Kontakty między ludźmi to rzecz od tysiącleci niezmienna – od zawsze potrzebowaliśmy w swoim towarzystwie innych osób. W końcu Homo sapiens to istota stadna i choćbyś uważał się za największego introwertyka, to i tak znajdzie się przynajmniej jedna osoba, której towarzystwo wyjątkowo doceniasz. Jednakże, świat idzie na przód i automatycznie wiele rzeczy w naszym stylu i trybie życia ulega zmianie. Dotyczy to również relacji międzyludzkich.

W wyniku rozwoju technologii powstał Internet. Portale społecznościowe są tego następstwem. Platformy social media od początku pojawienia się na rynku, wzbudzały skrajne emocje. Oznaczały rewolucję na każdej płaszczyźnie naszego życia. Kiedyś było nie do pomyślenia, że sprawny (i przede wszystkim tani) kontakt z osobą na drugim krańcu półkuli ziemskiej będzie możliwy. Ba! Przecież możemy nawet widzieć tą osobę w ekranie komputera bądź smartfona.

media spolecznosciowe, a spoleczenstwo

Obecnie ciężko spotkać kogokolwiek, kto nie ma konta na chociażby jednym z popularnych portali. „Nie masz Facebooka, to nie istniejesz” – mawiają. Social media z założenia miały ułatwiać kontakty międzyludzkie. Założenie to niewątpliwie zostało spełnione, a przynajmniej na samym początku ich działalności, ale jednocześnie wywołały też lawinę innych mniej lub bardziej przewidzianych skutków. Social media posiadają wiele zalet, ale i wad – to one najlepiej obrazują ich wpływ na nasze życie. Bo wpływ mają ogromny, nie można temu zaprzeczyć.

Mowa tutaj nie tylko o tej społecznej stronie. Bowiem mają one także wpływ na inne istotne aspekty naszej egzystencji, m.in. na rozpowszechnianie informacji i sposoby ich rozpowszechniania, na politykę i gospodarkę, na działalności, prowadzone przez przedsiębiorców, na naukę, a nawet na środowisko. Od lat już używa się terminu „kultura mediów społecznościowych”. Problematykę świetnie obrazuje nowa produkcja Netflixa – „The social dilemma”.

Zacznijmy od tej przyjemniejszej strony portali społecznościowych. Social media mają niewątpliwie całkiem sporo zalet. Sprawiły, że wiele aspektów naszego życia zmieniło się na lepsze. Internet to niewidzialna sieć, która łączy ze sobą ludzi na całym świecie. Odczuwamy przynależność do społeczeństwa, tak mocno jak nigdy wcześniej. Dlatego często nasza aktywność w mediach społecznościowych jest bardzo intensywna.

Zalety social media

zalety social media

Oto pozytywne aspekty wpływu social media na społeczeństwo:

  • Utrzymywanie kontaktów na odległość jest znacznie łatwiejsze. 
  • Szybka komunikacja.
  • Możemy kontaktować się z daną osobą o każdej porze dnia i w każdych okolicznościach, np. w trakcie jazdy tramwajem. 
  • Za pośrednictwem social mediów możemy zawierać nowe znajomości. Stajemy się bardziej otwarci.  
  • Możliwość interakcji, np. pod opublikowanym postem.
  • Możemy przeprowadzać relację na żywo, np. z koncertu.
  • Możliwość tworzenia grup/konferencji np. na potrzeby paczki znajomych, dla kierunku ze studiów lub dla uczniów danego rocznika szkół średnich.
  • Możliwość dołączania do grup tematycznych.
  • Social media mogą stanowić dla nas „coś’ w rodzaju elektronicznego pamiętnika. 
  • Rozwój social mediów sprawił, że wiele ludzi jest w stanie zarabiać na internetowej działalności. 

Mimo wielu korzyści, płynących z posiadania konta na wybranych portalach społecznościowych, wyróżnia się także wprost proporcjonalnie rosnącą ilość bardziej przykrych skutków. Chociaż często jesteśmy świadomi następujących konsekwencji, to uzależnienie od social mediów sprawia, że nie potrafimy odpuścić.   

Wady social media

wady social media

Oto negatywne aspekty wpływu social media na społeczeństwo:

  • Wielu użytkowników platform społecznościowych ogranicza swoje znajomości, tylko i wyłącznie do tych internetowych. Na skutek czego, w gruncie rzeczy stają się osobami samotnymi, co wydaje się być dość paradoksalnym zjawiskiem.
  • Wszechobecny hejt i mowa nienawiści, które mają realny wpływ na stan psychiczny młodych ludzi. 
  • Znaczna część użytkowników potrafi być online niemal całą dobę, skutkuje to znacznymi problemami z koncentracją, drażliwością. Nawet w towarzystwie innych osób wolą korzystać z mediów społecznościowych, zamiast poświęcić się rozmowie.
  • Niektórzy chętnie dzielą się szczegółami ze swojego życia prywatnego, co również może wpływać na ich niekorzyść. 
  • Fake newsy są znacznie bardziej rozpowszechniane. 
  • Z social mediów korzystają coraz młodsze dzieci, a ich rodzice nie zawsze mają całkowitą kontrolę nad tym, co publikują w Internecie.
  • Nasza obecność w sieci jest wykorzystywana – powstanie zjawiska bańki informacyjnej. 
  • Powstanie patologii w Internecie – patoinfluencerzy. 
  • Ładne zdjęcia na Instagramie nie są w 100% odzwierciedleniem prawdziwego życia. Jednak młodzi ludzie często kreują swoje kompleksy na ich podstawie. 
  • Social media sprawiają, że mieć wrażenie, iż odbieramy zbyt wiele bodźców na raz – jesteśmy przebodźcowani.

Podsumowanie

Social media mają duży wpływ na społeczeństwo (i nie tylko). Niosą za sobą wiele zalet oraz wad. Dlatego dobrze nauczyć się zdrowego dystansu. Warto ograniczać naszą aktywność w sieci do max. kilku godzin dziennie. Tak, aby całe nasze życie nie upłynęło tylko i wyłącznie na wirtualnej rzeczywistości. Istotnym jest jeszcze fakt, że poszczególne platformy mogą mieć różny wpływ na nasze życie i dlatego nie należy w 100% kategoryzować zjawiska. 

Autor