Zarządzając własną stroną internetową, której treść powinna docierać szybko do użytkowników zlokalizowanych na całym świecie, warto zastanowić się nad wykorzystaniem usługi CDN, która znacznie skraca czas połączeń i przyspiesza działanie strony.

Dzięki wykorzystaniu rozproszonej geograficznie infrastruktury internetowej czas oczekiwania na odpowiedź witryny jest bardzo szybka, niezależnie od położenia geograficznego.

W tym artykule dowiesz się, czym są systemy CDN i jakie korzyści niosą. 

CDN – co to jest?

CDN, czyli Content Delivery Network, to sieć dostarczania treści do wielu punktów wymiany danych w sieci. Obejmuje wiele lokalizacji na świecie, skąd dystrybuuje lokalnie treści z głównych serwerów do końcowych użytkowników. Dzięki zastosowaniu CDN można szybko i wydajnie zoptymalizować strony WWW, bez względu na położenie geograficzne. 

cdn - content delivery network

Sieć CDN składa się z kilku elementów:

  • serwera źródłowego, skąd pobierane są treści, 
  • elementów rozproszonych geograficznie w infrastrukturze internetowej, gdzie treści są przesyłane,
  • systemu routingu, za pomocą którego treści rozprowadzane są lokalnie do końcowych użytkowników. 

Struktura sieci CDN może być bardzo złożona i składać się nawet z kilku tysięcy węzłów i serwerów. Dzięki temu użytkownicy łączą się za pomocą najbliższego węzła, dzięki czemu strona internetowa działa bardzo szybko z każdego miejsca na ziemi. 

Jakie zalety ma CDN?

Korzyści z wykorzystania sieci CDN są szczególnie odczuwalne, jeśli obsługujemy użytkowników z całego świata oraz pobierają pliki z witryny.

zalety cdn

Do największych zalet usługi CDN, należą między innymi:

  • znaczne przyspieszenia działania i ładowania się strony internetowej poprzez skrócenie połączenia, 
  • szybsze działanie również ze względu na minimalizację kolejki pobierania plików, poprzez ich przestrzenne rozlokowanie,
  • odciążenie hostingu poprzez dywersyfikację połączeń,
  • pozytywne odczucia i wrażenia użytkowników,
  • wyższa pozycja w wynikach wyszukiwarki przy zastosowaniu odpowiednich metod pozycjonowania, 
  • dużo większe bezpieczeństwo i ochrona przed częstymi atakami, 
  • najczęściej zmniejszenie kosztów lub ich optymalizacja.

Jak działa CDN?

Oto, jak działa sieć dostarczania treści (CDN):

  • Użytkownik z dowolnego miejsca na świecie łączy się z siecią CDN. System określa, który serwer CDN jest najbliżej użytkownika i przekierowuje go do tego miejsca. Dzięki temu długość połączenia ograniczone jest do minimum, dzięki czemu odpowiedź następuje bardzo szybko. 
  • Następnie następuje wysłanie plików do użytkownika i cały proces komunikacji pomiędzy siecią CDN i serwerami. CDN wysyła zapytanie do użytkownika i w zależności od sytuacji następuje inna sekwencja zdarzeń. Jeśli pliki nie są jeszcze dostępne w cache, pobierane są z głównych serwerów i przesyłane są do użytkownika. Jeśli jednak są dostępne, wówczas wysyłane są do użytkownika bez połączenia z serwerem. 
  • Kiedy użytkownik ponownie odwiedza stronę, działa ona już znacznie szybciej. Najbliższy punkt CDN przekazuje treści zachowane w pamięci podręcznej, bez użycia hostingu. Cykl życia plików w pamięci można ustawić samodzielnie, a punkt CDN sprawdza ją za każdym razem przed przekazaniem ich do użytkownika. 

Lista płatnych i darmowych dostawców CDN

Oto lista dostawców CDN:

Amazon CloudFront

amazon cloudfront cdn

To sieć dostarczania treści oferowana przez Amazon Web Services. Dostawca zapewnia globalnie dystrybuowaną sieć serwerów proxy, buforujące treści i zwiększające szybkość pobierania treści.Cloud Front posiada liczne serwery zlokalizowane w Europie, Azji, Australii, Ameryce Południowej oraz kilku miastach w Stanach Zjednoczonych.

Cloudways

cloudways cdn

Dostawca usług związanych z hostingiem i zarządzaniem witryną www. W ofercie posiada również integrację CloudwaysCDN, która w opinii użytkowników jest usługą niezwykle prostą, wydajną i również przystępną cenowo. Wysoka jakość usług w akceptowalnym przedziale cenowym to gwarancja bezpieczeństwa połaczeń i znacznie przyspieszonej wymiany danych.  

Cloudflare

cloudflare cdn

Produkt tego dostawcy Magic Transit zapewnia funkcje sieciowe, takie jak ochrona DDoS, przyspieszenie ruchu, czy zarządzanie centrum danych dla sieci lokalnych, hostowanych lub hybrydowych. Początkowa wersja usługi jest darmowa. Wersje dodatkowo płatne posiadają szerszy zakres funkcjonalności i dodatkowe zabezpieczenia przeznaczone między innymi bezpośrednio dla aplikacji e-commerce. 

BelugaCDN

belugacdn

Ten dostawca charakteryzuje się świadczeniem usług na szczególnie niskim poziomie cenowym. Posiada w ofercie w pełni funkcjonalną sieć IPv4 + IPv6 i POP na 5 kontynentach. Usługa opiera się przede wszystkim na prostym magazynowaniu i przekazywaniu treści. 

Z usługi DCN warto skorzystać przede wszystkim, kiedy grupa docelowych odbiorców rozproszona jest po całym świecie, a na stronie znajduje się wiele plików często pobieranych przez użytkowników. Nad wykorzystaniem CDN warto również pomyśleć, kiedy czas oczekiwania na odpowiedź strony jest długi, a klienci narzekają na funkcjonowanie witryny. Inwestycja poniesiona na zakup sieci CDN z pewnością zwróci się w niedługim czasie a korzyści wynikające z jej wdrożenia będą satysfakcjonujące. 

Autor