IT jest niezwykle zróżnicowaną gałęzią przemysłu. Prawdopodobnie dziś najbardziej istotną i powszechną podbranżą IT są technologie Internetowe. Aby móc skutecznie w nich działać należy posiąść szeroką wiedzę z zakresu serwerów czy też architektury aplikacji internetowych. Istotną kwestią są również rodzaje certyfikatów SSL, które odpowiadają za bezpieczeństwo serwisów internetowych. Pozostając jednak przy serwerach, czym tak właściwie są i jakie są ich rodzaje? 

Czym właściwie jest serwer? Serwer to specjalny program, który świadczy usługę udostępniania danych innym komputerom lub też pośredniczy w ich komunikacji. Zadanie to jest wykonywane za pomocą sieci Internetowej lub też Intranetowej w przypadku serwerów wewnętrznych. Przyjęło się jednak, że serwerem nazywa się komputer, który pełni powyższą funkcję. Serwer jest podstawowym budulcem dzisiejszego Internetu, który jest tak naprawdę siecią serwerów, które komunikują się ze sobą oraz z klientami. 

Rodzaje serwerów

Wraz z rozwojem technologii internetowych pojawiały się kolejne rodzaje serwerów, które oferowały nowe rodzaje usług. Każdy z rodzajów serwerów został stworzony z myślą o konkretnych funkcjonalnościach i większość z nich jest cały czas w użyciu.

Podział, którego dokonano, umożliwił przypisanie konkretnych zadań do konkretnych serwerów co zwiększyło wydajność sieci oraz pozwoliło na jej prostsze budowanie.

Oto 8 typów, które powinieneś znać:

Serwer plików

serwer plikow

Najprościej mówiąc, jest to serwer który udostępnia zasoby komputera w postaci plików użytkownikom sieci internetowej. Udostępnianie może przebiegać za pomocą różnych protokołów komunikacyjnych, takich jak FTP czy HTTP, a także za pomocą sieciowych systemów plików, na przykład NFS.

Serwer dostępowy

serwer dostepowy

Jest to serwer, którego głównym przeznaczeniem jest udostępnianie połączenia internetowego wszystkim innym komputerom, które są podłączone do sieci. Przykładem takiego serwera jest chociażby prosty router, który jest wręcz niezbędny w sieci domowej. 

Serwer faksów i wydruku

serwer faksow i wydruku

Jest to rodzaj serwera obsługujący usługę drukowania. Podczas tego procesu odpowiada za rozmaite funkcje, w tym kolejkowanie drukowania, formatowanie wydruku, a nawet bardziej skomplikowane zadania, jak raportowanie czy też rozliczanie. Wbrew pozorom ten rodzaj serwera jest dość popularny, ponieważ występuje on w domowych systemach drukowania. Gdy kilka komputerów podłączonych do drukarki za pomocą domowej sieci, serwer w drukarce obsługuje rozmaite zadania, między innymi kolejkowanie. Warto wspomnieć również o tym, że serwerów faksów raczej już się nie używa, ponieważ fax jest przestarzałą technologią, która wyszła z użytku.

Serwer www

serwer www

Jest to program działający na serwerze, który obsługuje żądania protokołu komunikacyjnego HTTP. Komputer nawiązuje komunikacje z serwerem WWW przy pomocy przeglądarki internetowej, która jest klientem. Jest to powszechnie znane rozwiązanie, ponieważ większość stron w internecie, do których ma dostęp zwykły użytkownik korzysta właśnie z serwera WWW.

Serwer baz danych

serwer baz danych

Jest to program obsługujący komunikacje oraz zarządzający bazą danych. Istnieje wiele różnych systemów bazy danych, w tym m.in. Oracle, MySQL, DB2 czy PostgreSQL. Tego typu serwer posiada wiele funkcjonalności, na przykład:

  • administrowanie danymi,
  • bezpieczeństwo danych,
  • możliwość przywrócenia danych po awarii,
  • oferowanie API, przy pomocy którego odbywa się komunikacja,
  • autoryzacja dostępu do danych,
  • optymalizacja wykorzystania pamięci operacyjnej oraz czasu dostępu do danych,
  • zarządzenie wersjami,
  • tworzenie kopii zapasowych,
  • wiele innych.

Serwer FTP

serwer ftp

FTP (File Transfer Protocol) – to specjalny protokół komunikacyjny, który umożliwia przesyłanie plików pomiędzy komputerami. Dzieje się to za pośrednictwem serwera FTP, który pozwala na taką komunikację.

Serwer aplikacji

serwer aplikacji

Serwer aplikacji jest terminem, który może odnosić się do różnych usług. Może oznaczać:

  • serwer, który udostępnia swoje aplikacje użytkowe użytkownikom zdalnym,
  • program, który obsługuje żądania kierowane do aplikacji. Odbywa się to na przykład za pośrednictwem przeglądarki internetowej, z któej użytkownik kieruje żądanie do aplikacji, a dostęp do niej oraz jej działanie odbywa się po stronie serwera.
  • pakiet programów wspierających proces tworzenia oprogramowania użytkowego. Pozwala oddzielić logikę biznesową od usług co zwiększa bezpieczeństwo. Do tego typu rozwiązań należą m.in. JBoss czy Oracle.

Serwer proxy

serwer proxy

Jest to tzw. serwer pośredniczący. Użytkownik zleca mu pewne zadania, a serwer ten wykonuje je w jego imieniu. Rozwiązanie to jest bardzo popularne i powszechnie używane ze względu na liczne zalety:

  • może mieć lepsze łącze niż serwer docelowy,
  • zmniejsza przepływ danych na większych odległościach,
  • izoluje klienta od serwera co znacznie zwiększa bezpieczeństwo,
  • zmniejsza ilość danych poprzez pakowanie,
  • zmniejsza czas ładowanie się stron WWW poprzez korzystanie z serwerów położonych bliżej użytkownika.

Proxy używane jest przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Pośrednictwo pomiędzy serwerem i klientem znacznie utrudnia ataki, czy też identyfikacje klienta.

Autor