W dzisiejszych czasach, przez globalnie panującą epidemię, porządek w życiu wielu ludzi został solidnie zakłócony. Ogromna część społeczeństwa boryka się obecnie z wieloma problemami, którymi nie sposób będzie zaradzić w przeciągu kilku miesięcy. Wielu straciło swoje firmy, co pociągnęło za sobą falę masowych zwolnień. W rezultacie ludziom kończą się środki potrzebne do życia, przez narzuconą kwarantannę nie mają jednak możliwości zatrudnienia się w innym miejscu. Im dłużej świat walczy z koronawirusem, tym dłużej społeczeństwo będzie musiało sobie radzić z późniejszymi konsekwencjami.

Aby ukrócić stan epidemii i jak najszybciej pozbyć się wirusa z otoczenia, wdrożono innowacyjne metody technologiczne, które zdaniem wielu ekspertów, powinny pomóc w obecnej sytuacji. Ludziom wciąż trudno całkowicie zaufać sztucznej inteligencji, mimo to widać, rosnącą z każdym dniem, liczbę jej zwolenników, którzy uważają, że pomoże ona wyeliminować problem i szybciej powrócić do normalnego trybu życia. 

Technologia w walce z koronawirusem jest wykorzystywana głównie w szpitalach, ale korzystają z niej również służby, których obowiązkiem jest nadzorowanie osób poddanych ścisłej kwarantannie. Nowe metody technologiczne zostały również rozpowszechnione wśród społeczeństwa. Zostało to jednak zorganizowane w taki sposób, aby dla większości nadal pozostały tajemnicą.

Innowacyjne metody na walkę z panującą epidemią

Wyróżnia się wiele wykorzystywanych już dzisiaj metod, które opierają się na działaniu nowinek technologicznych. Nie są one jednak jeszcze tak popularne w świadomości społeczeństwa, głównie ze względu na ich krótki czas trwania. Warto jednak zapoznać się z możliwościami, jakie stawia przed nami technologia. 

Aplikacje kontrolujące 

Wiele krajów wdraża aplikacje pokazujące stan i lokalizację osób zarażonych lub przebywających pod ścisłą kwarantanną. Pozwala to korzystającym omijać zagrożone obszary, dzięki czemu zmniejszone zostaje ryzyko rozpowszechnienia wirusa. Dzięki aplikacji i na podstawie wypełnionych danych jesteśmy również sprawdzić ryzyko, które określi szanse zarażenia się przez nas koronawirusem. W krajach azjatyckich taka opcja pozwoliła na udostępnienie ludziom informacji w postaci kolorów na mapie, które obszary poddane są kwarantannie, a które są trudno dostępne. 

aplikacje kontrolujace osoby z koronawirusem

W Polsce aplikacje służą głównie do kontrolowania osób znajdujących się pod ścisłą kwarantanną. Jest to duże ułatwienie dla służb mundurowych, którzy pracują w tej chwili na pełnych obrotach. Nie można stwierdzić jednak stu procent skuteczności tej aplikacji – jeśli informacje są podawane na temat lokalizacji smartfona, istnieje duże ryzyko oszukania systemu. Wystarczy nie wynosić telefonu poza obszar, który został poddany kwarantannie.

Superkomputery w tworzeniu leku na koronawirusa

Naukowcy od wielu dni próbują stworzyć lek na koronawirusa. Niestety, jak dotąd, nieskutecznie. W związku z ich działaniami padła propozycja wykorzystania superkomputerów, które miałyby opracować budowę wirusa na poziomie atomowym. Pozwoliłoby to uzyskać informacje na temat jego rozprzestrzeniania się zarówno wewnątrz pojedynczego organizmu, jak również wśród społeczeństwa. Jednak ze względu na ogromną ilość atomów budujących cząsteczkę wirusa może potrwać to o wiele dłużej niż zakładano, a specjaliści w laboratoriach będą musieli walczyć na podstawie dostępnych teraz informacji.

superkomutery, a lek na chorobe covid-19

Chatboty w szpitalach

Coraz więcej placówek medycznych wykorzystuje w swoich działaniach chatboty. Są to maszyny specjalnie zaprojektowane do wypełniania określonych działań. Pomagają one zapracowanym lekarzom, których zastępują w najprostszych czynnościach, nie wymagających kwalifikacji medycznych.

Chatboty potrafią przeprowadzić naturalną rozmowę z pacjentem, której celem jest zebranie wywiadu na temat jego samopoczucia i innych ważnych kwestii. Są również wykorzystywane we wstępnym kontakcie z potencjalnym zagrożonym. Po zebraniu od niego wywiadu, specjaliści otrzymują sugestię, jak należy dalej postępować z pacjentem. Wszystkie te działania mają na celu ograniczyć kontakt lekarza z zarażonym, żeby zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa na kolejny organizm.

chatbot w szpitalu

Technologia – szansa dla oszustów, czy pomoc w walce z koronawirusem?

Postępująca technologia jest oczywiście doskonałą szansą na szybsze pozbycie się wirusa. Istnieją aplikacje, które na podstawie przekazanych im danych analizują sytuację i potrafią przedstawić jej wygląd za kilka miesięcy. Dzięki temu eksperci są w stanie ustalić najlepszą drogę postępowania dla całego kraju. Jeśli jednak chodzi o sytuację osobistą, należy jednak uważać na informacje, które przekazujemy sztucznej inteligencji. Nie należy zapominać o oszustwach internetowych, które nie zniknęły na czas panowania epidemii i czekają tylko na możliwość inwigilacji indywidualnej jednostki. Warto zapoznać się ze wszystkimi zagrożeniami, które mogą nam w przyszłości zaszkodzić. Okres kilku miesięcy, w których prognozowana jest eliminacja koronawirusa, może uniemożliwić nam wygraną z oszustami.

Autor