Magento to bez wątpienia jedna z najlepszych platform do prowadzenia sklepu internetowego. Niestety, modułowość i rozszerzalność Magento generuje także pewne wady. Im więcej dodatkowych funkcjonalności i towarów dodamy do naszego sklepu, tym wolniej będzie on działał.

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak bardzo istotny jest czas ładowania strony. Co bardziej niecierpliwi klienci mogą już po kilku sekundach opuścić witrynę, czego bardzo byśmy nie chcieli. Koniecznie należy więc zadbać o skuteczną optymalizację.

Jak przyśpieszyć Magento?

Każda rozbudowana platforma ecommerce wymaga od nas więcej, by działać najbardziej optymalnie. Mamy więc do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem, gdzie najważniejsza zaleta jest też najważniejszą wadą.

Istnieje masa możliwych rozwiązań, które warto wdrożyć, by przyśpieszyć sklep internetowy. My skupimy się na kilku najważniejszych.

Oto 8 sposobów, jak przyśpieszyć sklep Magento 2:

1. Dobry hosting to podstawa

Od wyboru hostingu sporo zależy. Na początku swojej przygody ze stronami internetowymi każdy chciałby jak najbardziej obniżyć generowane przez niepewny biznes koszta. Bardzo szybko okazuje się, że to błąd, a kilka złotych miesięcznie oszczędności nie jest warte utraty wielu klientów, zrażonych ślamazarnością witryny. 

przyspieszenie magento - hosting

Aby przyspieszyć Magento, warto zdecydować się na wybór dedykowanej konfiguracji sprzętowej, a także na optymalizację serwera specjalnie pod sklep internetowy. Choć na samym początku nie będzie widać dużej różnicy, tak w miarę upływu czasu i rozrastania się witryny pozwoli to zaoszczędzić dziesiątki ułamków sekund. 

2. Aktualizacje Magento

Co pewien czas pojawiają się nowe aktualizacje Magento. Poprawiają one nie tylko bezpieczeństwo, ale i optymalizują kod, co pozytywnie wpływa na czas ładowania się strony. Choć proces wykonania aktualizacji jest nieco bardziej uciążliwy niż w przypadku np. WordPressa, to warto zadbać o to, by cały czas pracować na najnowszej wersji platformy. 

przyspieszenie magento - aktualizacje systemu

3. Tryby pracy Magento

Magento posiada trzy tryby pracy, które w dużej mierze wpływają na ogólną szybkość działania sklepu. Pierwszym z nich jest tryb developer, wykorzystywany głównie przez programistów. Jest on najwolniejszy ze wszystkich, gdyż pamięć cache nie jest praktycznie w ogóle wykorzystywana. Tryb default aktywuje obsługę cache dla niektórych elementów witryny, co znacznie przyspiesza funkcjonowanie sklepu, jednak w dalszym ciągu nie jest to najlepsza opcja.

przyspieszenie magento - tryb pracy

Na serwerze dostępnym dla klientów należy używać trybu zwanego „production”. W jego przypadku niemalże każdy element witryny jest obsługiwany przez cache, co znacząco przyspiesza działanie całej platformy. 

4. Aktywacja cache i Magento Full Page Cache

Magento posiada bardzo sprawnie działający mechanizm cache. W ustawieniach platformy (System -> Pamięć podręczna) należy aktywować wszystkie rodzaje cashe. W przypadku mniejszych sklepów zapewni to świetne rezultaty, w przypadku tych nieco większych warto zastanowić się nad zastosowaniem dodatkowych rozwiązań zewnętrznych.

przyspieszenie magento - pamiec podreczna cache

Skoro jesteśmy już przy temacie cache, warto też skorzystać z wbudowanej pamięci przeglądarki. W tym celu należy dodać nagłówki Expires do wszystkich statycznych plików znajdujących się na serwerze. Elementy te zapiszą się na komputerach klientów, dzięki czemu kolejne ładowanie witryny przebiegnie u nich znacznie szybciej. Duża część plików zostanie bowiem doczytana z komputerów klienta

Full Page Cashe to rozwiązanie, które pozwoli w znaczny sposób przyspieszyć Magento. Pozwala ono obniżyć obciążenie serwera, poprzez wykorzystywanie stron wygenerowanych przez innych odwiedzających. Raz wyświetlona podstrona przechowywana jest w pamięci i  wyświetlana wszystkich klientom, którzy ją odwiedzają.

5. Kompresja Gzip

Kompresja Gzip zmniejsza objętość zasobów znajdujących się na serwerze. Zmniejsza to ilość wymienianych pomiędzy serwerem a klientem danych, co pozwala znacznie przyspieszyć Magento zwłaszcza wśród osób, które korzystają z powolnego połączenia internetowego. 

przyspieszenie magento - kompresja gzip

6. Wykorzystanie CDN 

CDN – Content Delivery Network to bardzo prosty sposób na to, by przyspieszyć Magento. Dzięki zastosowaniu CDN wszystkie statyczne elementy witryny będą dostępne w wielu lokalizacjach, co pozwoli na oferowanie ich z bliższych im lokalizacji, co korzystnie wpływa na czas ładowania się strony. 

przyspieszenie magento - cdn

7. Optymalizacja grafik i obrazków

Grafiki i obrazy to najbardziej zasobożerne elementy na stronie internetowej. Zdarza się, że obrazki to nawet i ponad 70% wagi całej strony. Z tego też powodu koniecznie należy zadbać o to, by je odpowiednio zoptymalizować. Najprościej robić to za pomocą programów graficznych, przed wysłaniem na stronę. O ile może się to sprawdzić w przypadku małych sklepów, tak będzie to zbyt męczące w tych większych. 

przyspieszenie magento - optymalizacja zdjec

Warto skorzystać z rozszerzeń, które automatycznie zoptymalizują obrazki wysyłane na serwer. Mogą to być np. TinyPNG lub Compressor Extension. 

8. Zmniejszenie rozmiaru bazy danych

Magento trzyma rekordy w bazie danych przez pół roku. W wielu przypadkach nie jest to potrzebne, dlatego też warto zmniejszyć czas przechowywania logów do miesiąca lub dwóch. Mniejszy rozmiar bazy danych to krótszy czas ładowania strony, dzięki zmniejszeniu czasu wykonywania zapytań SQL.

przyspieszenie magento - optymalizacja bazy danych

Czy można zrobić coś jeszcze?

Oczywiście, że tak! Przedstawione powyżej rozwiązania to nie jedyne sposoby na to, by przyspieszyć Magento. W przypadku większych sklepów warto zdecydować się na włączenie płaskiego katalogu produktów i kategorii. Należy też zadbać o to, by regularnie usuwać niepotrzebne moduły i rozszerzenia.

Zastosowanie wszystkich wymienionych powyżej sposobów pozwoli w znaczący sposób przyspieszyć Magento. Szybkie ładowanie się strony z pewnością sprawi, że klient nie tylko pozostanie na witrynie dłużej, ale i z większą chęcią na nią wróci. 

Autor