Wiele osób rezygnuje z marzeń to stworzeniu własnej strony internetowej sądząc że mają do wyboru dwie opcje – nauczyć się programować lub słono zapłacić za usługi profesjonalnego informatyka. Tymczasem istnieje jeszcze inny sposób, który może być zupełnie darmowy i jednocześnie nie wymaga długich miesięcy ślęczenia nad językami programowania.

Tym sposobem jest system CMS – oprogramowanie, które pozwala nawet największym laikom na samodzielne utworzenie i zarządzanie witryną.  

Czym jest system CMS?

System CMS (z ang. Content Management System), lub w skrócie CMS, to oprogramowanie stworzone, aby przyspieszyć i ułatwić tworzenie oraz zarządzanie stronami internetowymi.

cms - co to

Można powiedzieć, że korzystanie z tego rozwiązania przypomina nieco prowadzenie profilu w mediach społecznościowych. Tu również otwieramy w przeglądarce specjalnie dedykowaną witrynę, logujemy się do panelu i możemy publikować różne treści na naszej własnej stronie internetowej.

Jednak w przypadku CMS-a opcji jest dużo więcej – zmiana ogólnego wyglądu i układu witryny, jej aktualizacja, rozbudowa o nowe podstrony, swobodna edycja tekstów i grafik oraz wiele innych, a to wszystko możliwe jest za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszki i przedstawione w przystępny dla każdego użytkownika sposób.

Czy CMS jest wymagany?

Oczywiście system CMS nie jest jedyną drogą do stworzenia własnej strony internetowej. Jeżeli chcemy spróbować swoich sił w programowaniu witrynę możemy napisać również samodzielnie korzystając z odpowiedniego języka programowania. Niestety, czasy w których podstawowa znajomość HTML-a wystarczała, by móc komuś zaimponować, dawno odeszły do historii.

czy cms jest wymagany

Dziś, by strona mogła być konkurencyjna, ze względu na ogólnie panujący w sieci wysoki poziom zaawansowania witryn, do jej stworzenia wymagana jest albo ogromna wiedza i doświadczenie, albo skorzystanie z pomocy kogoś, kto posiada te atuty. To może jednak okazać się dość kosztowne i nieopłacalne.

Większość systemów CMS spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających, dlatego w oparciu o nie działa obecnie blisko 50% stron internetowych, również tych prowadzonych przez duże i znane marki jak na przykład  BBC, Mercedes Benz czy Forbes. Zdecydowanie jest to więc rozwiązanie, którym warto się zainteresować.  

Dlaczego warto korzystać z systemu zarządzania treścią?

Systemy CMS są obecnie wykorzystywane nawet przez profesjonalistów, którzy bez problemu byliby w stanie samodzielnie stworzyć stronę internetową bez pomocy specjalnego oprogramowania.

zalety systemu cms

Dzieje się tak ze względu na cały szereg niezaprzeczalnych korzyści płynących z zastosowania tego oprogramowania, które znacznie ułatwia i przyspiesza pracę nad kwestiami technicznymi.

Do najważniejszych zalet systemów zarządzania treścią możemy zaliczyć:

  • Możliwość samodzielnej rozbudowy witryny – łatwe dodawanie lub usuwanie podstron oraz umieszczanie różnych dodatków jak na przykład czat, mapy czy formularze zamówień.
  • Łatwe zarządzanie witryną – oprócz wspomnianej już swobodnej jej rozbudowy, administrator może także na przykład moderować komentarze oraz przeprowadzać aktualizacje bez pomocy specjalisty.
  • Duża ilość dostępnych wtyczek i rozszerzeń – szczególnie dla oprogramowania typu open source, do jakiego należą najpopularniejsze CMS-y, w sieci możemy znaleźć bardzo wiele dodatków poprawiających funkcjonalność witryny, z których spora część jest darmowa.
  • Możliwość pracy zdalnej – jedyne czego potrzebujemy to dostęp do Internetu i dane do logowania w panelu.
  • Wgląd w przygotowywane treści – przez publikacją treści możemy skorzystać z opcji podglądu, dzięki czemu będziemy mogli ocenić naszą pracę, zanim zobaczą ja użytkownicy.

To jednak nie wszystko! Jest jeszcze jedna istotna kwestia – struktura witryny. Taka struktura jest jednym z najważniejszych jej elementów, dlatego zaplanować ją należy już na samym początku tworzenia strony. Z punktu widzenia pozycjonowania, a co za tym idzie późniejszej widoczności witryny w wyszukiwarkach, przejrzysta organizacja treści (tj. jej odpowiednia hierarchizacja i rozmieszczenie w kategoriach i podstronach) jest niezmiernie istotna.

