal 7 ukazał się w 2011 roku, a jego następca – Drupal 8 – w 2015, wcale nie oznacza to, że nowsza wersja będzie dla nas lepsza.

Główna różnica leży w liczbie dostępnych funkcji. W najnowszej wersji pojawiło się ich ponad 200! Poniżej opiszemy najważniejsze z nich.

Oto, czym różni się Drupal 7 od Drupal 8:

Drupal 7 nie jest oparty na frameworku

Współcześni twórcy oprogramowania starają się działać tak, aby ich rozwiązania były intuicyjne dla kolejnych osób. Z tego powodu wykorzystuje się frameworki, które są odpowiedzią na charakterystyczne i powtarzalne problemy programistów.

drupal 7 / drupal 8 - symfony framework

Wersja 7 była napisana w samym PHP i dziś nie odznacza się już nowoczesnością. W Drupalu 8 postawiono decydujący krok. Cały system jest oparty na frameworku PHP o nazwie Symfony.

Zmiany we wsparciu językowym

Wsparcie językowe w 7 wersji Drupala było przyzwoite, lecz było tam sporo miejsca na wprowadzenie ulepszeń.

drupal 7 / drupal 8 - tlumaczenie

W Drupalu 8 dodano 3 nowe moduły, które pozwalają przetłumaczyć prawie każdy element witryny, w tym:

  • interfejs administratora i użytkownika,
  • treść na stronie głównej, blogu i podstronach,
  • podstrony konfiguracyjne.

Nowy sposób pisania motywów

Drupal 8 wnosi wiele korzystnego z punktu widzenia programisty. Zaimplementowano tutaj nowy silnik do tworzenia motywów strony – Twig.

drupal 7 / drupal 8 - pisanie motywow

Spośród jego atrybutów warto wyróżnić to, że jest:

  • szybszy,
  • bezpieczniejszy,
  • prosty pod względem składniowym – do pisania motywu nie potrzeba specjalisty z wieloletnim doświadczeniem.

Aktualizacja sposobu wyświetlania responsywnych obrazków

W wersji 7 obrazki na urządzeniach mobilnych skalowały się na podstawie danych wpisanych w kaskadowych arkuszach stylów (.css).

drupal 7 / drupal 8 - responsywne obrazki

Od wersji 8 programiści mogą stworzyć motyw w taki sposób, aby w interfejsie użytkownika możliwe było dobranie dowolnego stylu dla obrazka niezależnie od rozdzielczości ekranu.

Drupal 8 wpisuje się w definicję doskonałej dostępności

Drupal 8 wpisuje się w trend tworzenia stron internetowych na potrzeby wszystkich użytkowników. Ósma wersja tego CMS-a wprowadza usprawnienia dostępności oparte o natywny HTML5.

drupal 7 / drupal 8 - dostepnosc

Oprócz tego, pojawia się atrybut WAI-ARIA zwiększający dostępność na urządzeniach ze wsparciem dla osób niepełnosprawnych.

Dodano też automatyzację ułatwiającą testowanie skryptów JavaScript i tworzenie bardziej rozbudowanych aplikacji.

Nowe moduły – numer telefonu i selektor daty

Wielu programistom w Drupal 7 brakowało niektórych elementów modułowych. Część z nich została uwzględniona w wersji 8.

drupal 7 / drupal 8 - pola numeru telefonu i wyboru daty

W najnowszej wersji dodano dwa nowe pola, które usprawniają działanie modułów:

  • datetime – to pole, które zawiera informację o aktualnym czasie – może zostać wykorzystane przez inne moduły, dzięki czemu te nie będą musiały generować jej samodzielnie,
  • telephone – to pole, które zawiera zdefiniowany przez użytkownika numer telefonu – zostanie on wyświetlony w każdym miejscu, gdzie zostanie to zadeklarowane – dzięki temu nie będziemy musieli aktualizować telefonu w każdym miejscu z osobna.

Drupal 7 utraci oficjalne wsparcie twórców 28 listopada 2022 roku. W większości przypadków, warto więc zdecydować się na nowszą wersję, która z punktu widzenia kreatora jest szybsza, bardziej ergonomiczna, a przede wszystkim lepiej zoptymalizowana.

Autor