Nazwy domen służą do identyfikacji poszczególnych stron i zostały stworzone z myślą o użytkownikach wyszukiwarek. Każda witryna posiada jednak także adres IP. Jest to w bardzo dużym skrócie ciąg liczb, którego celem jest umożliwienie komunikacji komputerów w obrębie internetu.

Strony umieszczone na danym serwerze mogą mieć współdzielone IP – jedno dla wszystkich. Większe serwisy często jednak decydują się na osobny adres – dedykowane IP. Zapraszamy do zapoznania się z wadami i zaletami obydwóch rozwiązań.

Współdzielony adres IP

Domena internetowa to adres wirtualny, który nakierowuje na konkretny adres IP. Każdy tego typu numer odpowiada jednemu serwerowi.

współdzielone ip

Czym jest współdzielony adres IP?

Współdzielony adres IP to adres (ciąg numeryczny) przyporządkowany do serwera, na którym umieszczono wiele stron internetowych.

Zalety i wady współdzielonego IP

Często można się spotkać z teorią, że dzielenie IP jest jak mieszkanie w wiele osób pod jednym dachem. Jest w tym stwierdzeniu odrobina prawdy. Decydując się na wspólny adres, musimy dzielić przestrzeń z innymi użytkownikami.

Największą i najbardziej kluczową zaletą dzielonego IP jest cena. Wynajmujemy jeden serwer na wiele osób i de facto robimy na niego zrzutkę. Oczywiście w tej sytuacji cena będzie niższa.

Jeśli chodzi natomiast o wady, wyglądają one następująco:

  • w teorii wspólne IP może zaważyć na naszej reputacji. Nasza strona może znajdować się na jednym z serwerze razem z serwisami porno albo oferującymi wątpliwe kuracje „medyczne”. IP wprawdzie nie wpływa na pozycjonowanie i istnieje tylko niewielka szansa, że potencjalni klienci będą sprawdzać wszystkie strony z danym adresem. Ostrożności jednak nigdy zbyt wiele.
  • problemy z mailingiem. Druga poważna wada dzielonych adresów IP związana jest z wysyłaniem maili. Wiele osób na serwerze ma nie tylko strony internetowe ale też skrzynkę. I w tym wypadku reputacja innych stron z „naszym” IP już może realnie wpłynąć na ilość otworzeń. Niestety, ale ze względu na szkodliwe praktyki innych użytkowników, nasze maile mogą o wiele częściej trafiać do spamu.

Wiele osób ma też obawy, czy dzielone IP nie wpłynie negatywnie na szybkość ich strony. Na to szanse są jedynie niewielkie. W tym momencie coraz więcej hostingów przydziela osobne dyski do poszczególnych stron. Wchodzą w skład jednego serwera, ale jednak pracują osobno.

Dedykowany adres IP

W wypadku dedykowanego IP adres jest ściśle przypisany do naszej strony. Po wpisaniu ciągu liczb w wyszukiwarkę, powinna pojawić się właśnie ta witryna. Rozwiązanie posiada również szereg innych zalet (i jedynie nieliczne wady).

dedykowane ip

Czym jest dedykowany adres IP?

Dedykowany adres IP jest nasz i tylko nasz. Decydując się na to rozwiązanie wykupujemy określony serwer na wyłączność. Nie ma więc ryzyka, że wątpliwa jakość czyjejś strony wpłynie na reputację naszej.

Zalety i wady dedykowanego IP

Różnice pomiędzy dedykowanym i współdzielonym IP nie są duże. Mimo wszystko, pierwsza rozwiązanie posiada szereg walorów, które w określonych sytuacjach mogą się przydać.

Oto wspomniane zalety:

  • większa „otwieralność” maili. Nasza reputacja zależy tylko i wyłącznie od nas. Wiadomości nie będą wpadać do spamu, bo inny użytkownik IP wysyła zbyt dużo maili niskiej jakości.
  • zwiększony dostęp do strony. Witryna będzie widoczna w sieci jeszcze przed wykupieniem domeny – właśnie pod dedykowanym adresem IP. To rozwiązanie może okazać się przydatne dla wszystkich, którzy już budują swoją stronę, ale jeszcze zastanawiają się nad adresem.
  • większa kontrola nad serwerem. Ponieważ cała przestrzeń dyskowa należy wyłącznie do nas, możemy z nią robić co chcemy. Na przykład utworzyć na niej serwer do gier.

Właściwie jedyną wadą dedykowanego IP jest jego cena. Za serwer na wyłączność zapłacimy o wiele więcej niż w przypadku hostingu dzielonego.

Jaki adres wybrać: dedykowane IP czy współdzielone IP?

Wybór adresu IP zależy od naszych potrzeb. Jeśli prowadzimy bloga, z którego nie będziemy wysyłać zawrotnej ilości maili, wystarczy nam współdzielony adres IP.

Jeśli jednak budujemy potężny serwis, w którego w skład będzie wchodziło wiele funkcji, powinniśmy zastanowić się nad IP dedykowanym.

Autor