To właśnie od niej w bardzo dużym stopniu zależy pozytywny bądź negatywny odbiór strony przez użytkowników i roboty indeksujące.

Systemy CMS mogą bardzo ułatwić ten proces i to, co przy ręcznym pisaniu kodu zajmie długie godziny, w przypadku korzystania z CMS-a można wykonać za pomocą zalewie kilku kliknięć. Między innymi właśnie temu zawdzięczają swoją popularność i to, że są wykorzystywane na szeroką skalę nie tylko przez amatorów, ale również i profesjonalistów z dziedziny informatyki. 

Systemy CMS: 8 najlepszych platform

Wśród dostępnych w sieci systemów zarządzania treścią możemy znaleźć zarówno oprogramowania darmowe jak i płatne.

Te pierwsze zazwyczaj należą do oprogramowań otwartych, a co za tym idzie rozwijanych przez szeroką społeczność programistów. To z kolei gwarantuje stałe jego ulepszanie i dużą dostępność różnego rodzaju rozszerzeń i szablonów.

Oto 8 najpopularniejszych i darmowych CMS:  

1. WordPress 

system cms - wordpress

WordPress to niezaprzeczalny lider wśród wszystkich CMS-ów. To właśnie na nim bazuje ponad 60% witryn internetowych z wbudowanym open source’owym systemem zarządzania treścią. Dzięki tak ogromnej popularności wybierając WordPress’a możemy być pewni niezliczonej ilości dostępnych rozszerzeń oraz bezproblemowego wsparcia w razie ewentualnych problemów. Tych jednak z pewnością będzie niewiele, ponieważ uznawany jest on za jeden z najprostszych w obsłudze systemów. Niestety powoduje to również pewne ograniczenia, dlatego nie jest on polecany dla bardzo złożonych projektów. 

2. Joomla 

system cms - joomla

Joomla jest rozwiązaniem dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników i początkujących może odstraszać swoim przeraźliwie długim menu. W zamian za to oferuje jednak dużo więcej różnych opcji niż wspomniany wyżej WordPress, jak na przykład wielojęzyczność czy gotowe formularze. Jeżeli palujemy więc budowę bardziej rozbudowanego serwisu, Joomla może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem.

3. Drupal 

system cms - drupal

Drupal to system podobny do WordPress’a i Joomli, który podobnie jak one posiada setki tysięcy dostępnych wtyczek i rozszerzeń. Poleca się go szczególnie w przypadku publikacji skomplikowanych treści ze względu na jego unikalne zdolności w kwestiach taksonomii i tagowania. 

4. Typo3

system cms - typo3

Typo3 to rozwiązanie dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, gdyż do jego obsługi wymagana jest przynajmniej podstawowa wiedza programistyczna. Wśród innych systemów wyróżnia się możliwością korzystania z takich sekcji jak bardzo rozbudowane galerie zdjęć i fora dyskusyjne. 

5. MODx

system cms - modx

MODx to nieco mniej popularne oprogramowanie, może ono jednak być dobrym rozwiązaniem dla początkujących, ze względu na łatwość obsługi. Pomimo swojej prostoty pozwala on na obsługę bardzo skomplikowanych stron o wielu wersjach językowych, a także aplikacji mobilnych. Jest on również bardzo dobrze zoptymalizowany pod względem wyszukiwarek co sprzyja wysokim pozycjom w rankingach Google.

6. Quick.Cms

system cms - quick.cms

Quick.CMS to kolejny, mniej popularny system CMS. Również z tym oprogramowaniem bez problemu powinny sobie poradzić nawet osoby kompletnie zielone w temacie tworzenia stron internetowych. Do jego zalet należy przede wszystkim dobre wsparcie SEO oraz możliwość tworzenia zarówno prostych, jak i bardziej złożonych witryn, jednak nie posiada on tak dobrego wsparcia jak pozostałe serwisy. 

7. Windu 

system cms - windu

Windu to oprogramowanie stworzone przez polskiego programistę, które wcale nie odstaje od najbardziej znanych systemów jak WordPress, Joomla czy Drupal. Charakteryzuje się on bardzo przejrzystym i prostym w obsłudze panelem administracyjnym i z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem dla początkujących.  „Polacy nie gęsi i swojego CMS-a też mają” – chciałoby się powiedzieć

8. Prestashop

system cms - prestashop

PrestaShop to ostatni CMS w naszym zestawieniu, lecz o nieco innym przeznaczeniu. To oprogramowanie zostało stworzone dla obsługi sklepów internetowych, będące bardzo ciekawą alternatywą dla popularnego, ale płatnego Magento. Jest to system o bardzo dużej funkcjonalności, który początkującym może wydać się nieco trudny, jednak odwdzięcza się na prawdę ogromnymi możliwościami.

Autor