Mogłoby się wydawać, że hakerskie włamania na strony internetowe to problem jedynie wielkich korporacji, banków, urzędów lub światowych instytucji. I że żaden przeciętny użytkownik witryn internetowych nie zaprząta sobie zbytnio głowy troską o bezpieczeństwo swojej strony.

Nic bardziej mylnego! Włamania na strony internetowe mają obecnie miejsce niezwykle często. Żaden system nie może pochwalić się stuprocentową gwarancją zabezpieczeń przed włamaniami.

Powszechny dostęp do Internetu i możliwość wymiany informacji z ludźmi z drugiego końca świata sprawia, że możliwości hakerów stale rosną a oni sami często zajmują się włamaniami na mniej ważne witryny w ramach ćwiczeń lub po prostu dla zabawy. Nie tak dawno, bo 21 lutego 2020 roku, grupa młodych studentów z Wietnamu zajmujących się hakowaniem stron włamała się na witrynę Narodowego Banku Polskiego. Po co? „Zrobiliśmy to dla rozrywki” – stwierdzili sami.

Przyczyny: Dlaczego ktoś chce się włamać na stronę?

Głównych powodów, dla których ktoś chciałby dokonać włamania na naszą stronę, jest kilka. I wbrew powszechnemu mniemaniu nie dotyczą one jedynie poważnych witryn.

przyczyny wlaman na strone

Oto najpopularniejsze przyczyny włamań, które mogą dotyczyć strony internetowej każdego z nas:

  • Włamanie na stronę z zamiarem rozesłania spamu – jest to typ włamania, który z reguły nie jest bardzo niebezpieczny dla właściciela, powoduje jednak szkody, które wymagają poświęconego im cennego czasu i środków zaradczych. Adres IP strony, z której hakerzy rozesłali spam, może trafić na listę narzędzi zapewniających ochronę przed spamem właśnie. Jaki ma to wpływ na dalsze funkcjonowanie strony? Jeśli ktoś korzysta ze wspomnianych narzędzi chroniących przed śmieciowymi wiadomościami, to e-mail od nas do niego nie dotrze. Musimy liczyć się także z tym, że nasza strona przez jakiś czas nie będzie funkcjonować. Najprostsze włamania maja często na celu zamieszczenie na stronach linków przekierowujących, które odsyłają do innych witryn. Przekierowanie następuje najczęściej na strony, na których hakerzy zarabiają lub na takie, które ułatwiają im wykradanie danych albo infekowanie komputera.
  • Włamanie służące zademonstrowaniu swoich umiejętności – początkujący hakerzy bardzo często manifestują swoją zręczność i zdobywają popularność na włamywaniu się na strony dla samego włamania się. Taki włam jest zazwyczaj nieszkodliwy i kończy się wyświetleniem na naszej stronie humorystycznego komunikatu. Nie wpływa to szkodliwie na zawartość strony a skutki są łatwe do usunięcia mogą jednak wpłynąć na wizerunek i odbiór naszej strony.
  • Włamania na stronę w celu kradzieży danych, pieniędzy, ukrytych treści – najbardziej niebezpieczny typ włamania, wyrządzający największe szkody dla posiadacza strony. Każdy, kto jest właścicielem strony internetowej musi pamiętać, że jest odpowiedzialny za dane swoich klientów, które znajdują się na jego witrynie i rabunek danych może prowadzić do wielu nieprzyjemności.

Naprawa: Co zrobić, gdy dojdzie do ataku na stronę?

Stało się – doszło do włamania na naszą stronę. Co teraz? Przede wszystkim jak najszybciej należy zmienić wszystkie hasła. Skrzynki pocztowe, bazy danych, hasła do strony internetowej i panel administracyjny serwera to miejsca, które wymagają natychmiastowego przeformułowania haseł. Aktualizacji należy poddać także wersje oprogramowani, których używamy np. do odczytywania poczty.

Im szybciej zorientujemy się, że doszło do włamania na stronę, tym więcej mamy czasu, aby zacząć działać. Jeśli administratorzy strony, z którymi współpracujemy, są profesjonalistami, to informacja o włamaniu na stronę i podjęcie odpowiednich kroków odbędzie się szybko. Rozpoznania szkodliwych plików możemy dokonać sami, jest to jednak praca manualna, mozolna i czasochłonna. O ile zarchiwizowana strona nie zawiera jeszcze złośliwych kodów i oprogramowań wprowadzonych przez hakerów, to możemy spróbować usunąć uszkodzoną wersję i wgrać ją z kopii zapasowej. Niestety, nie każdy posiada takie kopie wychodząc z założenia, że włamanie na stronę nie będzie go nigdy dotyczyć.

naprawa po ataku na strone internetowa

Prawda jest taka, że najlepiej w takiej sytuacji zdać się na pomoc specjalistów. Wiedza i odpowiednie narzędzia to w przypadku włamania na stronę najpewniejszy sposób ochrony. Profesjonalne oczyszczenie złośliwych kodów i zabezpieczenie strony przed ponownymi atakami w przyszłości wymaga kompetencji, które dostępne są tylko fachowcom z dziedziny informatyki.

Ochrona: Porady nt. bezpieczeństwa stron internetowych

Każdy z nas może systematycznie wdrażać środki sprawiające, że nasze strony internetowe nie będą aż tak łatwym łupem dla hakerów. Co możemy zrobić? Przede wszystkim należy regularnie aktualizować stronę, kontrolować jakość wtyczek, zmieniać hasła. Często sprawdzaj, czy Twoje programy antywirusowe działają poprawnie i nie kończy się ich ważność. Konsekwentne wdrażanie środków kontrolujących stan naszego komputera i strony zmniejszą ryzyko ataku ze strony hakerów. Jeśli nie masz czasu i odpowiedniej wiedzy, aby kompleksowo zająć się bezpieczeństwem swojej strony i zapewnić jej ochronę przed włamaniem, zleć tę pracę specjalistom. Pozorny wydatek zwróci się w przyszłości a szkody wyrządzone przez potencjalne włamanie mogą kosztować dużo więcej niż działania profilaktyczne.

Autor