Każdy programista PHP prędzej czy później spotka się w swojej karierze z frameworkami. Gdyby nie one, projekty byłyby znacznie trudniejsze i zabierałyby dużo więcej czasu.

Co gorsza, pisanie całego kodu od zera zwiększyłoby szansę na pojawienie się bugów, co dodatkowo utrudniłoby pracę pozostałym programistom i testerom. Na szczęście wiele powtarzalnych czynności można rozwiązać, stosując właśnie omawiany PHP framework. 

Czym jest PHP framework?

PHP framework to gotowa baza projektu, zawierająca w sobie zbiór uniwersalnych rozwiązań programistycznych, jak np. obsługa baz danych, czy też system wysyłania wiadomości e-mail. Dostarczony szkielet aplikacji i zestaw narzędzi można dowolnie rozbudowywać i dopasowywać go do konkretnych potrzeb.

czym sa php frameworks

Gotowa baza projektu sprawia, że można poświęcić większą ilość zasobów na bardziej rozbudowane, unikalne funkcje.

Czy PHP framework jest wymagany?

Stosowanie frameworków PHP nie jest wymagane, można równie dobrze radzić sobie bez nich. Nie da się jednak ukryć, że w większości przypadków warto skorzystać z oferowanych przez nie możliwości. 

Dlaczego warto korzystać z frameworka PHP?

Oto główne zalety korzystania z frameworków PHP:

  • Zawierają one najczęściej wykorzystywane funkcje, które można w łatwy sposób wprowadzić w swój projekt
  • Zmniejszają ilość czasu potrzebną do napisania kodu
  • Zmniejszają szansę na pojawienie się błędów w kodzie
  • Ułatwiają zachowanie przejrzystości kodu
  • Dostępne są za darmo

PHP frameworks: 5 najpopularniejszych frameworków

W sieci natrafić można na wiele frameworków PHP. Mając spore zasoby wolnego czasu warto przetestować sobie ich jak najwięcej, by w przyszłości łatwo ocenić, który z nich najlepiej sprawdzi się w zadaniu, które musimy wykonać. Na samym początku najlepiej skupić się na najpopularniejszych PHP frameworkach. Żeby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy zbiór najczęściej wykorzystywanych przez programistów narzędzi.

Oto 5 najczęściej używanych frameworków:

1. Laravel

Laravel, mimo swojego niewielkiego stażu (framework został wprowadzony na rynek w 2011 roku) zdobył sporą popularność wśród programistów. Wszystko za sprawą dużej prostoty oraz przyjaznej struktury.

laravel framework

Kod Laravel dostępny jest w serwisie GitHub, a więc każdy programista może dowolnie go używać. Framework, ze względu na swoją popularność, zgromadził wokół siebie olbrzymią ilość dodatkowych usług, w tym serwis Laracasts, będący ogromną bazą informacji nie tylko o samym frameworku, ale też o samym języku PHP i wartych uwagi narzędziach.

Laravel zawiera w sobie zestaw narzędzi ułatwiających wdrożenie i utrzymanie aplikacji, obsługując takie procesy jak np. buforowanie, routing i uwierzytelnianie, a także wiele gotowych rozwiązań out-of-the box (cache, obsługa kolejek i autoryzacji). 

2. Symfony

Symfony – bazujący na wzorcu projektowym MVC – to jeden z najszybszych dostępnych na rynku frameworków. Z tego też powodu wykorzystywany jest przede wszystkim w aplikacjach, w których ogromną rolę gra wydajność. Ze względu na możliwość wstrzykiwania zależności, a także obsługę komponentu Event Dispatcher, można go bardzo prosto skonfigurować pod każdy projekt.

symfony framework

Symfony jest także „ojcem” wielu popularnych rozwiązań, w tym CMS-a Drupal, forum phpBB, a nawet opisywanego wcześniej Laravela. O wysokiej jakości Symfony może także świadczyć fakt, iż framework ten został wykorzystany przy tworzeniu serwisów BlaBlaCar i Spotify. 

3. Zend

Zend to nieco bardziej skomplikowany framework, który polecany jest przede wszystkim bardziej doświadczonym programistom. Jego główną zaletą jest bardzo duża wydajność przy wielkich projektach.

zend framework

Posiada on również wiele usprawnień jak np. wbudowany edytor drag&drop, a także możliwość debugowania kodu online. W swoich zasobach zawiera ponad 50 różnych modułów odpowiedzialnych za poszczególne zagadnienia. W pakietach znaleźć można m.in. zestawy narzędzi odpowiedzialne za obsługę baz danych czy też wsparcie usług sieciowych. Zend oferuje również obsługę API od wielu różnych dostawców, w tym Google, Amazon i Yahoo!

4. CakePHP

CakePHP to jeden z najlepszych dostępnych frameworków dla początkujących programistów. Umożliwia on tworzenie prostych aplikacji internetowych, przy użyciu niewielkich ilości kodu. Jakby tego było mało, podstawowe rodzaje aplikacji można w nim stworzyć nawet bez konieczności napisania ani jednej linijki kodu.

cakephp framework

Ze względu na swoją prostotę, a zarazem dużą wydajność i obsługę wielu wzorców projektowych (m.in. MVC, Association Data Mapping i Active Record), z CakePHP korzystają obecnie dziesiątki tysięcy osób i firm z całego świata. 

5. Yii

Yii to prosty w konfiguracji i bardzo przystępny dla użytkownika framework oparty na komponentach. Sprawdza się w szczególności w tworzeniu nowoczesnych aplikacji webowych, o dużym natężeniu ruchu. Najczęściej stosuje się go do projektowania forów dyskusyjnych, portali społecznościowych oraz CMS-ów, czyli systemów zarządzania treścią.

yii framework

Yii ułatwia automatyzację podstawowych zagadnień, takich jak np. autoryzacja, uwierzytelnianie i pamięć podręczna. Dzięki integracji z jQuery opisywany framework PHP pozwala w prosty sposób zintegrować ze sobą front-end i back-end.

Autor