Zapewne każdy z Was widział protokół http. Tak, to dokładnie ten skrót, który poprzedza adres strony internetowej w pasku. Co prawda, łatwo go przegapić, bo na co dzień się z niego nie korzysta, co nie zmienia faktu, że on tam przez cały czas jest. O ile z istnienia tego protokołu zdaje sobie sprawę niemalże każdy internauta, tak raczej mało kto wie o tym, że on również posiada swoje wersje. I to właśnie jej najnowszej odsłonie, tj. HTTP/3 przyjrzymy się nieco bliżej. 

Czym jest HTTP/3?

HTTP/3 to najnowsza aktualizacja wprowadzonego grubo ponad 20 lat temu protokołu HTTP. HTTP/3, często błędnie zapisywane także jako HTTP 3.0, został zaprojektowany w 2018 roku przez inżynierów Google, ale wprowadzenie go jako standard odbyło się dopiero w 2020 r.

http/3 - co to

Obecnie wspierany jest on jedynie przez przeglądarki Chrome, Firefox i Safari, jednakże w żadnej z nich w pełni. Aktualny status implementacji protokołu można sprawdzić na stronie CanIUse. Szacuje się, że w najbliższych miesiącach popularność HTTP/3 znacznie wzrośnie.

Dlaczego HTTP/3 jest przełomem?

HTTP/3 wykorzystuje do działania całkowicie nowy protokół, jakim jest QUIC. Został on opracowany na bazie protokołu UDP, który w przeciwieństwie do powszechnie stosowanego wcześniej TCP nie weryfikuje poprawności przesyłanych pakietów. Mimo że pozornie brzmi to jak minus, to w rzeczywistości znacznie przyspiesza całą procedurę.

W przypadku zagubienia się jednego z pakietów protokół TCP czeka, aż zostanie on ponownie wysłany i dopiero wtedy kontynuuje pracę. Zdarza się nawet, ze raz pobrane dane są całkowicie usuwane i wszystko musi rozpocząć się od nowa. QUIC natomiast ignoruje utratę jednego z pakietów, gdyż każdy z nich posiada swój własny strumień. Poprawia to znacznie prędkosć na podatnych na błędy łączach. 

dlaczego http3

Protokół ten posiada także system korekcji błędów oraz mechanizm mający na celu zapobieganie przeciążeniom. Zmniejszona została także wymagana do nawiązania połączenia konfiguracja, co znacznie skróciło czasy oczekiwania na ustanowienie połączenia. 

Co łączy Google QUIC i HTTP/3?

Sprawa jest niezwykle prosta. To właśnie inżynierzy pracujący w firmie Google stoją za opracowaniem protokołu QUIC, który stał się bazą dla HTTP/3. Sam QUIC został zaprojektowany jako eksperymentalny protokół sieciowy w 2012 roku, a wprowadzony do powszechnego użytku rok później.

Jak włączyć HTTP/3 na stronie?

HTTP/3, mimo że przełomowy, nie jest jeszcze obsługiwany przez każdą przeglądarkę i firmę hostingową. Aktualnie efekty można zobaczyć jedynie w przeglądarce Google Chrome, Mozilla Firefox oraz Safari. Jeśli nasz hosting pozwala korzystać z tego protokołu, to prawdopodobnie jest on automatycznie aktywowany, jeśli nie, można to zrobić w ustawieniach panelu administracyjnego hostingu. 

Historia HTTP

Protokół http opracowano w roku 1991. Początkowo powszechnie dostępny był w wersji 0.9, służący wyłącznie do przesyłania nieprzetworzonych danych. Kilka lat później udostępniono HTTP w wersji 1.0.

kompatybilnosc i historia http 3

HTTP 1.1

Protokół HTTP 1.0 korzystający z protokołu kontroli transmisji TCP zadebiutował w 1996 roku. Nie oferował on żadnych zmian jeśli chodzi o nawiązywanie połączeń, ale wprowadził spore usprawnienia w przypadku próśb i odpowiedzi, czyniąc całość dużo szybszą i pozwalająca korzystać z dodatkowych komunikatów. Wprowadzony rok później protokół HTTP 1.1 dodał kolejne funkcje i wprowadził przetwarzanie potokowe, umożliwiające wysyłanie następnego żądania przed otrzymaniem odpowiedzi na pierwsze. Aktualnie jest to w dalszym ciągu najpopularniejszy standard komunikacji przeglądarek z serwerami WWW.

HTTP/2

Długo trzeba było czekać na kolejną wersję protokołu HTTP. HTTP/2 pojawił się dopiero w 2015 roku i do działania wykorzystywał opracowany przez firmę Google protokół SPDY, bazujący na TCP, jednakże zapewniający większą prędkość, dzięki wykorzystaniu kompresji i manipulacji pakietami. Wraz z nadejściem HTTP 2.0 pojawiła się możliwość wykonywania wielu zapytań do serwera jednocześnie. Nie były one już kolejkowane, tylko funkcjonowały niezależnie od siebie.

HTTP/3

W roku 2018 zadebiutował protokół HTTP 3.0, którego szczegóły działania zostały zawarte powyżej.

Autor