W historii każdej strony internetowej pojawia się moment kiedy trzeba migrować. Bardzo poważne zdanie, jak na początek. To jednak nic strasznego. Dla rozjaśnienia migracja strony, czyli przeniesienie jej na inny hosting. Jeszcze dokładniej, przerzucenie plików, czyli całej zawartości naszej strony na inny serwer. Jako że prawie połowa wszystkich stron oparta jest na WordPressie, właśnie nimi się zajmiemy.

Powody, które skłaniają nas do zmiany hostingu, są bardzo różne. Często zmiany dokonujemy ze względu na cenę danego hostingu. Być może nas obecny serwer został zamknięty i szybko potrzebujemy się przenieść. Gdy strona się rozwija, pojawiają się nowe potrzeby, którym strona musimy sprostać. Wiele osób zastanawia się jak przenieść stronę WordPress, oraz czy jest to coś, do czego potrzebny jest specjalista? Migracja WordPress to bardzo prosty proces, nie zajmuje on zbyt wiele czasu i spokojnie możesz zająć się tym samodzielnie.

Pomimo iż przenoszenie strony jest czynnością łatwą, warto się do tego przygotować. Postępuj zgodnie z krokami zawartymi poniżej. Jest to bardzo istotne, ponieważ, źle przeprowadzona migracja WordPress może spowodować uszkodzenie strony. W przypadku błędów, które popełnimy podczas przenoszenia strony, możemy utracić części zawartości strony, zniekształcić jej wyglądy, itp.

Co przygotować przed migracją WordPress?

Kluczem do bezpiecznej migracji strony jest odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim przeczytaj dokładnie ten artykuł. Musisz mieć świadomość, czego się podejmujesz. Po drugie, po każdym kroku upewnij się, jaki jest kolejny. Nie spiesz się. Lepiej poświęcić na to więcej czasu niż martwić się o ewentualne komplikacje. 

migracja wordpress - przygotowanie

Przedstawiony w tym tekście sposób przenoszenia strony oparty jest na wtyczce All-in-One WP Migration. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu, ten sposób jest najprostszy. Istnieje możliwość przeprowadzenia migracji bez użycia tej wtyczki, jednak wymaga on już nieco więcej zachodu.

Przed migracją WordPress upewnij się, że masz:

  • Odpowiednią ilość czasu, bezpiecznie będzie jeśli zarezerwujesz sobie na to około pół godziny.
  • Dostęp do stałego, bezpiecznego źródła internetu.
  • Wybrany odpowiedni hosting jako miejsce, w którym chcesz umieścić swoją stronę.
  • Dostęp do kokpitu swojej obecnej strony.
  • Zaktualizowaną witrynę.
  • Aktywnego antywirusa, który zapobiegnie ewentualnej ingerencji programów zewnętrznych w plik.
  • Dostęp do kokpitu nowego hostingu, na który chce przenieść swoją stronę.
  • Wtyczkę All-in-One WP Migration. Jeśli jej jeszcze nie posiadasz, spokojnie. W 1 kroku opiszę jak ją pobrać.

8 kroków, jak przenieść stronę WordPress

Dzięki zastosowaniu wtyczki All-in-One WP Migration przeniesienie naszej strony internetowej nie będzie dużym wyzwaniem. Cały proces jest bardzo łatwy, intuicyjny i przede wszystkim szybki. Wystarczy około 10 minut, żeby się z tym uporać. Poniższa lista przeprowadzi Cię przez cały proces.

jak przeniesc strone wordpress

Oto 8 kroków, by wykonać migrację WordPress:

1. Pobierz wtyczkę All-in-One WP Migration.

Aby pobrać wtyczkę, zaloguj się do kokpitu WordPress. Przejdź w opcje wtyczki i wybierz „Dodaj nową”. Teraz możesz skorzystać z przeglądarki wtyczek, wyszukaj All-in-One WP Migration. Po znalezieniu wtyczki wybierz opcję „Zainstaluj”. I to wszystko, wtyczka jest gotowa do użycia.

2. Przejdź do ustawień wtyczki

Wybieramy wtyczkę All-in-One WP Migration. Znajduje się ona z lewej strony naszego kokpitu, zainstalowana wtyczka będzie widoczna w zakładce „Zainstalowane wtyczki”. Klikamy we wtyczkę.

Do wyboru będziemy mieli opcję „Export”, „Import”, oraz „Backups”. Oczywiście interesuje nas na początku opcja „Export”.  

3. Rozpocznij eksport strony

Przed kliknięciem w „Export”, możemy wybrać formę, w jakiej chcemy eksportować nasz plik. Może to potrwać chwilę w zależności od wielkości naszej strony.

eksport strony podczas migracji wordpress

4. Pobierz stronę WordPress

Wybieramy opcję „Download”, czekamy chwilę na pobranie się pliku. Pamiętajcie o wybraniu miejsca, w którym plik ma się zapisać. Powinniśmy móc go z łatwością odnaleźć, dlatego zalecam zapisać go po prosu na pulpicie

5. Zainstaluj wtyczkę w nowej domenie

Uruchamiamy kokpit nowego hostingu. Będziemy teraz pracować na nim. Postępujemy analogicznie jak w przypadku instalacji wtyczki na wcześniejszej domenie.

6. Importuj plik witryny

Po wybraniu wtyczki w naszym nowym kokpicie znów pojawią nam się trzy opcje, tym razem interesuje nas opcja „Import”. Za jej pomocą zainstalujemy naszą stronę na nowy hosting. Wybieramy plik, który wygenerowaliśmy i pobraliśmy. Wtyczka poprosi nas o potwierdzenie naszej decyzji, zgadzamy się klikajmy „PROCEED”.  Czekamy chwilę, aż plik zostanie wgrany.

import strony podczas migracji wordpress

7. Zaktualizuj strukturę permalinks

Wchodzimy w Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki. Ustawiamy je dokładnie w taki sam sposób, w jaki były ustawione na poprzednim WordPressie. Po ustawieniu zapisujemy zmiany i to wszystko. 

8. Sprawdź, czy wszystko działa poprawnie

Jeżeli wszystko działa prawidłowo, możemy uznać proces za udany. Nie pozostaje już nic, tylko cieszyć się nowym hostingiem.

Autor