Odpowiednia struktura witryny internetowej w znacznym stopniu wpływa na wyniki pozycjonowania w Google. Każda strona posiada swoją strukturę, jednak nie zawsze zbiór podstron jest prawidłowo zorganizowany. To sprawia, że boty wyszukiwarki mają problem z jej przeszukiwaniem, co negatywnie wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego tworzenie struktury strony powinno być przemyślane i odpowiednio zaplanowane. W jaki sposób zrobić to poprawnie?

Czym jest struktura witryny?

Struktura witryny internetowej to hierarcha podstron obecnych w witrynie. Wpływa na sposób, w jaki treść jest prezentowana zarówno użytkownikom, jak i botom wyszukiwarki. Dzięki temu mogą łatwo przekonać się, jak poszczególne podstrony są ze sobą powiązane.

struktura strony internetowej - co to

Prawidłowo opracowana struktura, pozwala botom szybciej zindeksować witrynę, a użytkownikom sprawniej wyszukać potrzebne informacje. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku rozbudowanych stron internetowych. Trzeba pamiętać, że niewłaściwie opracowana struktura, może wprowadzać odwiedzających w błąd, przez co szybko będą opuszczać witrynę. To przełoży się na niską konwersję lub jej brak. 

Kiedy należy stworzyć strukturę na stronach internetowych?

Odpowiednia struktura odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza na rozbudowanych stronach internetowych. Takie witryny posiadają dużą ilość podstron i kategorii, które mogą utrudniać wyszukiwanie potrzebnych informacji użytkownikom oraz przeszukiwanie zawartości botom. Dlatego struktura powinna znajdować się w górnej części strony, w sekcji Menu, ponieważ takie są obecne standardy. Kolejnym miejscem, w którym można umieścić nawigację jest stopka witryny.

Prawidłowa struktura składa się z następujących elementów:

  • Kategorie główne i najważniejsze podstrony  – zawierają kluczowe informacje, np. o usługach lub produktach
  • Podkategorie – posiadają niższy stopień ważności i są przyporządkowane kategoriom głównym. Dlatego można je umieścić w menu rozwijanym oraz stopce strony. Najczęściej odnoszą się do głównych podstron. 

Dlaczego warto przygotować strukturę strony internetowej?

Nawigacja wewnętrzna witryny internetowej wpływa na współczynnik konwersji oraz posiada wiele zalet.

Oto, dlaczego warto zaplanować strukturę:

  • Pozytywne doświadczenia odwiedzających, wśród których znajdują się klienci. Nawigacja strony powinna w maksymalnym stopniu ułatwić przechodzenie między poszczególnymi podstronami.
  • Oszczędność czasu przy tworzeniu strony, ponieważ wpływa na efektywność pracy – struktura pełni rolę planu.
  • Lepsze indeksowanie w Google – pozwala botom wyszukiwarek łatwiej przeszukiwać zawartość, dzięki czemu witryna osiąga wyższe pozycje na liście wyszukiwań. 

3 kroki, jak stworzyć dobrą strukturę strony internetowej

Tworzenie struktury strony internetowej, to proces obejmujący kilka kluczowych kroków, z których żaden nie powinien być pominięty.

struktura strony internetowej - jak stworzyc

W menu można znaleźć następujące zakładki: Oferta, O firmie, Blog oraz Kontakt. Na nich się jednak nie kończy.

Oto 3 kroki, o których należy pamiętać podczas tworzenia struktury witryny:

  1. Planowanie – to kluczowy etap w tworzeniu całej strony internetowej. Natomiast nieprawidłowo zaplanowana struktura prowadzi do straty czasu, w związku z późniejszą modyfikacją, którą trzeba przeprowadzić. Poza tym, taka witryna gorzej się pozycjonuje, a indeksowanie w wyszukiwarce trwa dłużej. Dlatego przed rozpoczęcie prac, warto przygotować plan nawigacji, np. w programie Excel lub rozpisać go na kartce. W przypadku modyfikacji Menu, zmianie mogą ulec adresy URL. Dlatego w takim przypadku warto zastosować przekierowanie 301. 
  2. Zachowanie prostoty – wiele osób niepotrzebnie komplikuje strukturę, ponieważ dla użytkownika, jak i botów liczy są łatwość poruszania po stronie. Wszystkie elementy muszą być zrozumiałe dla użytkowników, ponieważ witryna powinna być stworzona z myślą o nich. Każda podkategoria musi prowadzić do kategorii głównej, do której jest przypisana. W każdej z nich warto umieścić zbliżoną ilość podstron, aby zachować równowagę. Natomiast w kategorii prezentującej produkt główny lub usługę, można dodać więcej podkategorii, co pozwoli uzyskać wyższą pozycję w Google. 
  3. Prawidłowe rozmieszczenie ważnych podstron – podczas projektowania struktury witryny internetowej, najważniejsze podstrony muszą być łatwo dostępne. Dlatego warto zachować tzw. ,,płytką” strukturę, w której do najgłębszej podkategorii prowadzi max. 3 kliknięcia. Jeśli nawigacja będzie zbyt skomplikowana, to odwiedzający mogą szybko ją opuszczać w trakcie wyszukiwania. Ponadto, ze struktury trzeba usuwać odnośniki do nieistniejących stron, aby nie zniechęcić użytkowników. Natomiast w nagłówku musi znajdować się link do strony głównej. Powinno prowadzić do niej podlinkowane logo, a dodatkowo można umieścić zakładkę w menu: Strona główna lub Home.

Struktura witryny internetowej pozwala użytkownikom na łatwe znalezienie potrzebnych informacji oraz szybkie przeszukiwanie zawartości przez boty. Jeśli zostanie stworzona w przemyślany sposób z myślą o odwiedzających, to pozytywnie wpłynie również na pozycjonowanie. Dlatego kluczową rolę pełni prawidłowe zaplanowanie rozmieszczenie podstron w obrębie witryny.

Autor