Jest wiele różnych przypadków, przez które możesz utracić wszystkie dane swojego sklepu. Aby temu zapobiec wykonać kopię zapasową Magento. Backup może Cię uratować przed utratą wszystkich danych, a co za tym idzie – uchronić przed dużymi kosztami. 

Po co mi kopia zapasowa Magento?

Kopia zapasowa to dodatkowe zabezpieczenie twoich plików. Dzięki niej będziesz mógł odtworzyć oryginalne dane w przypadku, gdy utracisz do nich dostęp.

zalety kopii zapasowej

Przypadkowe usunięcie plików lub przypadki na które nie masz wpływu są najczęstszymi przyczynami przez które ludzie tracą swoje dane. Utrata listy dostępnych produktów, kategorii jak i raportów sprzedażowych może być w przypadku Magento bardzo kosztowna oraz pracochłonna. 

Aby zapobiec tym wszystkich tragediom tworzy się kopie zapasowe. Po utracie danych, będziesz mógł wrócić do momentu w którym wykonałeś backup. Dzięki temu oszczędzisz wiele czasu, który przeznaczyłbyś na ponowną konfigurację Magento.

3 sposoby jak wykonać kopię zapasową Magento 2

W przypadku Magento 2 masz do dyspozycji 5 sposobów na stworzenie kopii zapasowej:

  • Backup z wiersza poleceń
  • Backup z poziomu panelu administratora
  • Backup plików manualnie
  • Backup w panelu hostingowym DirectAdmin
  • Backup w phpMyAdmin

Jako że backup SSH (z tzw. wiersza poleceń) i backup poprzez phpMyAdmin wymagają nieco więcej wiedzy technicznej, omówimy tylko 3 sposoby. Dzięki temu nawet laicy z tym sobie poradzą.

1. Backup Magento w panelu administratora

Wykonanie backup w panelu administratora jest najczęściej wykonywane ze względu na swoją prostotę. Możesz w łatwy sposób utworzyć kopię zapasową wszystkich najważniejszych plików, które są potrzebne do prowadzenia twojego sklepu internetowego. To samo tyczy się bazy danych. Przejdźmy jednak do tego w jaki sposób wykonać ten backup. 

magento backup - panel admina

Po pierwsze, musisz w sekcji menu wybrać System. Następnie szukasz kategorii Tools, a w niej Backup. Niestety wykonywanie backupu z poziomu panelu administratora może być zawodne. Wszystko zależy od tego w jaki sposób ustawiony był serwer. Chodzi głównie o ustawienia dotyczące czasu wykonywania skryptów, pojemności bazy danych itp. Wybierając tą opcję wykonania kopii zapasowej musisz liczyć się z tym, że możesz potrzebować pomocy ze strony administratora serwera. Tak czy siak, jeżeli wszystko po stronie serwera zostało ustawione prawidłowo, możesz skorzystać z trzech dostępnych opcji: 

  • System backup – kopia plików systemowych
  • Database and Media Backup – kopia bazy danych i katalogu „media”
  • Database backup – kopia samej bazy danych

Następnie musisz wypełnić pole z nazwą kopii zapasowej i nacisnąć przycisk „ok”. Kopia zapasowa zostanie utworzona.

2. Backup Magento w panelu Direct Admin

Innym rodzajem wykonania kopii zapasowej Magento jest skorzystanie z panelu hostingowego DirectAdmin. Dzięki niemu masz możliwość utworzenia backupu wszystkich plików. Plusem tej operacji będzie możliwość migracji pojedynczych kont użytkowników na inny serwer, który korzysta z panelu DirectAdmin. Kopie te mogą być wykonywane lokalnie, na zewnętrzne konto FTP, które jest skonfigurowane na innym serwerze oraz można użyć przestrzeni dyskowej, która została przydzielona do naszego serwera.

magento backup - panel hostingowy

Aby dokonać kopii zapasowej z panelu DirectAdmin musisz zalogować się do swojego konta administratora. Następnie przechodzisz do sekcji „Funkcje zaawansowane” i wybierasz funkcję „Utwórz/Przywróć kopię zapasową”. Pojawi Ci się menu, które umożliwia stworzenia nowego zadania kopii zapasowej, przywrócenie utworzonej już kopii lub edycji istniejącego już zadania. Cały proces umożliwia nam wybranie użytkowników dla których chcemy utworzyć kopię, czas w którym ma zostać utworzona kopia, miejsce gdzie backup ma być przechowywany oraz dane jakie ma uwzględniać backup. 

Pierwszym krokiem przez który musisz przejść jest wybór użytkowników dla których chcesz utworzyć kopię. Masz do wyboru, czy chcesz utworzyć kopię wszystkich kont utworzonych w DirectAdmin. Możesz również utworzyć kopię wybranych użytkowników oraz pominąć konta zawieszone. 

W drugim kroku wybierasz miejsce wykonania kopii. Do dyspozycji masz katalog lokalny utworzony na danym serwerze oraz wykonanie kopii poprzez FTP. Dzięki temu możesz wskazać dowolne konto FTP, na które ma wykonywać się kopia.

Trzecim i ostatnim krokiem jest wybór danych. Możesz zaznaczyć wszystkie dane, lecz może to bardzo szybko prowadzić do wyczerpania się wolnego miejsca na serwerze. W tym wypadku warto wybrać najbardziej wrażliwe dane, lecz to już od ciebie zależy jakie dane uważasz za ważne. Na sam koniec naciskasz przycisk „wyślij”. Powoduje to rozpoczęcie tworzenia kopii zapasowej lub cyklicznego zadania. 

3. Backup Magento przez FTP

Ostatnim sposobem na utworzenie kopii zapasowej Magento jest wykonanie manualnego kopiowania plików za pomocą klienta FTP. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie. 

magento backup - ftp

Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, schemat jest prosty. Korzystając z klienta FTP możesz zalogować się do swojego serwera. Wtedy uzyskasz dostęp do wszystkich plików. Manualny backup polega na ręcznym skopiowaniu plików na określony nośnik. Może to być np. dysk w twoim komputerze. Jest to metoda, która objęta jest dość dużym ryzykiem, dlatego lepiej z niej nie korzystać.

Autor